Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?

432
A+
A-
Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkeklerde ve kadınlardaki ortak sorunlardan biri olan saç dökülmesi, çeşitlerine göre erkeklerde farklı, kadınlarda farklı yoğunluklarda yaşanmaktadır. Bu makalemizin hedef kitlesi ise kadınlar olup, kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi konusunu ayrıntılı bir şekilde anlatacağız…

Erkeklerde saç dökülmesi ile ilgili daha genel ve ayrıntılı bilgi almak için “Erkeklerde Saç Dökülmesi” konulu makalemize de göz atabilirsiniz.

Tıp literatüründe, saç dökülme çeşitleri hangi cinsiyette daha yoğun görülüyorsa, o cinsiyetin adıyla anılır olmuştur. Örnek vermek gerekirse, kalıcı saç dökülmesi çeşitleri temel olarak 3’e ayrılmaktadır.

Bunlar;

 1. Kadın Tipi Saç Dökülmesi,
 2. Erkek Tipi Saç Dökülmesi,
 3. Bölgesel Dökülme.

Erkek tipi saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilmektedir. Ama erkeklerde daha çok görüldüğü için bu ismi almıştır. Kadın tipi saç dökülmesi de aynı şekilde açıklanmaktadır. Şimdi gelelim asıl konuya. Peki, kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi belirtileri nelerdir? Kadınlarda görülen erkek tipi dökülme nasıl tedavi edilir? Erkeklerde görülen erkek tipi dökülmeden ayıran özellikleri var mıdır? Tüm bu soruların cevaplarının makalemizde bulabileceksiniz.

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Özellikleri

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Özellikleri

Tıp dilindeki adı “Androgenetik Alopesi” olan erkek tipi dökülme genetik yatkınlığın etkili olduğu hormonsal sebeplerden kaynaklanan bir dökülme olup, kadınlarda da görülebilmektedir. Dolayısıyla erkeklerde olduğu gibi kadınlarda görülen kelliklerin ve kalıcı saç kayıplarının yüzde 80’i erkek tipi dökülme sebebiyle olmaktadır.

Kadınlarda da salgılanan androjen hormonunun etkisi, saç köklerindeki damarların daralmasına sebep olabilmektedir. Böylece iyi beslenemeyen saç kökleri küçülerek tüy şeklindeki küçük kıllara dönüşür ve kişide erkek tipi saç dökülmesini başlatır. Erkek tipi saç dökülmesi özellikleri;

 • Tepe noktasından başlar,
 • Alın bölgesinin açılmaya başlamasıyla devam eder,
 • Ense bölgeleri en son ve en az dökülen kısımlardır,
 • İlerlemesi yavaşlatılabiliyor olsa da kalıcıdır,
 • Ailesel yatkınlık sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda görülen erkek tipi dökülmeler için yine aileden bir kadında görülmesi gerekmemektedir, aileden bir kişide genetik kellik olması yeterlidir.

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Neden Olur?

Erkek tipi saç dökülmesinin temel nedeni, normalden fazla salgılanan androjen hormonudur. Kadınlarda çeşitli sebeplerle ortaya çıkan bazı hormonsal dengesizliklerin tedavisi söz konusudur. Ancak bu gibi durumlar DNA yapısından kaynaklanıyorsa ailesel yatkınlık var demektir. Bu da kalıcı bir etkiye sebep olur. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi konusunu anlamak için, öncelikle erkek tipi saç dökülmesini iyi anlamak gerekmektedir.

Erkek tipi saç dökülmelerinin temel iki sebebi vardır.

1- Androjen Hormonlarının Normalden Daha Fazla Salgılanması

 • Erkek tipi dökülmelerin temel sebebidir.
 • Erkek tipi saç dökülmesi, androjen hormonlarından “Testosteron ve Dihidrotestosteron(DHT)” saç köklerini olumsuz etkiler ve zayıflatır.
 • Androjen hormonları hem kadınlarda hem de erkeklerde salgılanmaktadır. Ancak kadınlar erkeklere nazaran testosteron gibi erkeklik hormonlarını daha az salgılarlar.
 • Dengeli ve yeterli miktarda salgılandığında kadınlarda cinsel istekliliğin dengesini kuran testosteron hormonunun fazla salgılandığı durumlarda, saç kökleri bu durumdan etkilenir ve tepe noktasından dökülmeye başlar.

2- Saç Köklerinin Androjen Hormonuna Dayanıksız Olması

 • Saç kökleri belirli oranda androjen hormonu için hazırlıklı ve dayanıklıdır. Ancak genetik özellikleri sebebiyle bu hormonlara karşı dayanıksız olan saç kökleri küçülür. Sonrasında tüy biçimindeki uzamayan ufak kıllara dönüşür.
 • Hormonsal sorunların yanı sıra; saç köklerinin bu hormonlara dayanıksız olması da bu etkiye sebep olabilmektedir.
İlginizi çekebilecek bir diğer makale ⇒ Saç Ekimi Yaş ile Ne Kadar Alakalı?

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin erken dönem teşhisi hormon testiyle ortaya çıkabilecek olsa da, en temel belirti saç dökülmesidir. Saçların yoğun olarak döküldüğünü bölgenin belli olmaya başlaması (tepe noktasından başlayan seyrelmeler) erkek tipi saç dökülmesinin habercisidir.

Kadınlar için hazırlanmış olan Norwood ve Ludwig ölçekleri erken teşhis için önemli bir araçtır.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi, genç yaşlardan itibaren başlayarak kendini gösterebilmektedir. Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesinin kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır, ancak erken dönem yapılan teşhislerle, çeşitli ilaç ve serumlarla dökülme geciktirilebilmektedir.

Erkek tipi dökülmeler, kişiden kişiye değişmektedir.  Ortalama 5 – 10 yıl gibi bir sürecin ardından orta düzey kelleşme ile sonuçlanmaktadır. Bu noktadan sonra en iyi ve kalıcı çözüm saç ekimidir.

Kadınlarda Hormon Dengesi Çok Önemli

Kadınlarda Hormon Dengesi Çok Önemli

Saç analizi ve hormon testi sonucunda erkek tipi dökülme yaşadığı kesinleşen kadına, doktoru tarafından erken dönemdeki saç dökülmesini yavaşlatabilecek çeşitli ilaçlar verebilir. Dolayısıyla bu gibi durumlarda doktorun gerek görmesi halinde hormon tedavisine başlanabilmektedir. Erkek tipi saç dökülmesinden şüphelenen kadınlar için önemli bilgiler;

 • Dökülmenin çeşidinin anlaşılabilmesi için mutlaka hormon testi yaptırın,
 • Saç dökülmesinin geçici sebeplerle mi yoksa kalıcı sebeplerle mi ortaya çıktığını öğrenin,
 • Saç dökülmesine sebep olan faktörlerin, erkek tipi dökülmeleri hızlandırdığını unutmayın,
 • Erken teşhis edilen saç dökülmeleri için, tedavi yöntemlerini düzenli bir şekilde uygulayın. Bu uygulamaların özellikle erken dönem dökülmelerde kelleşmeyi geciktirdiğini bilin,
 • Erkek tipi saç dökülmesi kalıcı bir saç dökülmesi çeşididir. Günümüzde uygulanabilen en kesin çözüm yöntemi saç ekimidir. Saç ekimi hakkında bilgi sahibi olmak için saç ekim merkezlerinden bilgi alın,
 • Saç ekimi yaptırılabilmesi için dökülme seviyenizin belirli bir noktaya gelmiş olması gerektiğini unutmayın,
 • Kadınlara yapılan saç ekimlerinin, erkeklere yapılan saç ekimlerinden farklı yoktur. Her ikisi içinde aynı prosedür izlenmektedir,
 • Stresin saç dökülmesini hızlandırdığını unutmayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.