Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Ekilen Saçlar Tam Anlamı ile Ne Zaman Çıkmaya Başlar?

Saç ekimi yaptıran ve yaptıracak olan kişilerin cevabını en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de “Ekilen saçlar ne zaman çıkar” sorusudur. Uzun süredir saç dökülmesi sorunu ile mücadele eden insanlar, saç ektirmeye karar verdikleri andan itibaren hızlı bir şekilde sonuca ulaşmak isterler. Yeni imajına bir an önce kavuşmak isteyen kişiler, yeni saçlarının çıkacağı günü iple çekerler. Peki, ekilen saçlar ne zaman çıkar? Öncelikle net olarak şunu söylemek gerekir ki, saç ekimi sonrasında ekilen saçlar hemen uzamaya başlasa da istenilen doğal halini alması 1 yılı bulmaktadır. Bu süreç, kişiden kişiye göre değişmekle birlikte, saçın yapısına ve çevresel etkilere göre kısalabilir.

Siz de saç ekimi yaptırmak istiyorsanız istanbul saç ekim merkezleri ya da Türkiye’nin en iyi saç ekim merkezleri listesi arasında size en uygun olan merkezi seçebilirsiniz.

Yeni saçlarınızın en iyi formuna ne kadar sürede kavuşabileceğini bilmek ve bu süreci sebepleriyle birlikte tam olarak anlayabilmek için saç kılının yapısı ve büyüme döngüleri hakkında fikir sahibi olmanız yararlı olacaktır.

Saçın Yapısı ve Büyüme Döngüleri

Anajen, Katajen ve Telojen Döngüleri

Saçın Yapısı ve Büyüme Döngüleri

Saç kılı yapısına baktığımız zaman sürekli bir döngü görürüz. Büyüme, gelişme ve düşme şeklinde nitelendirebileceğimiz bu döngü her saç kılı için geçerlidir. Biz fark etmesek de bu döngü süreci yaşamımız boyunca kısa aralıklarla tekrarlanmaktadır.

Her bir saç kökü, 4 – 5 ayda bir bu döngüyü yeniden yaşar. Saç kılı büyür, gelişir ve koparak dökülür. Kafamızdaki binlerce saç teli, farklı süreçlerde aynı döngüyü yaşamaktadır. Her gün 100 saç telinin dökülmesinin uzmanlarca normal olarak kabul edilmesinin temel sebebi budur. Binlerce saç kılınız arasından her gün ortalama 100 tanesi bu kopma ve düşme dönemine girmektedir.

Kopma döneminden sonra yeniden büyüme dönemine geçerek saç kılı üretmeye başlayan sağlıklı bir insanın saç kökleri yaşamı boyunca bu döngüyü tekrar etmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular;

 

Ekilen saçlar, ilk döngülerini ortalama olarak aynı dönemde yaşarlar. Saç ekim operasyonunu takip eden 2. Hafta ile 2. Ay arasında gerçekleşen bu dökülme sürecine şok dökülme ya da geçici dökülme denmektedir. Kişinin bünyesine saç köklerini yapısına göre süresi değişebilen bu dökülme yaşanması gereken sağlıklı bir olaydır ve saç köklerinizi sağlıklı yaşam döngüsüne başladığını göstermektedir.

Saçların Doğal Uzama Süreci

Saçların Doğal Uzama Sürecini Gösteren Örnek Görsel

Saçların Doğal Uzama Süreci

Ekilen saçların uzama süreci de, doğal saçların uzama seyri ile benzer bir seyir izlemektedir. Sağlıklı bir saç teli ayda ortalama 1 – 2 cm. kadar uzayabilmektedir. Bu günde 0,03 mm. ya da yılda 12-20 cm. arası şeklinde de ifade edilebilmektedir. Ortalama saç teli uzama oranları kişiden kişiye göre değişmektedir. Beslenme alışkanlıkları, genetik yapı, saç telinin yapısı, psikolojik ve çevresel etkiler saç tellerinin uzama oranını etkileyen faktörlerdir.

Saç ekimi sonrasında yaşanan şok dökülmenin hemen ardından, ekilen saçlar doğal uzama sürecine başlar. Ekilen saçların uzama süreleri ile normal saç uzama süreleri eş zamanlıdır.

Şok Dökülme Süreci

Şok Dökülme Süreci 1. ile 3. Aylar Arası Gözlemlenir

Şok Dökülme Süreci

Yukarıda kısaca bahsettiğimiz saç ekiminde şok dökülme, diğer bir değişle “geçici dökülme” ilk iyileşme sürecinin hemen ardından saç tellerinin normal büyüme formuna kavuşabilmesi için gerekli olan bir süreçtir. Saç ekimi operasyonu sonrasında 2 haftalık sürecin ardından 2-3 ay boyunca devam edebilmektedir. Geçici olan bu süreçte, yeni ekilen saç kökleri dökülme sürecine girerler. Saç köklerinin yerine yerleşmesi için dökülmesi olağan sürecin bir parçasıdır. Şok dökülme süreci kişiden kişiye göre değişmekle birlikte, saç ekimi sonrasındaki ikinci aya kadar devam edebilmektedir. Bu süreç içerisinde saç ekimi yaptıran kişinin kafasında hep şu soru vardır: “ekilen saçlar ne zaman çıkar”. Dökülme sonrasında ise saç kökleri, diğer saç kökleriyle özdeş bir şekilde uzamaya ve büyümeye başlar.

Saç Ekimi Sonrası Saçların Doğal Formuna Kavuşması

Saç Ekimi Sonrası saçlar 1 Senede Doğal Formuna Kavuşur

Saç Ekimi Sonrası Saçların Doğal Formuna Kavuşması

Saç ekimi sonrasındaki ilk 2 haftalık süreçte, yeni ekim yapılan bölgede oluşan ufak yaralar kabuk bağlayarak iyileşir. Ekilen greftler, yeni yerlerine bu dönemde tutunur ve uyum sağlarlar. Şok dökülmenin hemen arkasından da normal büyüme döngüsüne giren saç kılları ayda 1 – 2 cm. kadar uzarlar. Bu süreçte doğal formuna daha kavuşamamış olan köklerin çıkarttıkları ilk dönem saç kılları, normal saç kıllarına nazaran daha biçimsiz ya da daha zayıf olabilmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Saçların Uzama Süreci

Saç Ekimi Saçların Uzama Süreci Evreleri

Saç Ekim Sonrası Saçların Uzama Süreci

Saç ekim operasyonu sonrasında 2’nci aydan itibaren şok dökülmeyi atlatan saç kökleri yeniden büyüme sürecine girer. Peki ekilen saçlar ne zaman çıkar?

4’üncü ayda saç kıllarının uzadığı, belirli bir şekil almaya başladığı gözlenmektedir.
6’ncı aya gelindiğinde, artık saç köklerinin yüzde 45 – 80 arası çıkmış durumdadır ve kişinin saçları çıplak gözle rahatlıkla fark edilecek yeni şeklini almıştır.

8’inci ay ve sonrasında normal büyüme döngüsüne girmiş olan saç kökleri, gürleşmiş, kalınlaşmış, doğal formunu almaya başlar. Bazı kişilerde ortaya çıkabilen kıvırcık saç sendromu da 8’inci ay sonrasında ortadan kalkmaktadır. Saçlar artık doğal yapısına uygun şekilde uzamaya ve şekillendirilmeye uygun hale gelmiştir.

Saç ekimi operasyonu sonrasında saçların uzama süreleri kişiden kişiye göre değişmekte ve çevresel etmenlerden etkilenmektedir. Yukarıda belirttiğimiz 1 yıllık süre maksimum örnekler gözlemlenerek verilmiştir. Uyarı ve önlemlere uyarak bu süreci kısaltmak sizin elinizdedir.

Bu dönemi daha hızlı atlatmak istiyorsanız;

  • Doktorunuzun tavsiye ettiği/edeceği özel bakım şampuanını düzenli kullanın
  • PRP tedavisi saç ekim sonrasına tavsiye edilen bir uygulamadır. Kendi kanınızdan yapıldığı için yan etkisi olmayan PRP, saç köklerinize enjekte edilerek saç köklerinizin en doğal şekilde beslenmesini sağlamaktadır.
  • Saç dökülmesinde stresin rolü göz ardı edilmemelidir. Stres kendini belli etmese de vücudumuz üzerinde ciddi olumsuz etkiler bırakır. Bu dönemde stresten uzak durmanız saç yapınız açısından öneme sahiptir.
  • Beslenme de saç yapısına önemli etkileri olan bir faktördür. Beslenmenize dikkat etmeniz, vücudunuzu vitaminsiz bırakmamanız gerekmektedir. Bununla birlikte saça iyi geldiği bilinen yiyecekleri de tüketmeniz tavsiye edilir.
  • Jöle ve sprey kullanımı saç ekiminden sonra uzunca bir süre zaten yasaktır. Ancak daha sonraları da, bu dönem hassas olan saç tellerinizin doğal formuna kavuşmasını engelleyeceği kullanmamanız önerilir.
  • Doktorunuza danışarak vitamin ve saçlarınız için besleyici özel takviyelere yönelebilirsiniz. Etkisini hızlı bir şekilde göstermese de bu doktorunuzun onay vereceği bu tarz ürünler saçlarınızın şekil almasına katkı sağlayacaktır.

Bu ve benzeri basit öneriler 1 – 2 ay içerisinde saçınızın uzaması ve en iyi şekilde gelişmesi için etkili olmaktadır. 

Sigara ve Saçınız Üzerindeki Etkisi

Sigara Kullanımı Saçlarınızı Kötü Etkiler

Sigara ve Saçınız Üzerindeki Etkisi

Ülkemizde her 10 erkekten 4’ü, her 10 kadından 3’ü maalesef sigara kullanmaktadır. Geniş zaman aralığında ciddi hasar verme etkisine sahip olan sigara, saç ekimi operasyonlarının iyileşme sürecini de sekteye uğratmaktadır.

Yapılan araştırmalarda sigara kullanan insanların, doktorların yaptığı uyarıya rağmen operasyon sonrası sigara içtiğini göstermektedir. Sigara, yarattığı diğer olumsuz etkilerini yanı sıra, vücudun bağışıklık sistemini sabote etmekte ve iyileşme sürecini uzatabilmektedir. Sigara saçların çıkma sürecini etkilediği gibi, aynı zamanda ekilen bazı köklerin gerekli akut besini almasını engellemektedir. Bu durum da, ekim sonrası çıkacak saç kökü sayısını da olumsuz etkileyebilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.