Saç Ekimi Yaş ile Ne Kadar Alakalı?

656
A+
A-
Saç Ekimi Yaş ile Ne Kadar Alakalı?

Saç Ekimi Hangi Yaşta Yapılmalıdır?

Saç ekimi operasyonu, geniş aralıklı yaş grupları tarafından tercih edilebilen operasyonlardır. Saç ekimi operasyonu yaptıran kesimin geniş bir yaş aralığını kapsar. Çünkü, saç dökülmesi sebepleri belirli farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıklar saç yapısına, kişiye, çevresel etkilere ve ruh sağlığına (stres) göre değişir. Saç ekimi yaş aralığı bu yüzden önem arz etmektedir.

Her Yaş Aralığında Saç Ekimi Yapılabilir Mi?

Ameliyathane Koşullarında Yapılan Bir Saç Ekimi Operasyonu

Her Yaş Aralığında Saç Ekimi Yapılabilir mi?

Bu sorunun cevabı tıbbi açıdan bakıldığında “evet” olmakla birlikte, doktorlar her yaş aralığında saç ekimi yapmayı doğru bulmazlar. Her yaş aralığında saç ekimi yapılabiliyor olması yapılmasının iyi bir sonuç vereceği anlamına gelmez. Saç ekimi yaş aralığında alt sınır olarak en uygun yaş grubunun 22 üstü olması gerekmektedir. Yine de burada 22 yaşına gelmiş saç dökülmesi yaşayan her bireyin saç ektirmesinin doktor tarafından onaylanacağını düşünmek yanlış olur. Bu noktada saç dökülmesinin seviyesi devreye girmektedir. Dökülme devam ederken saç ekimi yapılması, en son düşünülecek seçeneklerden biridir. Bununla birlikte, örnek vermek gerekirse 17 yaşında olup kaza, yanma gibi farklı sebeplerden saçlarının bir kısmını kaybetmiş bir kişiye de saç ekimi yapılması uygun olarak karşılanabilmektedir. O yüzden saç ekimi yaş aralığı için ortalama yaş aralıkları vermiş olsak da, bunu değiştirebilecek bir takım koşullar olduğunun unutulmaması gerekmektedir.

Saç ekiminde üst sınır olarak ortalama yaş verilmesi de aynı sebeplerden ötürü yanlıştır. Burada ise önemli olan kişinin genel sağlık durumudur. Saç ekimi operasyonları, şeker hastalığı, tansiyon, kalp ya da hepatit gibi bazı hastalıklarda gerekli önlemler alınarak da gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle belirli bir yaş üstü grupta daha çok olması sebebiyle şeker, tansiyon gibi hastalıkların genel seyri kontrol edilmelidir. Kişinin genel sağlık durumunu riske sokma ihtimali var ise, herhangi bir müdahaleye girişilmez.

Günümüzde 60 – 65 yaş aralığında olup genel sağlık durumu yerinde olan birçok kişi, rahatlıkla saç ekimi operasyonu yaptırabilmektedir.

Saç Ekimi Yaş Aralığı ve Saç Ekimini Etkileyen Faktörler

Saç ekimi yaş aralığı açısından saç ekimini etkileyen bazı faktörler vardır. Bunlar:

  • Saç Dökülmesinin Varlığı
  • Saç Dökülmesinin En Az %50’sinin Tamamlanmış Olması
  • Kişinin Genel Sağlık Durumu
  • Saç Dökülmesinin Tipi
  • Donör Bölgesinin Yeterliliği

olarak sıralanabilmektedir. Dilerseniz bu maddelere bir de yakından göz atalım.

Saç Dökülmesinin Varlığı

Saç Dökülmesi Saç Ekimi Operasyonu İçin Belli Bir Seviyeye Gelmiş Olmalıdır

Saç Dökülmesinin Varlığı

Özellikle genç yaşlarda var olan estetik kaygılar sebebiyle bu madde çok büyük önem arz etmektedir. Belirli bir yaş grubundan saç şeklini, ön açıklığını beğenmeme gibi sebeplerle saç ekim operasyonu geçirmek isteyen kişilerin, bu istekleri dikkatli bir şekilde gözlemlenmeli, isteklerinin makullük derecesi göz önüne alınmalıdır. Saç ekimi için saç dökülmesinin varlığı önemli bir etken olmakla birlikte belirli bir yaş grubuna ait gereksiz bir gençlik hevesi değilse saç dökülmesi olmadığı durumlarda bile estetik kaygı ile saç ekimi yapılabildiği de bilinmelidir.

Dökülmenin En Az %50'sinin Tamamlanmış Olması

Norwood 5 Dökülmeye Sahip Hasta Örneği

Dökülmenin En Az %50’sinin Tamamlanmış Olması

Saç ekim operasyonları açısından önemli bir ayrıntı olan bu durumda, saç dökülmesi belirli bir seviyeye gelmemiş kişilere saç ekimi yapılması, kişinin dökülme devam ettikçe yeniden belirli bölgelerinin açılmasına ve ikinci bir operasyona ihtiyaç duymasına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden kaç yaşında olursa olsun öncelikle saç dökülmesinin seviyesi belirlenmeli ve saç dökülme hızı ortaya konmalıdır.

Burada belirtmekte yarar var ki, genellik yeni bir iyileşme süreci gerektirdiği için tercih edilmeyen ikinci saç ekimi operasyonları bazı durumlarda, göze alınarak saç dökülmesi daha tamamlanmamış olsa bile kişinin psikolojisi göz önüne alınarak ve çok dikkati doğru bir planlama ile takviye niteliğinde saç ekimleri yapılabilmektedir. Nadir durumlarda gerçekleşen bu olay için doktor ile hastanın en doğru kararı karşılıklı vermesi gerekmektedir.

Dökülme tamamlanmadığı takdirde yapılan ekimler, birkaç yıl içerisinde oluşan yeni dökülmelerle etkisini yitirecektir. Bu yüzden dökülme seyrini iyi gözlemlemek ve hesaplamak önemlidir.

Saç dökülmesi orta yaş grubunda belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır ya da kendini tamamen gösterir. Bu yaş grubuna yakın, saç dökülmesi analizi sonucu dökülmesi belirli bir orana ulaşmış kişiler saç ekimi yaptırabilmektedir.

Saç Ekimi Yaş ve Kişinin Genel Sağlık Durumu

Operasyondan Önce Doktor Kontrolü Yapılmalıdır

Kişinin Genel Sağlık Durumu

Yine yaş aralığından daha çok ön plana geçen bir durum da genel sağlık durumudur. Her ne kadar küçük ölçekli operasyonlar olsalar da saç ekimi operasyonları ciddi cerrahi operasyonlardır. Bu yüzden bu operasyonlar için genel sağlık durumunun iyi olması gerekmektedir. Bunun için her yaş grubu kişiler için kan örneği alınarak operasyon için risk oluşturabilecek hastalıkların var olup olmadığı tetkik edilmektedir. Yine kişinin düzenli olarak kullandığı ilaçlar, vitaminler ya da ağrı kesiciler varsa doktorla paylaşılmalıdır.

Genel sağlık durumu iyi olmayan hastalar, öncelikle sağlık durumlarını normal seviyelere çekmeli varsa hastalıkları tedavi edilmeli ya da kontrol altına alınmalı ve daha sonrasında saç ekimi operasyonu için gerekli tetkikleri yaptırmalıdır.

Her bir estetik operasyon için geçerlidir ki, kişinin genel sağlığını tehlikeye sokacak hiçbir cerrahi müdahale doğru bir hareket olmayacaktır.

Belirli bir yaş üstü kişilerde, yara iyileşme süreci uzamış hücre yenilenme süreci gecikmeye başlamıştır. Bu gibi durumlar da saç ekimi operasyonu yapmanın gereksiz olduğu bilinen bir gerçektir.

Saç Dökülmesinin Tipi

Erkek Tipi Dökülme Aşamaları

Saç Dökülmesinin Tipi

Saç dökülmesinin çeşidi de yaşın önüne geçerek saç ekim operasyonu yapılıp yapılamayacağı konusunda önemli bir faktördür. Erkek tipi dökülme ya da bölgesel dökülme olmadığı sürece saç ekimi operasyonu yapılması önerilmemektedir. Saç dökülmenizin çeşidini öğrenmek isteyen kişi bu hizmeti saç ekim merkezlerinden alabilmektedir.

Donör Bölgenin Yeterliliği

Donör Bölgede Planlama

Donör Bölgesinin Yeterliliği

Yaş ilerledikçe genetik yapısı itibarıyla az dökülme yaşayan, güçlü köklerden oluşan ense kısımları bile belirli bir yaştan sonra zayıflamaya başlamaktadır. Donör alanının yeterliliği de saç ekim operasyonlarını etkileyen bir diğer önemli faktördür.

Saç ekimi operasyonları sadece ve sadece kişinin kendi kıl köklerinin nakledilmesi ile yapılabilmektedir. Ense bölgesindeki saç kılları haricinde göğüs, sırt ve kol kıllarından yapılabilen saç ekimleri olsa da, ense kökünden alınan saç kökleri daha başarılı sonuçlar vermektedir.

Sonuç olarak, saç ekimi yaş aralığı önemli bir kıstas değildir. Önemli olan yaşın yanı sıra, genel sağlık durumu, saçın dökülme seyri ve dökülme tipidir. Tıbbi açıdan çok geniş bir yaş grubuna saç ekimi yapılabiliyor olsa da, 22 – 65 yaş aralığı operasyon için uygun görülmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.