Saç Ekimi Sonrası Nekroz Tam Ne Zaman Anlaşılır?

Saç Ekimi Sonrası Nekroz Tam Ne Zaman Anlaşılır?

Saç Ekimi Sonrası Nekroz Ne Zaman Anlaşılır?

Saç ekimi sonrası nekroz ne zaman anlaşılır en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Aslında saç ekimi sayesinde insanlar saç dökülmesi problemine kalıcı ve doğal bir çözüm bulabilirler. Bilhassa erkekler, 25 ile 50 yaş aralarında beraber hormonal sebeplerden dolayı saç dökülmesi problemi yaşayabilirler. Seyrekleşme ve kelleşme problemi; insanların özgüvenlerini yitirmelerine neden olur. Saç ekimi, kişinin kendi vücudundan alınan sağlıklı saç köklerinin seyrekleşen veya kelleşen alanlara nakledilmesi işlemidir. Normal insanların yanı sıra ünlülerin de saç ekimine başvurduğu biliniyor.

Saç ekimi her ne kadar problemsiz bir işlem gibi gözükse de her şeyden önce bir cerrahi operasyon olduğu için beraberinde birtakım riskleri de meydana getirebilir. Bu yüzden, birçok kişinin aklında saç ekimi sonrası nekroz ne zaman anlaşılır sorusu yer alır.

Saç ekimi sonrasında ilk ay çok önemlidir. İlk ay dikkat edilmesi gerekenleri incelemek için:
https://sacekimi-forum.com/sac-ekimi-sonrasi-1-ay-dikkat-edilmesi-gerekenler/
Nekroz Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkar?

Nekroz Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkar?

Saç ekiminin ardından ortaya çıkan en büyük komplikasyonlardan birisi nekrozdur. Ancak, nekrozun diğer komplikasyonlara kıyasla daha az görüldüğünü söylemeliyiz. Riskli bir durumu ifade eder. Nekroz bir veya birden fazla hücrenin geri dönülemez şekilde hasar görmesi olarak tanımlanabilir. Bir başka deyişle, nekroza uğrayan doku patolojik ölüm yaşar. Bu yüzden, cansız bir dokuya dönüşür.

Saç ekimi esnasında hem donör bölgede hem de ekim alanında yoğun kanama meydana gelir. Saç ekimi uzmanları, bu duruma çözüm bulmak adına birtakım aksiyonlar alırlar. Her şeyden önce, kan damarlarının büzüşmesini sağlamak hedeflenir. Bu sayede, kan akışı azaltılarak ekim alanında çok daha rahat bir şekilde kanal açılması mümkün olabilir. Uzmanlar tüm bunları yapabilmek adına bölgeye adrenalin enjekte ederler. Ancak, bazı durumlarda, adrenalin izotonikle karıştırılmadan enjekte edilir. Ayrıca, izotonikle karıştırılsa dahi normalden daha yüksek bir oran ile bölgeye uygulanmasına rastlanır. Bu yüzden, bölgedeki kan akışı engellenir. Bu durum doğal olarak dokuların ölmesine neden olur. Nekroz ise bahsettiğimiz durumun bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Belirttiğimiz gibi nekroz riskli bir durum olsa da zannedildiği gibi sıklıkla görülmez. Bilhassa saç ekimi konusunda uzman olmayan kişilerin yapmış oldukları hataların bir sonucu olarak ortaya çıkar. Yine de saç ekimine başvuran kişi için ciddi risklere sebebiyet verebilir.

Saç Ekimi Sonrası yapılması gerekenler için Saç Ekimi Sonrası kategorisinde bulunan yazıları inceleyebilirsiniz:
https://sacekimi-forum.com/category/sac-ekimi-sonrasi/

Saç Derisi Nekrozu Belirtileri Nelerdir?

Saç ekimine başvuran insanların operasyonun ardından herhangi bir riskli durum ile karşılaşmak istemeyeceklerini söylemek gerekir. Fakat, kaliteli ve profesyonel bir saç ekimi merkezi tercih edilmediği takdirde ortaya birtakım sorunlar çıkabilir. Bunların başında saç derisi nekrozu gelir.

Saç derisi nekrozu yetersiz kan beslemesi sebebiyle bir doku alanında meydana gelen doku ölümü olarak da tanımlanabilir. Ekim işleminin ardından ortaya çıkması muhtemel en kötü komplikasyondur. Hem yara izi hem de cilt ülseri gibi farklı sorunlara da sebebiyet verebilir. Çok yaygın olmasa da dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Tanınmış ve başarılı bir saç ekimi merkezi tercih edildiği takdirde bu sorun ile karşılaşılmaz.

Ayrıca saç derisi nekrozu farklı sebeplere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Kişinin sahip olduğu özellikler belirleyicidir. Sigara kullanan, şeker hastalığı bulunan ve uzun süreli kellikten muzdarip olan kişilerin bu sorun ile karşılaşması muhtemeldir. Buna ek olarak, kötü cerrahi teknikler de saç derisi nekrozunu meydana getirir. Donör bölgenin yanlış kullanılması başta olmak üzere saç köklerinin birbirlerine çok yakın yerlere yerleştirilmesi, tek seferde çok fazla saç kökünün ekilmesi, saç ekimi sürecinde normalden daha fazla epinefrin kullanılması saç derisi nekrozunu ortaya çıkarır.

Nekroz kendisini kalıcı kızarıklıkla belli eder. Bunun yanı sıra, söz konusu bölgede renk değişiklikleri meydana gelir. Ölü doku oluşmasından mütevellit söz konusu bölgede saç çıkmaz. Ekim yapılan bölgede belirli bir kısmın simsiyah hale gelmesi nekroz olduğunu gösteren detaylardan yalnızca birisidir.

Saç Ekimi Nekrozu Karşısında Neler Yapılabilir?

Saç Ekimi Nekrozu Karşısında Neler Yapılabilir?

Saç ektirmek isteyen insanların en büyük problemlerinden birisi olan saç nekrozu karşısında neler yapılabileceği merak edilir. Bu noktada, bu sorun ile karşılaşan kişilerin vakit kaybetmeden saç ekimi uzmanına danışması gerekir. Nasıl bir tedaviye başvurulacağı, neler yapılacağı ve hastanın saçlarının ne olacağı gibi detaylar yapılan görüşmelerle netleştirilir.

Bilhassa internet dünyasında saç ekiminin ardından oluşan nekroz için satılan birtakım losyonlara rastlamak mümkündür. Bu losyonların çok sayıda faydası vardır. Her şeyden önce, saç ekiminin ardından hasar gören bölgede onarım sürecinin hızlandırılmasına katkı sağlar. Bunun yanı sıra, ekim sonrası oluşan nekroz probleminin önlenmesine ve giderilmesine katkıda bulunur. Bir başka deyişle, hem nekrozu önleme hem de oluşan nekrozu ortadan kaldırma gibi özellikleri vardır.

Nekroz losyonunun farklı özellikleri de vardır. Takdir edersiniz ki, nekrozun ertesinde kaşıntı ve kızarıklık gibi problemler meydana gelir. Bu tür sorunlardan muzdarip olanlar söz konusu losyon sayesinde bu duruma çözüm bulabilirler. Bunun yanı sıra, losyonun pullanma ve aşırı cilt kuruluğu gibi durumların önüne geçtiğinden de bahsetmek gerekir.

Nekroz losyonu, cilde ihtiyacı olan yoğun nemi kazandırır. Hasar görmüş cildin onarılmasına, nemlendirilmesine ve tekrardan yapılanma sürecinin hızlandırılmasına katkı sağlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular;

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Şahin şimşek dedi ki:

    Nekroz losyonu nerde ve hangi marka kullanmalıyım?

  2. Şükrü dedi ki:

    22 gün önce saç ekimi yaptırdım 2.5 cm lik bir nekroz oluştu yarayı her gün temizleyip rif kullanıyorum yaranın olduğu yerde biraz göçük var bunun tedavisi nedir yara nasıl iyi olur