Saç Ekimi Sonrası Yüzde Şişlik Neden Olur?

Saç Ekimi Sonrası Yüzde Şişlik Neden Olur?

Saç Ekimi Sonrası Yüzde Şişlik 

Saçlarının belirli bölümlerinde seyrelmeler bulunan kişilerin başvurdukları yöntemlerden en etkilisi saç ekimidir. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin ense köklerinden saç kökleri alınmaktadır. Alınan bu saç kökleri, steril bir ortamda uzman kişi tarafından saçsız alana nakil edilmektedirler. Bu işlem sonrasında saç derisinde ve yüzde bazı yan etkiler oluşabilmektedir. Bu yan etkiler arasında saç ekimi sonrası yüzde şişlik oluşumu da yer almaktadır.

Saç Ekimi Sonrası Yüzde Şişlik Nedir

Saç Ekimi Sonrası Yüzde Şişlik Nedir?

Saç ekimi sonrası yüzde şişlik, saç ekim operasyonunun bir sonucu olarak bilinmektedir. Dahası saç ekimi operasyonu sonrasında çoğu kişinin yüzünde şişlikler oluşmaktadır. Bu şişliklerin kafa derisinde de yer alabildikleri görülmektedir. Saç ekimi sonrasındaki iyileşme döneminde görülen bu şişlikler, birkaç gün içerisinde azalmaktadırlar. Bu nedenle kişilerin çok fazla endişe duymamaları gerektiği uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Bu şişliklerin oluşma nedenleri arasında, saç ekimi için deriye enjekte edilen serum gösterilmektedir. Bu serumun enjekte edilmesi, yüzde ve kafa derisinde şişmelerin görülmesine neden olmaktadır. Ancak operasyon sonrası başınızı öne eğmediğiniz takdirde yüzünüzde herhangi bir şişlik olamayacaktır. dikkatsiz davranan bazı hastalar başlarını bazı durumlarda öne eğmektedir. Bundan ötürü de operasyon sırasında kafa derisine enjekte edilen sıvı hastanın yüzüne inecektir. Ancak yüzde oluşan bu şişlik saç ekimi sonucunuzu olumsuz etkilemez. Ancak biraz ağrı meydana gelmesi söz konusudur. Saç derisinde şişlik oluşumu, saç ekim operasyonundan yaklaşık 2 gün sonra ortaya çıkmaktadır. Yüzde oluşan bu şişlikler daha çok alın ve göz bölümünü kapsamaktadırlar.

Yüzde Oluşan Şişliğin Sebepleri

Temelde yüzde şişlik olması durumu, pek çok farklı nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Yüze herhangi bir darbe alınması, bir ilacın yan etki oluşturması, estetik operasyonlar yüzde şişlik oluşumu nedenleri arasında gösterilmektedirler. Saç ekimi sonrası şişlik oluşumu da sıklıkla görülebilmektedir.

Yüzde şişlik oluşumu, pek çok nedene bağlı oluşabildiğinden tedavisi de farklı şekillerde yapılmaktadır. Şişliğin neden olduğu düşünülen durum, bir uzmana danışılmalı ve tedavi olunmalıdır. Yüzde oluşan şişlik, her zaman ciddi bir problemin göstergesi olmayabilir. Bazı durumlarda dönemsel olarak ya da yorgunluk, stres gibi durumlara bağlı olarak oluşabilmektedir. Aynı zamanda diş ve diş eti problemleri de sıklıkla yüz şişkinliğine neden olabilmektedirler.

Saç ekimlerinden sonra yüzde şişlik görülmesi ise operasyonun sonuçlarından biri olarak bilinmektedir. Saç ekimi yaptıran pek çok kişide yüzde ve kafa derisinde şişlik oluşabilmektedir. Uzmanların önermiş oldukları tedavilerin yapılması ve bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu uygulamaların yapılması halinde şişlikler, belli bir süre içerisinde inmektedirler.

Operasyon Sonrası Ödem Neden Olur

Operasyon Sonrası Ödem Neden Olur?

Saç ektirme sonrasında yüzde şişlik oluşumu, saç derisine enjekte edilen serum nedeniyle oluşmaktadır. Ayrıca saç ekim işlemi sırasında öncelikle donör alandan saç kökleri alınmaktadır. Sonrasında ise bu kökler saçsız alana enjekte edilmeleri için mikro kanallar açılmaktadır. Saç derisine açılan mikro kanalların içerisine serum fizyolojik sıvısı enjekte edilmektedir. Serum fizyolojik sıvısı, salin sıvısı ismi ile de bilinmektedir. Serum fizyolojik sıvı, saç köklerinin enjekte edildikleri bölgeye daha rahat bir şekilde yerleşmelerini sağlamaktadır.

Saç ekimi sonrasında yüzde şişlik oluşumu nedenleri arasında iğne girişleri de yer almaktadır. Saç ekim işlemi sırasında kafa derisine iğne girişleri gerçekleşmektedir. Bu iğne girişleri, bir çeşit travma oluşturduğundan beraberinde ödem de görülebilmektedir. Bu ödem, kafa derisinde ya da yüz bölgesinde oluşabilmektedir. Ancak bu çok nadir görülen bir durumdur.

Saç ekimi işleminden 2-5 gün sonrasında gerçekleşen bu şişlikler, bazı yöntemler ile geçirilebilmektedirler. Şişliklerin oluşum nedenleri arasında, kişilerin ekim işlemi sonrasında uzman tavsiyelerine uymamaları da yer alabilmektedir. Uzmanların daha az ödem oluşumunun görülmesi adına bazı önerilerde bulundukları bilinmektedir. Bu önerilere uyulması şişliklerin daha hafif oluşmalarını ve daha kısa sürede inmelerini sağlamaktadır.

Ekim Sonrası Ödem Tedavisi

Ekim Sonrası Ödem Tedavisi

Saç ekimi sonrası yüzde şişlik nasıl geçer sorusuna cevap olarak, bazı tedavi yöntemleri verilmektedir. Özellikle saç ekim işlemleri sonrasında, kafa derisinde ve yüzde şişlik oluşumuna sıklıkla rastlanılmaktadır. Bu durumun genellikle birkaç gün içerisinde hafiflediği ve geçtiği görülmektedir. Bu sürenin kısaltılması ve şişliklerin azaltılması adına bazı uygulamalar yapılabilmektedir. Bu uygulamalar şu şekilde sıralanabilir;

  • Saç ekimi sonrasında yüzde oluşan şişliklerin azaltılması için, yüksek yastıkta uyunmalıdır. Bu nedenle uyurken iki yastık kullanılması önerilmektedir. Aynı zamanda saç köklerinin sürtünmelerini azalttığından işlemin daha başarılı olmasını da sağlamaktadır.
  • Kişinin bu süreç içerisinde dinlenmesi ve ağır işler, antrenmanlar yapmaması gerekmektedir.
  • Saç ekimi işlemi sonrasındaki ilk bir haftada kan inceltici ilaçlar kullanılmamalıdır. Bu ilaçlar, yüzde oluşan şişliğin artmasına neden olabilmektedirler.
  • Bazı durumlarda yüzde oluşan şişkinliklerin giderilmesi adına ilaçlar kullanılabilmektedir. Ödem atıcı olarak bilinen bu ilaçlar, uzmanlar tarafından verilmektedirler. Uzmanların belirtmiş oldukları şekillerde ve dozlarda kullanılmalıdırlar.
  • Yüzde oluşan şişkinliğin giderilmesi adına bol su içilmesi gerekmektedir. Bol su içmek, ödem atmaya ve dolayısıyla şişkinliği azaltmaya yardımcı olmaktadır.
  • Bazı durumlarda uzmanlar, şişliklerin giderilmesi adına steroid tedavisine de başvurmaktadırlar.
  • Yüze yaklaşık 1-2 saat ara ile buz uygulanması da şişliklerin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.
  • Uyku sırasında ortalama 45 derecelik bir açının belirlenmesi ve o şekilde uyunması önerilmektedir. Ayrıca yüz üstü yatmamaya da dikkat edilmelidir.
  • Uzmanların belirtmiş oldukları beslenme düzenlerinin uygulanması gerekmektedir. Ödem attırıcı yiyeceklerin tercih edilmesi, yüzdeki şişkinliğin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Saç Ekimi Sonrası Oluşan Şişliğin Zararları Var Mı?

Saç ekimi sonrasında şişlik oluşumu görülmesi, kişide olumsuz bazı durumların oluşmasına neden olabilmektedir. Yüzde oluşan şişkinlikler ya da ödemler, saç ekimi işleminin iyileşme sürecini uzatmaktadırlar. Bu durum, kişilerin daha uzun süre tedavi görmelerine neden olabilmektedir.

Saç ekimi sonrasında yüzde şişlik olması, kişinin normal hayata geri dönme süresini uzatmaktadır. Yaklaşık 4-5 gün süren bu şişlikler, kişilerin yüzlerinde gözle görülür şekilde kaplamaktadır. Çoğunlukla asimetrik de olabilen şişkinlikler, kişilerin sosyal hayatlarına geri dönememelerine sebep olmaktadırlar. Bu şişkinliklerin kısa sürede inmesi adına uzmanların önerdikleri tavsiyeler dikkate alınmalıdır. Yüksek yastık kullanılması, bol su içilmesi, buz uygulaması yapılması, bu tavsiyeler arasında bulunmaktadırlar.

Saç ekimi sonrası yüzde şişlik probleminiz oluşmuşsa mutlaka saç ekimi operasyonunuz yaptırdığınız merkezden bilgi alınız. Saç Ekimi Merkezi hakkında daha fazla detaylı bilgiyi de yazımızdan okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.