Saç Ekimi Sonrası Hangi İlaçlar Kullanılır?

Saç Ekimi Sonrası Hangi İlaçlar Kullanılır?

Saç Ekimi Sonrası Hangi İlaçları Kullanmalıyız?

Saç ekimi, çeşitli nedenler dolayısıyla saçlarında seyrelme yaşayan kişiler tarafından tercih edilen tedavidir. Öncelikle saç ekimi işleminde kişinin donör alanından uygun greftler alınarak seyrelmelerin oluştuğu bölgelere nakledilmektedirler. Saç ekim işleminin öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar arasında, saç ekimi sonrası hangi ilaçlar kullanılır da yer almaktadır. Saç ekimi sonrası oluşabilecek komplikasyonlara karşın çeşitli ilaçların kullanılabildiği görülmektedir.

Saç Ekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç Ekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Operason sonrası dikkat edilecekler arasında pek çok farklı maddenin yer aldığı görülebilmektedir. Bu maddelerden bazıları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Saç ekimi işleminin ardından, ekim yapılan bölge en az 15 gün korunmalıdır. Bu süreç içerisinde ekim yapılan bölgenin uyku sırasında hasar almaması gerekmektedir. Bu nedenle yastık ile ekim yapılan bölge temas ettirilmemelidir. Ve tercihen sırt üstü uyulmalıdır.
 • Saç ekimi yapılan bölgeye herhangi bir darbe alınmaması gerekmektedir. Bu nedenle bölgenin darbelere, çarpmalara, sürtünmelere karşı korunması gerekmektedir.
 • Saç ekimi işleminin bitmesinin ardından ilk yıkama, uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Bir sonraki yıkamalarda ise uzmanların önerdikleri şampuanlar ve yıkama talimatları uygulanmalıdır. Şampuanların içerisine parfüm, paraben, kimyasal madde ve sülfat gibi içeriklerin olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Yaklaşık olarak bir ay kadar hamam ve saunaya girilmemelidir.
 • Çok yoğun spor aktiviteleri ve kafaya darbe alınabilecek diğer aktiviteler yapılmamalıdır.
 • Saç ekim işleminin ardından ilk 10 gün alkol tüketilmemelidir.
 • Saç ekimi yapılan bölgelerin güneş ışınlarından korunması gerekmektedir. Bunun için şapka kullanımı önerilmektedir.
 • Saç ekimi sonrasında kullanılan ilaçların mutlaka bir uzmana danışılması gerekmektedir. Aynı zamanda kan sulandırıcı etkiye sahip olan ilaçların da kullanılmaması önerilmektedir.
 • Saç ekimi yapılan bölgelerde saçın uzamasının ardından ilk üç ay boyunca tıraş yapılmaması gerekmektedir. Kısaltma işlemi bu süreç içerisinde yalnızca makas ile gerçekleştirilebilmektedir.

Saç Ekiminden Sonra Yapılması Gerekenler hakkında daha detaylı bilgi almak için ilgili yazımıza göz atın.

Saç Ekimi Sonrasında Hangi Rahatsızlıklar Oluşabilmektedir?

Bazı hastalar saç ekimi sonrasında rahatsızlık görebilir. Bu sıklıkla karşılaşılan bir durum olarak bilinmektedir. Operasyonun ardından çeşitli komplikasyonlar oluşabilmektedir. Saç ekimi sonrasında oluşabilen bu rahatsızlıklardan bazıları şunlardır;

 • Ağrı ve Ödem Oluşumu: Saç ekimi sonrasında ağrı oluşumu ve ödem görülebilmektedir. Greft alınan donör bölgelerin bazı durumlarda şiştiği görülmektedir. Bu durumun nedeni olarak, saç derisine enjekte edilen sıvılar gösterilmektedir. Aynı zamanda iğne giriş çıkışları da ödeme neden olabilmektedir.
 • Asimetri Oluşumu: Saç ekimi sırasında saç köklerinin asimetrik bir şekilde yerleştirilebildiği görülmektedir. Bu durum, saçların uzamasının ardından kötü bir görüntüye sebep olabilmektedir.
 • Kanama Oluşumu: Saç ekimi sonrasında donör bölgelerde ya da ekim yapılan bölgelerde kanamalar görülebilmektedir. Bu kanamaların küçük çaplı olmaları herhangi bir risk teşkil etmemektedir. Fakat bazı durumlarda kan sulandırıcı ilaç kullanımına bağlı olarak kanamalar artabilmektedir.
 • Kaşıntı ve Enfeksiyon Oluşumu: Nakil gerçekleştirilen bölgelerde kaşıntı oluşabilmektedir. Derinin kabuklanması ve sonrasında kaşınması kanamalara neden olabilmektedir. Bu kanamalar sonucunda da enfeksiyon oluşumu gözlemlenebilmektedir.

Saç Ekimi Sonrasında İlaç Kullanımı

Saç Ekimi Sonrasında İlaç Kullanımı

Saç ekimi sonrası kullanılan ilaçlar, uzmanlar tarafından verilmektedir. Bu ilaçların kullanım amaçları, saç ekim işleminin komplikasyonlarının oluşmasını önlemektir. Aynı zamanda kıl köklerinin güçlendirilmesi ve saç dökülmelerinin giderilmesi için de bazı ilaçlar kullanılabilmektedir.

Saç ekimi sonrası kullanılan ilaçların başında antibiyotikler yer almaktadır. Genellikle ekimden itibaren 5 gün süre ile antibiyotik kullanılmaktadır. Bu sayede olası bir enfeksiyon oluşumu engellenmektedir.

Saç ekiminin ardından 5 gün süre ile kullanılması önerilen bir diğer ilaç çeşidi ise ağrı kesicidir. Ağrı kesicinin kullanım nedeni arasında, saç derisine enjekte edilen serumun atılması yer almaktadır. Bu nedenle kişilerin ağrıları olmasa dahi kullanmaları önerilmektedir.

Saç ekimi sonrasında ödem oluşumu görülen kişilerde kortizon ilacı kullanıldığı da görülmektedir. Uzman tavsiyesine bağlı olarak kullanılan kortizon ilacı ile, şişlikler en aza indirilmektedir.

Saç ekimi ilaçları arasında aspirin de yer almaktadır. Aspirin kullanımı, kan dolaşımının sağlanmasında görev almaktadır. Mutlaka uzman tavsiyesi ile kullanılması gerekmektedir.

Saç ekimi sonrasında midede oluşabilecek olumsuz bir duruma karşın, mide koruyucu ilaçlar da kullanılabilmektedir. Fakat mutlaka uzman kontrolünde kullanılmalıdır.

Saç Ekimi Sonrasında Haricen Kullanılan İlaç ve Tabletler Nelerdir?

Saç ekimi sonrasında tedavi sürecinde bazı tabletlerin ve ilaçların kullanılabildiği görülmektedir. Kullanılan tabletlerin ve ilaçların bazıları neredeyse tüm saç ekim işlemi yapılan kişilere verilmektedirler. Fakat bazı ilaçların ve tabletlerin bazı kişiler tarafından kullanılmaları önerilmektedir. Bu nedenle de mutlaka uzman kontrolünde kullanılmaları gerekmektedir. Xpecia tablet, Biotin, Pangotar, Priorin, Finasteride, Dutasterid bu tabletler arasında bulunmaktadır. Bu tabletlerin kullanım amacı, genellikle saçları güçlendirmektedir. Aynı zamanda saç dökülmelerinin önlenmesi ve ekilen saçların korunması da sağlanmaktadır. İçeriklerinde bulunan vitaminler ve bazı maddeler sayesinde saçın hızlı bir şekilde uzamasına da etki etmektedirler. Dökülen saçların miktarının azaltılması, saçların gürleştirilmesi ve sağlıklı gözükmesi bu tabletler sayesinde gerçekleştirilebilmektedir.

Saç Ekimi Sonrasında Kullanılabilecek Şampuanlar Nelerdir?

Saç Ekimi Sonrasında Kullanılabilecek Şampuanlar Nelerdir?

Saç ekimi ilaçları kadar saç ekiminden sonra kullanılacak şampuanlar da önemlilerdir. Operasyon sonrasında kullanılacak olan şampuanların kimyasal madde içermemeleri gerekmektedir. İçerisinde sülfat, paraben, parfüm bulunan şampuanlar tercih edilmemelidir. Bu anlamda bitkisel içeriğe sahip olan şampuanların öne çıktığı görülmektedir. Aynı zamanda kullanılan şampuanların pH’ının da 5.5 olmasına dikkat edilmelidir. Bebek şampuanları, bitkisel şampuanlar en çok kullanılan şampuan çeşitleri arasında yer almaktadırlar. Saç ekimi sonrasındaki ilk yıkama uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Sonrasındaki yıkamalarda ise uzmanlara danışılarak şampuan seçimi gerçekleştirilebilmektedir. Doğru şampuan kullanımı, saç derisinin iyileşme sürecini hızlandırmakta ve saçın temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.