Saç Ekimi Sonrası Süreç ve Beni Neler Bekliyor?

Saç Ekimi Sonrası Süreç ve Beni Neler Bekliyor?

Saç Ekimi Sonrası Süreç Nedir? Beni Neler Bekliyor?

Bugünlerde saç ekimi operasyonu yaptırmaya karar veren birçok insan var. Bu kişilerin operasyona girmeden önce merak ettiği pek çok konu bulunmakta. Saç ekimi sonrası süreç ile ilgili merak ettiğiniz kısmı bu yazımızda açıklayacağız. Ekim yaptırdıktan sonra tam olarak ne yapmam gerekir diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Saç Ekimi Sonrası Süreç Kısmında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Saç Ekimi Sonrası Süreç Kısmında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Operasyon sonrası herkesin uygulamak zorunda olduğu belli başlı kurallar vardır. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bu kurallar, yaş ve cinsiyet ayırt etmez. Başarılı bir saç ekimi sonucu almak için operasyon sonrası dikkat etmeniz gerekenler düşündüğünüzden daha önemlidir. Saç ekimi sonrası süreçte şu durumlarda birçok noktaya dikkat etmeniz gerekir. Bu durumlar;

  • Uyku durumu
  • Saçların yıkanması durumu
  • Günlük yaptığınız aktiviteler
  • Saç ekimi sonrası bakım uygulamaları

şeklinde dörde ayrılmaktadır. Dilerseniz bu bahsettiğimiz noktalara biraz daha yakından değinelim.

Saç Ekimi Sonrası Uyku

Tahmin ettiğiniz üzere saç ekimi sonrası uyku pozisyonlarınızda değişiklikler olacaktır. Uyurken ekilen saç köklerine zarar vermemek için ilk birkaç gün uyku pozisyonu çok önemli. Saç ekimi sonrası özellikle ilk 3 gece kafanızı 45 derecelik bir açıda tutarak sırtüstü yatmalısınız. Bu sayede ekim yapılan bölgenin yastıkla ya da farklı bir obje ile temasında kaçınmış olursunuz. Yan ya da yüzüstü yatmak ise oldukça tehlikelidir.

Uyku sırasında sizlere rahatlık sağlayacak bir diğer nokta ise boyun yastığı. Yatmadan önce boyun yastığı kullanmak sabit bir açıda kalmanızı sağlayarak uyku sırasında istemsiz bir şekilde yapabileceğiniz dönüşlere de engel olacaktır. Bunun sonucunda ekilen saç kökleri sağlam bir şekilde kalacak ve doğrudan saç ekimi sonucunuza olumlu bir şekilde yansıyacaktır.

Yattığınız yerin temizliği de çok önemli. Yastık kılıfınızı ve çarşafınızı sık sık temiz olanları ile değiştirmelisiniz. Bu sayede oluşması muhtemel herhangi bir enfeksiyon riskini ortadan kaldırmış olursunuz. Unutmadan belirtmek gerekirse çarşaf ve yastık kılıflarınız temizliğinde herhangi bir şekilde tahrişe yol açmayacak temizleme ürünleri kullanın. Son olarak da uyku sırasında eğer boyun yastığı kullanmak istemezseniz, söylediğimiz gibi ani bir hareket yapmamaya özen gösterin.

Operasyon Sonrası Yıkama

Operasyon Sonrası Yıkama

Belki de en önemli noktalardan biri de saç ekimi sonrası yıkamanın nasıl yapmanız gerektiği konusudur. Saç ekimi sonrası yıkama esnasında saç derinize ekstra özen göstermelisiniz. Hatta sizler için mümkünse saç ekimi sonrası ilk yıkamanızı ekim yaptırdığınız saç ekim merkezinde yaptırın. Yıkama esnasında uygulamanız gereken talimatları iyi dinleyin.

Öncelikli olarak ekim sonrası kullanacağınız şampuan çok önemlidir. Özellikle ilk 15 gün size önerilen doğal şampuanlardan kullanmalısınız. Kimyasal içeren market şampuanlarını kesinlikle önermiyoruz. Ayrıca saçınızı da soğuk su ile yıkamaya dikkat edin. Sıcak su temasından kaçının.

Ayrıca bu 15 gün içerisinde yıkamaya başlamadan önce losyon kullanmanız gerekecektir. Saçlarınıza yıkama öncesi uygulayacağınız losyon sayesinde ekim yapılan bölgede daha hızlı bir iyileşme gözlemleyeceksiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta losyonu kafanıza uygularken ekim yapılan bölgede ekstra hassasiyet gösterin. Saç köklerinizin ekildiği yöne doğru yavaşça losyonu uygulayın. Saç ekimi sonrası oluşan kabukların dökülmesinde de losyon büyük önem taşımaktadır.

Saçlarınızın yıkaması bittikten sonra kurutma esnasında da titiz davranmaya devam edin. Saçlarınızı kurutmak için havlu kullanmaktan mümkün olduğunca kaçının. Çünkü havlular sert olduğu için derinizle temasında köklerin yerinden oynamasına neden olabilir ve cildinizi tahriş edebilir. Kağıt havlular ile sadece dokundurarak kurulama yapmanızı öneriyoruz. Aynı zamanda dilerseniz saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz. Ancak makineniz soğuk ayarda kullandığınıza dikkat edin ve sıcak ayarda kesinlikle kullanmayın. Bu dönemde sıcak saç kökleri için iyi değildir.

Bu 15 günlük sürecin ardından kafanıza hafif dokunuşlar ile masaj yapmanız uygun olacaktır. Ancak masaj yaparken kesinlikle tırnaklarınızın kafanızla temasından kaçının.

Günlük Aktiviteler

Saç ekimi sonrası bazı günlük aktivitelerinize hemen dönemeyeceksiniz. Bunların bazıları için minimum 1 ay gibi bir süre beklemeniz gerekecek. İlk etapta çalışan biri iseniz ve işiniz ağır bir iş değilse ekimden 1 hafta sonra işinize başlamada bir sakınca yoktur. Ancak ağır işlerde çalışıyorsanız bu süreyi 2 haftaya çıkarmalısınız. Ağır işlerde çalışmak kafanızda terlemeye yol açabilir. Saç ekimi sonrası kaçınmanız gereken en önemli şeylerden biri terlemedir. Terleme saç köklerinin yerinden çıkmasına ya da enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Dolayısıyla aynı süre zarfında güneşe çıkmaktan da kaçının. Şapka kullanarak çıkarım derseniz bunu da önermeyiz. Saç ekimi sonrası şapka kullandığınız takdirde greftler hava almayabilir. Gerekli oksijeni almamaları saç ekimi sonucunuzu olumsuz etkiler. Şapka yerine şemsiye kullanmayı tercih edin.

Bir diğer konu ise spor konusu. Saç ekim sonrası spora hemen dönemeyeceksiniz. Spor yapmak demek kan akışının hızlanması demek. Bu da doğal olarak ekim bölgesinde bir kanamaya yol açabilir. Bu da doğrudan saç ekimini sonucunuzu etkiler. Hafif yürüyüşler yapmanızda sakınca yoktur. Ancak yoğun antrenman programınıza 1 ya da 2 ay sonra başlamanızda fayda var. Ayrıca yüzme gibi sporlara da bir ay gibi bir süre ile ara vermelisiniz.

Konuşulması gereken diğer önemli nokta ise saç ekimi sonrası cinsel ilişki. Cinsel ilişki ya da mastürbasyon sırasında kan akışında artış olmaktadır. Aynı zamanda yapacağınız bu aktivite terlemenize de neden olur. Dolayısıyla saç ekiminden sonra 2 hafta cinsel ilişki ve mastürbasyondan uzak durun. Saç Ekimi Sonrası Cinsel İlişki hakkında daha ayrıntılı bilgiyi ilgili yazımızdan okuyabilirsiniz. Diğer uzak durmanız gereken şey ise sigara ve alkol kullanımı. Bu iki kötü alışkanlığa sahipseniz bir süre ara vermeniz gerekecek. Çünkü sigara ve alkol tüketimi saç ekimi sonucunuzu doğrudan etkileyecektir.

Saç Ekimi Sonrası Bakım

Saç Ekimi Sonrası Bakım

Saç ekimi sonrası süreç boyunca saçlarınıza belli periyotlarla bakım yapın. Ancak bu bakımlar sırasında içeriğinde kimyasal olan ürünler kullanmayın. Saç derinizi bol bol nemlendirin. Ayrıca saçlarınızı kesinlikle boyamayın. Saç boyaları kimyasal içeren ürünlerdir. Dolayısıyla saç deriniz tamamen iyileşmeden saç boyası kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Bu dönemde hafif uzayan saçlarınızı kesmek isterseniz de makas yardımı ile kesin. Tıraş makinesi kullanmanız saç köklerinizde istenmeyen tahribata yol açabilir.

Saç ekimi sonrası bu dönemde belli başlı vitamin takviyeleri de kullanabilirsiniz. Saç ekimi sonrası Finasteride tarzı ilaçlar hastalara tavsiye edilen ilaçlardadır. Bu sayede saçlarınız daha sağlıklı bir şekilde gelişim gösterecektir.

Saç ekimi sonrası süreç gördüğünüz gibi operasyon kısmından daha meşakkatlidir. Ekimden 1 yıl sonra mutlak saç ekimi sonucunuzu görürsünüz. Dolayısıyla bu 1 yıllık dönemde saçlarınıza ve vücudunuza ne kadar iyi bakarsanız o kadar iyi sonuç alırsınız. Saçlarınız doğrudan sizlerin sağlığı ile ilgilidir. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeniz kaliteli saçlar elde etmenize olanak sağlar. Bundan saç ekimi sonrası süreç kısmında tüm bu noktalara dikkat ettiğiniz takdirde güzel sonuçlar sizleri bekliyor olacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.