Saç Ekimi Sonrası İlk Hafta Dikkat Etmeniz Gerekenler

Saç Ekimi Sonrası İlk Hafta Dikkat Etmeniz Gerekenler

Saç Ekimi Sonrası İlk Hafta Sizi Neler Bekliyor?

Saç ekimi sonrası saçların ekildiği bölgeye uyum sağlayıp büyümesi yaklaşık 1 yıl sürer. Hastanın saç köklerinin en hassas olduğu zaman saç ekimi sonrası ilk haftadır. Ekim yapılan bölgede hafif derecede açık yara bulunduğu için, bu dönemde dikkat edilmesi gereken bir takım önemli noktalar vardır. Operasyon sonrasında doktorunuzun tavsiyelerine uyarsanız, yeni saçlarınız, ekildikleri yere alışır ve gün be gün sağlıklı bir şekilde büyümeye başlar. Peki nedir bu tavsiyeler? Saç ekimi sonrası nelere dikkat etmelisiniz?

Saç Ekimi Sonrası İlk 3 Gün

Saç Ekimi Sonrası İlk 3 Gün Hastaların Dikkatli Olması Gereken Bir Dönemdir

Saç Ekimi Sonrası İlk 3 Gün

Saç ekimi sonrası, kişinin donör bölgesi, mikrop kapma ihtimaline karşı bandajla sarılır. Buna karşın yeni ekilen saçların olduğu bölge ise açıkta bırakılır. Bu şekilde saç ekimi operasyonunu tamamlanan kişi, rahat bir şekilde hastaneden ayrılabilir. Acı ve ağrısız bir saç ekimi için hastaya lokal anestezi yapılmıştır. Operasyonu bilinci açık bir şekilde geçiren hastanın, bu yüzden operasyon sonrasında hastanede yatması gerekmez.

İlk 3 Gün Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar:

 • Saçınızı kesinlikle yıkamayın,
 • Spor yapmayın,
 • Kendinizi yoracak ya da tehlikeye sokacak aktivitelerden kaçının,
 • Başınızı darbelerden koruyun,
 • Sıkı olmayan ve saçınıza baskı yapmayan bir şapka takarak, olası aksiliklerin önüne geçin,
 • Cinsel ilişkiye ara verin.

3 Gün Geçtikten Sonra Süreç Nasıl Devam Eder?

3 Gün Geçtikten Sonra Kabuklanmalar Görülmeye Başlanır

3 Gün Geçtikten Sonra Süreç Nasıl Devam Eder?

Alkol ve sigara içilmesi, iyileşme sürecini olumsuz etkileyen faktörler arasındadır. Operasyon öncesi ve sonrasında bu tarz zararlı maddelerin kullanılmaması saç köklerinin daha sağlıklı beslenebilmesini sağlar. Bu sayede iyileşme sürecinin hızlanır ve ekilen saçlar daha kısa sürede uzar.

Saç köklerinin alındığı donör saha bandajlı olacağı ve ekim yapılan alan genellikle kafanın tepe noktası olduğu için, kişi yatma, uzanma ya da uyuma şekli konusunda sıkıntı çekmez.

Saç ekimi operasyonları saç köklerinde küçük kabuklanmalar görülmektedir. Bu durum normal iyileşme sürecinin bir parçasıdır.  Operasyon sonrasındaki süreçte bu küçük yaraların herhangi bir şekilde mikrop kapmaması için, doktorunuz tarafından verilecek tavsiyeleri mutlaka uyun. Verilen antibiyotiği düzenli olarak ve saatleri aksatmadan kullanmanız önemldir.

Zorunlu olmamakla birlikte, hastanın ilk 3 gün boyunca istirahat etmesi önerilir. Bu durum saç bölgesinin beklenmeyen darbelerden korunması adına önemlidir.

Saç Ekimi Sonrası Pansuman ve İlk Yıkama

Saç Ekimi Sonrası Yapılan Bir Pansuman

Saç Ekimi Sonrası Pansuman ve İlk Yıkama

İlk 3 günün sonunda, doktor tarafından pansuman ve ilk yıkama gerçekleştirilir. Bu süre içerisinde bu alan büyük ölçüde iyileşmiştir. Hastanın ağrı ya da acı hissetmesi beklenmez. Pansuman sonrasında özel bir durum olmadığı takdirde, bu alan açık bırakılır. Hasta daha sonrasında ilk yıkama için özel banyo odasına alınır. İlk yıkama öncesinde özel bir krem sürülen yeni ekim alanı, bir süre bu kremle bekletilir. Bunun amacı hafif kanama sebebiyle küçük kabuklar oluşturmuş saç köklerinin diplerinin yumuşatılması ve yıkamaya hazır hale getirilmesidir. Yaklaşık 15 dakikalık bekleme süresi sonrasında, çok hassas ve hafif hareketlerle köpükleme yapılır ve saç durulanır.

İlk yıkama sonrasında kurulama işlemi de çok önemlidir. Yumuşak bir havlu ile kurulama stabil hareketlerle yapılmalıdır. Saç köklerinin ovuşturulmaması ve sert hareketlere maruz bırakılmaması önemlidir.

Saç ekimi sonrasında farklı ülke veya şehirden gelen kişiler, pansumanını bir sağlık merkezinde yaptırabilir. Bununla birlikte ilk yıkamanın evde yapılması da mümkündür ancak burada bazı kurallara dikkat etmek gerekmektedir.

Evde Yapılacak İlk Yıkamada Dikkat Edilecek Hususlar

Evde Yapılacak İlk Yıkamada Tavsiye Edilen Şampuanları Kullanmalısınız

Evde Yapılacak İlk Yıkamada Dikkat Edilecek Hususlar

 • İlk yıkamayı ne zaman yapmanız gerektiğini doktorunuza sorun,
 • Tavsiye edilen krem ve şampuanı kullanın,
 • Kremi bol ve nazik hareketlerle başınıza sürün. Tüm saç köklerinizin yoğun miktarda kreme maruz kaldığından emin olun.
 • Kremi saç köklerinizin dibindeki kabukları yumuşatana kadar (en az 15 dakika) bekletin,
 • Durulama için kullandığınız su kesinlikle sıcak ya da soğuk olmamalıdır. Yıkama için mutlaka ılık su kullanın,
 • Suyun tazyikli olmamasına özen gösterin.
 • Köpükleme süresince saçlarınızı ovuşturmayın. Çok hafif ve minik hareketle saç köklerinize masaj yaparak kabuklardan arındırın,
 • Kurulama işleminde ovuşturma yapmayın ve yumuşak bir havlu kullanın,
 • İlk yıkama öncesi aklınıza takılan soruları doktorunuza danışın.

İlk yıkamayı evde yapacaksanız, bu konuyu mutlaka doktorunuza danışın. Yıkama esnasında size yardım edecek birinin de yanınızda bulunmasında fayda var.

İlk 1 haftayı atlattıktan sonra sıra şok dökülme kısmında. “Şok Dökülme” ile ilgili makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.