Şok Dökülme ve Saç Ekiminde Etkileri

Şok Dökülme ve Saç Ekiminde Etkileri

Şok Dökülme ve Saç Ekimindeki Etkisi

Saç ekimi operasyonu, sonrasında sabır ve dikkat isteyen bir süreçtir. Kellik sonrası saç ekimi yaptıran kişiler büyük bir merak ve hevesle yeni saç köklerinin çıkmasını beklerler. Yeni saçların çıkması ve şekil itibariyle tam olarak oturması için yaklaşık 12 aylık bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Şok dökülme kavramı, kulağa korkutucu gelebilir ancak bu durum tamamen doğal sürecin bir parçasıdır. Peki şok dökülme ne zaman başlar? Herkes şok dökülmeyi yaşar mı? Aradığınız bütün cevaplar bu makalede.

Saç ekiminde Şok Dökülme Nedir? Neden Olur?

Ekilen Saçlar Şok Dökülme Sırasında Dökülmektedir

Saç Ekiminde Şok Dökülme Nedir? Neden Olur?

Saç ekimi operasyonu sonrasında, ekilen saç tellerinin dökülmesine şok dökülme denir. Şok dökülme için tam bir zamanlama verilemese de, genellikle operasyon sonrası birinci aya kadar başlamaktadır.. 1 – 2  hafta sürecek olan bu süreç, kişiye göre değişir. Kimi zaman daha önce başlayıp daha erken bitebilir. Veya daha geç tamamlanabilir.

Şok dökülmenin sebebi, saç köklerinin yeni büyüme döngülerini başlatabilmesidir. Ekilen saç kökleri yeni yerlerine adapte olunca, yeni doğan bir bebeğinki gibi bir büyüme döngüsü başlar. Bu şekilde bakıldığında korkulacak ve rahatsız olacak bir durum olmadığı, doğal bir süreç olduğu daha net anlaşılır.”

Saç kökleri doğuştan bizimle gelir ve 3 fazlı bir döngüye sahiptir. Bu döngü büyümebekleme ve dökülmeden ibarettir. Bu döngü içerisinde dökülen saç kökleri yerine yenileri çıkar. Bu durum insan ömrü boyunca yaklaşık 20 defa tekrarlanmaktadır. Yani doğuştan sahip olduğumuz saç telleri de ortalama 7 senede bir dökülür ve aynı kökten yeni saç telleri gelişmeye başlar. Bu döngü her bir saç teli için farklı zamanlarda yaşandığı için dikkat. Doğum sonrasında bebeklerin saçlarındaki ilk dökülmenin nedeni de benzer bir sebeptendir. Bu durum saçlarımızı kaybetmemizi engelleyen bir mekanizmadır. Saç kökleri farklı büyüme süreçlerinde ortalama 5 ile 7 yıl arasında büyümelerini sürdürür ve her biri belirli bir bekleme süreci sonrasında dökülür.

Şok Dökülme Ne Zaman Başlar?

Şok Dökülme 1. Ay ile 3. Ay Arası Gözlemlenmektedir

Şok Dökülme Ne Zaman Başlar?

Şok dökülme zamanı kişiye göre değişmektedir. Bazı kişilerde ilk ayda başlayabilmektedir ama genellikle birinci ay ile üçüncü ay arası gerçekleşir.

  • Bu süreçte saç kökleri bir gecede aniden dökülmezler. Dökülmenin tamamlanması 1 – 2 ay kadar sürmektedir. Bu süreçte ilk dökülen saç kökleri, yeni saç tellerini büyütmeye başlamıştır. Bu durum normal döngünün başladığını gösterir.
  • Bazı kişilerde ise şok dökülmenin ilk haftalarda başladığı gözlemlenmiştir. Bu durum daha önce bahsettiğimiz gibi kişinin bünyesine göre değişmektedir.

Şok Dökülmede Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Şok Dökülme ve Saç Ekimi Sonrası Alkol Kullanımı Varsa En Aza İndirilmeli

Şok Dökülmede Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Saç ekimi sonrasındaki birkaç hafta, ekim yapılan bölge darbeye maruz kalmamalıdır. Bunun yanı sıra, doktorun vereceği bazı tavsiyeler de olacaktır. Bunlar,

  • Önerilen şampuanın kullanmak,
  • Sağlıklı beslenmeye dikkat etmek,
  • Zararlı alışkanlıklardan uzak durmak.

Bununla birlikte, yeni ekilen saç tellerini güçlendiren solüsyon PRP de uygulanabilir. Bu sürece denk gelen zamanda yapılabilen PRP, şok dökülmeyi engellemez. Ancak yeni çıkan saç köklerinizi daha güçlü olmasını ve hızlı büyümesini sağlar.

Saç köklerini besleyen bir diğer solüsyon olan saç aşısı da bu dönemde uygulanabilir. Çeşitli vitaminlerin saça enjekte edilmesi ile gerçekleştirilen saç aşısı da, saç köklerinin güçlenmelerini ve daha sağlıklı hale gelmelerini sağlar. Yeni ekilen saç köklerinin güçlenmesini sağladığı gibi, kişinin var olan saçlarını da besler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.