Saç Klonlama – Deney Aşamasında Olan Bir Yöntem

866
A+
A-
Saç Klonlama – Deney Aşamasında Olan Bir Yöntem

Saç Klonlama Tam Olarak Ne Anlama Geliyor?

Birçok insana umut ışığı olan saç klonlama, geçtiğimiz yüzyılda başlayan klonlama serüveniyle adını duyurmaya başladı. Başta sağlık olmak üzere birçok alanda yeni icatların bulunmasının önünü açan klonlama işlemi, saç klonlama alanında da birçok araştırma ve deneylere konu oldu. Halen daha deney aşamasında bir yöntem olmasına rağmen, saç klonlama ileride birçok insanın ihtiyaçlarına cevap verecek gibi gözüküyor.

İnsanlık tarihinde bazı isimler vardır ki, o isimlerin sizde bıraktığı intiba bir isimden çok daha fazlasıdır. Kimi zaman bir icat, kimi zaman ise bir keşif, onu bulan kişinin ismini gölgede bırakacak kadar hayatımızda yer alabilmektedir. Mayalanabilir içeceklerin uzun süre muhafaza edilmesini sağlayan yönteme “Pastörizasyon” denir. İsim babası ise bu yöntemi bulan Louis Pasteur’dür. 1492 yılında keşfedilen ve o zamanlar “Yeni Dünya” olarak da adlandırılan Amerika Kıtası ise, ismini, kıtayı keşfeden İtalyan Denizci “Amerigo Vespucci”dan almıştır.

Klonlama Serüveni

Klonlama Serüveni İlk Kopya Koyun Dolly ile Başlamıştır.

Klonlama Serüveni

Bununla birlikte birçoğumuzun yakın zamanda tanıklık ettiği önemli bir buluş ise “Klonlama”dır. Kopyalama anlamına gelen klonlama, 1950’li yıllarda farklı alanlarda çalışmalarının yapıldığı bir disiplin olmuş ve tüm dünyaya adını 1996 yılında duyurmuştur.

İskoçya’da gerçekleşen bilimsel çalışmalar sonucu, bilim insanları “Dolly” ismini verdikleri bir koyunu klonlayarak insanlık tarihinde çığır açmışlardı. Tebrikler ve tepkilerin ardı ardına geldiği bu buluş, hiç kuşkusuz farklı alanlara da yayılacaktı. İşte bu yüzden “Klonlama” sözcüğünü duyduğumuzda aklımıza hemen “Dolly” gelir. Elbette Dolly öncesinde bazı canlıların klonlanması yapılmıştı ama Dolly, klonlanan ilk memeli olma özelliğini taşıyordu. Birçok bilim adamını ve insanı heyecanlandırmasının sebebi de buydu. Çünkü, insanlar da memeli canlılar grubundaydı ve bir sonraki adım “İnsan Klonlama” olacaktı.

On Binlerce Kıl Kökü

Tek Bir Kıl Kökünden On Binlercesine

On Binlerce Kıl Kökü

Gelelim saç ekimi alanında yapılan klonlama çalışmalarına…

Bilindiği üzere, saç ekim işleminde enseden alınan saç kökü, işlem yapılacak alana ekilir. Yalnız bazı kişilerde ense tarafındaki kıllar az ve/veya niteliksiz olabilmektedir. Çok tercih ve tavsiye edilmemekle birlikte, böyle durumlarda göğüs bölgesinden alınan kıl kökü kafa bölgesindeki alana ekilir. Yalnız, kıl kökünün cinsi farklı olabildiği için, estetik açıdan enseden alınan kıl kökü gibi güzel bir sonuç vermeyebilir.

Klonlama yöntemi tam da bu noktada devreye giriyor. Enseden alınacak güçlü saç köklerinden (yaklaşık 50 – 100 arası), on binlerce kıl kökü laboratuvar ortamında klonlanmak suretiyle, ihtiyaç duyulan bölgeye ekim işlemi gerçekleştirilir.

Öncelikle şunu da belirtmekte fayda var, saç klonlaması hiçbir ülkede uygulanmıyor. Son 20 yıldır Amerika Birleşik Devletleri ve başka ülkelerde hakkında araştırma yapılan saç klonlaması şu an için sadece deneme aşamasında. Dünyanın önde gelen sağlık kuruluşlarının henüz onay vermediği saç klonlamasının, önümüzdeki 5 – 10 yıl içerisinde hayata geçirilmesi tahmin ediliyor.

Saç klonlama işlemi, donör bölgesi zayıf olan kişiler için umut vaat ediyor. Enseden alınacak 50 – 100 arası güçlü saç kökünün laboratuvar ortamında klonlanması hedefleniyor.

Peki saç klonlaması nasıl yapılıyor? Yazının bundan sonraki kısmında bu konuyu ayrıntılı olarak aktaracağız.

“Öncelikle, şunu hatırlatmakta fayda var. Saç klonlama işlemi, sadece saçın toplanma ve klonlanma kısımları itibarıyla ayrışmaktadır. Bunun dışında, toplanma ve klonlanma sonrasında yapılan ekim işlemi aynıdır.”

20 yılı geçkin süredir doku mühendisleri tarafından ar-ge (araştırma-geliştirme) çalışmaları yapılan saç klonlama alanında her geçen biraz daha fazla yol kat edilmektedir.

Estetik Kaygılar Var

Saç Klonlama Konusunda Hala Birtakım Estetik Kaygılar Bulunmaktadır.

Estetik Kaygılar Var

Şu an için, yapılan çeşitli deneyler sonrasında anlaşılmıştır ki, hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, insanlara yapılan deneylere oranla başarılı sonuçlar vermektedir. Saç klonlamasında dikkat çekilen bir diğer konu ise, klonlanan saç köklerinin çıkış yönleridir. Ancak doğru uygulanacak yöntemle, saç kökü doğal çıkış yönünde ekildiği takdirde estetik açıdan tatmin edici olacaktır.

Tümör Riski!

Bununla birlikte, saç klonlanması estetiğin yanı sıra; sağlık açısından da şu an için güvenli değildir. Amerikan Yiyecek ve İlaç İdaresi (Food and Drug Administration – FDA) tarafından halen daha güvenli olup olmadığı sorgulanan saç klonlanması olarak bilinen kök hücre tedavisinde, saç kökü hastanın ekim alanına yerleştirildikten sonra tümöre sebep olabileceği ve bunun da büyük bir risk olduğu dile getirilmiştir. Bu riskten ötürü Amerikan Yiyecek ve İlaç İdaresi, saç klonlama operasyonlarına izin vermemektedir.

Sonuç olarak, 2020 yılı itibarıyla saç klonlanmasına insan sağlığına zarar verebileceği düşüncesiyle izin verilmemektedir. Hakkında yapılan ar – ge çalışmaları devam etmekte olup, haklı olarak bu işlemin insan sağlığına olan etkileri sorgulanmakta ve bu yüzden de saç klonlama yapılması yasaktır. Hayata geçirilmesi durumunda bu alanda önemli yatırımların yapılacağı aşikar olup işlemi yaptırmak isteyenlere ne gibi bir maliyet çıkarılacağı ise doğal olarak henüz belli değildir. Şu an için deney aşamasında olan saç klonlama işlemi eğer amacına ulaşırsa, birçok kel insana umut ışığı olacağı söylenebilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.