Kimler Saç Ektirebilir? Saç Ekimi İçin Kriterler Nelerdir?

291
A+
A-
Kimler Saç Ektirebilir? Saç Ekimi İçin Kriterler Nelerdir?

Kimler Saç Ektirebilir?

Günümüzde birçok kişi tarafından yaptırılan ve gün geçtikçe daha başarılı sonuçlar alınmaya başlanan saç ekimi operasyonları hakkında bilinmesi gereken önemli nokta saç dökülmesi yaşayan bazı kişilerin saç ekimi yaptıramayacağıdır. Peki, kimler saç ektirebilir?

“Kimler saç ektirebilir?” sorusunun çok genel bir cevabı vardır; önce bu temel tanıma bir göz atalım;

22 yaşından büyük, genel sağlık durumu yerinde olup, saç ekimi ihtiyacı olan, donör bölgesi yeterli, saç dökülmesi tipi saç ekimi için uygun, kadın-erkek herkes saç ekimi yaptırabilir.

Yukarıda görüldüğü üzere, kimler saç ektirebilir sorusunun cevabını verirken ortaya saç ekimi operasyonu yaptırabilmek için sadece saç dökülmesi yaşıyor olmanın haricinde birtakım koşulların olduğu ortaya çıkmıştır.

 • Her saç dökülmesi çeşidi saç ekimi gerektirmez.
 • Her saç dökülme seviyesinde saç ekimi yapılmaz.
 • Bazı çeşit saç dökülmeleri saç ekimi için uygun değildir.
 • Bazı hastalıkları olan kişiler saç ekimi yaptıramaz.
 • Donör bölgesinde yeterli saç olmayan kişilere saç ekilemez.

“Kimler saç ektirebilir?” şimdi bu konuya daha ayrıntılı bakalım. Saç ektirmek isteyen kişinin öncelikle aşağıdaki koşullara uygun olması gerekmektedir.

Saç Ekimi Operasyonu Yaptırmanın Koşulları

Kimler saç ektirebilir, kimler saç ektiremez? Sorusunun cevabı, saç ekimi yaptırmanın koşullarında gizlidir. Saç ekimi operasyonu yaptırabilmek için sizin ve saçınızın birtakım kıstaslara uyum sağlaması gerekmektedir. Aşağıdaki maddeleri değerlendirerek kimleri saç ektirebilir, anlayabilir.

 1. Yaş aralığı
 2. Sağlık Durumu
 3. Saç Dökülmesi Çeşidi
 4. Donör Bölgenin Yeterliliği
 5. Saç Dökülmesinin Seviyesi
Kimler Saç Ektirebilir? Yaş Aralığı

Erken Yaşta Saç Ekimi ve Öncesi Sonrası

1. Yaş Aralığı

Saç ekiminde yaş aralığı önemli bir faktördür. Kimler saç ektirebilir, saç ektirmek için hangi yaşta olmak gerekiyor?Teorik olarak saç ekimi yapılabilecek olsa da doktorlar, en erken yaşın 22 olduğunu belirtiyor. Kimler saç ektirebilir konusunda yaş aralığı aynı zamanda kişinin psikolojisinin hazır olması ve saç dökülmesinin tamamlanmış olması durumu ile yakından alakalıdır.

22 yaşından önce saç dökülmesi büyük ölçüde devam etmektedir ve dökülmenin seyri ortaya çıkmamıştır. Böyle bir durumda saç ekimi yaptırmak, ileriki yaşlarda yeniden saç ekimi operasyonunu gerekli kılabilir.

Kaza, yanık gibi çok özel durumlarda, doktorlar tarafından gerekli görüldüğünde 22 yaşından önce de saç ekimi yapılması mümkündür.

Saç ekimi operasyonlarında belirli bir üst yaş belirlemek daha zordur. Burada sağlık durumu ve donör bölgenin yeterliliği durumları göz önünde bulundurulmalıdır. Günümüzde ortalama 55 yaşından sonra saç ekimi operasyonlarının tercih edilme hızı ciddi oranda azalmaktadır ancak kişi diğer koşullar bakımından uygunsa saç ekimi için önünde herhangi bir üst yaş sınırı yoktur.

Sağlık Durumu

Çeşitli İlaçlar Kullanıyorsanız Doktorunuza Danışınız

2. Sağlık Durumu

Kimler saç ektirebilir konusunu yakından etkileyen bir diğer koşul da sağlık durumudur. Saç ekimi operasyonları mikro cerrahi operasyonlardır ve bu operasyonlar için bazı koşullar vardır. Kişinin genel sağlık durumunun iyi olması ve bazı hastalıklarının olmaması gerekmektedir.

Sağlık durumu kontrolleri için birtakım testler yapılır. Bu testlerde kontrol edilen saç ekimi için risk oluşturabilecek temel hastalıkları şunlardır;

 • Hemofili: Saç ekimi öncesi yapılan kan testi ile kanın pıhtılaşma hızı kontrol edilir, operasyonu riske edecek bir durum varsa, ilaç ile kan pıhtılaşma hızı ve akışkanlığı düzenlenerek saç ekimi operasyonu yapılır.
 • Tansiyon ve Şeker: Tansiyon ve diyabet, saç ekimi öncesinde kontrol altına alınmış olması gereken hastalıklardır. Bu hastalıklara sahip kişilerin kendi doktorlarından saç ekimi operasyonu için onay alması gerekmektedir. Dengeli ve düzenli tansiyon ve diyabet olmadığı durumlarda saç ekimi yapılmaz.
 • Hepatit B, Hepatit C ve HIV: Hepatit B hastaları saç ekimi yaptırabilmektedir. Ancak hepatit C ve HIV, bulaşıcı hastalıklardır. Kişi de Hepatit C ve ya HIV varsa saç ekimi operasyonu yapılmaz.

Kalp rahatsızlıkları, kanser, anemi, bazı cilt hastalıkları ve enfeksiyon durumlarında kişinin bu hastalıklarıyla ilgili doktorundan, saç ekimi için onay alması gerekmektedir.

Saç Dökülmesi Çeşidi

Bölgesel Dökülme Örneği

3. Saç Dökülmesi Çeşidi

Her saç dökülmesi çeşidinde saç ekimi operasyonu yapılmaz ve her saç dökülmesi saç ekimi için uygun değildir. Kimler saç ektirebilir konusunda saç dökülmesi çeşidi çok önemlidir.

Geçici saç dökülmelerinde saç ekimi yapılmaz öncelikle kişinin saç dökülmesinin çeşidini doğru olarak bilmesi gerekmektedir. Bazı hastalık sebebiyle, stres ya da hormonal bozukluklar sebebiyle ortaya çıkabilen geçici dökülmelerde saç ekimi yapılması söz konusu değildir.

Saç ekimi sadece kalıcı saç dökülmeleri nde yapılabilir.

Kalıcı saç dökülmeleri; erkek tipi dökülme, kadın tipi dökülme ve bölgesel dökülme olarak 3’e ayrılmaktadır.

 1. Erkek Tipi Dökülmeler; Saç ekimi için en uygun dökülmelerdir. Kalıcı olan bu dökülme çeşidi için günümüzde en iyi çözüm yöntemi saç ekimidir. Kadınlarda ve erkeklerde görülebilmektedir.
 2. Kadın Tipi Dökülmeler; Hem erkeklerde hem de kadınlarda sıklıkla görülen bu dökülme çeşidinde saç ekimi çok başarılı sonuçlar veremeye bilmektedir. Kadın tipi dökülmelerde saç ekimi yapılıp yapılamayacağına, saç analizi sonrasında doktor tarafından karar verilir.
 3. Bölgesel Dökülmeler; Bölgesel dökülmelerde de bazı durumlarda saç ekimi yapılabilirken, bazen yapılamaz. Bu duruma bölgesel dökülmenin sebebi ve bölgesel dökülmenin durumu etken olur.

Örnek vermek gerekirse; yara ve yanık durumlarında bölgesel dökülme yaşanır, bu gibi durumlarda genellikle saç ekimi yapılabilmektedir ancak yara ve yanık derinin çok içine işlemişse saç köklerinin çıkması mümkün olmayabilir ve saç ekimi yapılması gereksiz olur.

Ya da belirli bir hastalık sebebiyle yaşanan bölgesel dökülmelerde hastalık ortadan kalktığında saç dökülmesi duracağı için saç ekimi yapılmaz.

***
Saç dökülmesi çeşitleri için çok daha ayrıntılı bilgi almak için “Saç Dökülmesi Çeşitleri” konulu yazımıza göz atmalısınız…
***

Donör Bölgenin Yeterliliği

Donör Bölgede Planlama

4. Donör Bölgenin Yeterliliği

Kimler saç ektirebilir sorusunun en temel koşullarından biri de donör bölgenin yeterliliğidir çünkü saç ekimi yalnızca kişinin kendi kıl köklerinden yapılabilmektedir. Donör bölgesi yetersiz olan kişilerde saç ekimi yapılamaz.

Donör bölgenin yeterliliği; yapılan saç analizi ile anlaşılır.

Saç ekimi için ilk tercih edilen donör bölge olan ense bölgesindeki saç kökleri yeterli değilse; hastanın isteğine ve doktorun kararına göre göğüs, sırt, kol ve bacak bölgelerinde donör bölge olarak kullanılabilir.

***
Saç ekimi hangi yaşta yapılmalıdır? Saç ekiminde yaşın önemi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için “Saç Ekimi Yaş ile Ne Kadar Alakalı” konulu makalemizi okuyabilirsiniz.
***

Saç Dökülmesinin Seviyesi

Yüksek Seviye Saç Dökülmesi Örneği

5. Saç Dökülmesinin Seviyesi

Saç dökülmesi yeni başlamış olan kişilerde saç ekimi için bir süre saç dökülmesinin belirli bir seviyeye gelmesi beklenir çünkü çok erken yapılan saç ekimlerinde saç dökülmesi devam edeceği için ortaya estetik olmayan bir görüntü çıkar ve ikinci bir saç ekimi zorunlu olur.

Saç dökülmesi çok ilerlemiş olan kişilerde ise özellikle kelleşmiş olan alan çok genişlediyse saç ekimi iyi sonuçlar vermeyebilmektedir.

Dolayısıyla kimler saç ektirebilir konusunda saç dökülmesinin seviyesi de önemli bir etkendir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.