Şampuansız Saç Yıkanır Mı?

Şampuansız Saç Yıkanır Mı?

Şampuan Olmadan Saçlar Yıkanır Mı?

Saç sağlığı; hayatımızın sorunsuz devam etmesi noktasında önem taşır. Birçok kişinin saçlarına gereken özeni göstermediği biliniyor. Ancak, saç bakımına dikkat edilmediği takdirde ortaya farklı sorunlar çıkacaktır. Uzmanlar; insanların saçlarını neredeyse her gün yıkamaları gerektiğini söylerler. Saçlarımızı yıkarken genellikle şampuan kullanırız. Bu noktada, bilhassa sosyal medyada şampuansız saç yıkanır mı konusu tartışılıyor. Gelin, bu konuya yakından bakalım!

Şampuansız Saç Yıkama Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?

Şampuansız Saç Yıkama Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?

Şampuansız saç yıkanır mı konusu hakkında çok sayıda yorum yapılıyor. Takdir edersiniz ki, şampuanların içerisinde birtakım kimyasal maddeler bulunuyor. Birçok kişi; vücuda alınan kimyasalları en aza indirgemek adına şampuan kullanmamayı tercih ediyor. Saçlarını evdeki malzemeleri kullanarak yıkamak isteyenlerin sayısı bir hayli fazla! Bunun yanı sıra, saçlara doğal yöntemlerle bakım yapmak her geçen gün daha popüler hale geliyor.

Saçlar ile ilgili olarak bilinmesi gereken bir detay var! Saçların kendi kendisini yenileyebilen bir yapısı mevcut! Ancak, yine de şampuan kullanılmadan yıkanan saçların ne kadar temiz olacağı noktasında insanların aklında birtakım soru işaretleri bulunuyor. Birçok insan gelen tepkilere aldırış etmeden saçlarını elma sirkesiyle yıkamayı tercih ediyor. Buna ek olarak, saçlarını yalnızca sıcak suyla yıkayanların sayısı da hiç az değil! Saçlarını şampuan kullanmadan yıkamak isteyenlere yalnızca Türkiye’de rastlanmıyor. ABD ve Avrupa’nın çeşitli yerlerinde kimyasal karşıtlarının başlatmış olduğu bir hareket olan bu yaklaşıma No-Poo adı veriliyor. Bu anlayışa sahip insanların şampuan yerine elma sirkesi, su ve karbonatlı su tercih ettikleri biliniyor. Bir başka deyişle, saçlarını yıkamak adına doğal yöntemlerden faydalanıyorlar.

Şampuansız saç temizliğinin birtakım görüşler doğrultusunda kendisini haklı çıkarmak istediğini söylemek gerekir. Her şeyden önce, şampuan değmeyen bir saçın uzun vadede kendisini temizlediğine dair bir inanış mevcut! Bunun yanı sıra, kimyasal içerikten oluşan şampuanları kullanmayarak çevreyi temiz tuttuğuna inananlar da var. İşin bir de ekonomik kısmı bulunuyor. Her bir saç türüne özel şampuanların ve saç bakım ürünlerinin fiyatlarının yüksek oluşu insanları ekonomik açıdan birtakım önlemler almaya zorluyor. Bu yüzden, birçok kişinin gönüllü olmasa dahi saçlarını şampuan yerine elma sirkesi veya yalnızca sıcak su ile yıkamak zorunda kaldığı biliniyor.

Şampuansız Saç Yıkamanın Sonuçları Nelerdir?

Herkesin bildiği üzere sosyal medyada birtakım akımlar var. Bu akımlardan bazılarının dönem dönem popüler olduğunu söylemek gerekir. No-Poo adı verilen şampuan kullanmama akımı da onlardan birisi! Ancak, bu akım dönemsel olmayacak gibi gözüküyor. Birçok kişinin çeşitli sebeplerden dolayı şampuan kullanmamaya niyetli olduğu aşikar! Peki, saçlar şampuan kullanılmadan yıkandığı takdirde ortaya hangi sonuçlar çıkar?

  • Saçlarını şampuansız yıkayanların bilhassa ilk iki haftalık süreçte sorun yaşaması muhtemel! Çünkü, kuru ve sert saçlar ile karşılaşacaklar. Fakat, bir süre sonra saçların bu duruma alıştığını görecekler. Yağlanmayan saçlar ile karşılaştıkları zaman şaşırmaları mümkün! Bunun yanı sıra, şampuansız yıkanan saçlar çok daha parlak bir görüntüye sahip olacaktır.
  • Şampuansız yıkanan saçların eskisi gibi güzel kokmayacağını ifade etmek gerekir. Hatta, çevresindeki kokuları çektiğini de söylemek lazım! Bu noktada, saçların düzenli olarak su ile yıkanması şart! Ayrıca, elma sirkesi ve kabartma tozu karıştırılarak hazırlanan karışım kullanılarak yıkanan saçlar farklı bir etki yaratabilir.
  • Birçok kişi saçların istisnasız her gün yıkanmasını tavsiye eder. Ancak, sürekli yıkanan saçlarda birtakım kırıklar meydana gelir. Saçlarında daha az kırık meydana gelmesini isteyenlerin saçlarını daha az yıkaması gerekiyor.

Şampuansız Saç Yıkamasının Avantajları Nelerdir?

Şampuansız Saç Yıkamasının Avantajları Nelerdir?

Şampuansız saç yıkama fikrini komik bulanların sayısı hiç az değil! Ancak, bu durumun birtakım avantajları da var! Hatta, bu avantajları kimsenin bilmediğini ifade etmek lazım! Şampuanların saçlardaki doğal yağları alıp yerine kimyasal nemlendiricileri yerleştirmesi söz konusudur. Bu durum saçların doğal gücünü kaybetmesine neden olur. Fakat, saçlar şampuansız yıkandığı takdirde doğal yağlarından arındırılmayacaktır.

Saçların sahip olduğu doğal yağlar zannedilenden daha önemlidir. Çünkü, doğal yağlar sayesinde saçlar herkesin isteyeceği türden bir yumuşaklık kazanır. Bu noktada, No-Poo adı verilen hareketin faydalı olduğunu söylemek mümkündür. Saçlar her gün şampuansız yıkandığı takdirde doğal yağlarından faydalanarak yumuşak bir görünüm kazanır. Fakat, saçların doğal yağlarıyla beslenmesi adına istisnasız her gün şampuansız yıkanması gereklidir.

Saçların şampuan ile yıkanmasının birtakım dezavantajları da var. Her şeyden önce, saç boyasının hızlı bir şekilde akmasına sebebiyet verir.

Son olarak, saçlarını şampuansız bir şekilde yıkamak isteyen kişilerin bilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Şampuan ile yıkanmayan bir saç aynı zamanda kurumayan bir saç demektir. No-Poo hareketine katılmayı düşünenlerin kurumayan saçlara karşı hazırlıklı olması gerekir.

Şampuansız Saç Yıkama Yöntemleri Nelerdir?

Şampuansız Saç Yıkama Yöntemleri Nelerdir?

Şampuan; zannedildiği kadar eski bir ürün değildir. Özellikle 20.yy’a kadar birçok evde yer almayan şampuan; güncel tarih itibariyle vazgeçilmez bir ürün olarak herkesin ihtiyaçlarına hitap ediyor. Fakat, tüm dünyayı etkisi altına alan şampuansız saç yıkama akımı sayesinde bu ürün olmadan da saçların temizlenebileceği ortaya çıktı. Peki, insanların şampuan yerine kullanabilecekleri alternatif seçenekler nelerdir?

Karbonat

Çoğu derde deva olan karbonat sayesinde saçların yıkanması mümkün! Karbonat; cilt bakımı adına hayati öneme sahiptir. Saçları besleyen bir yapısı vardır. Ölü deri ve hücreleri temizlemesinin yanı sıra fazla yağı emmesiyle de dikkat çeker. Bu sayede, insanların kepek ve kaşıntı gibi şikayetlerini ortadan kaldırır. Sonuç olarak, insanların şampuan yerine karbonat kullanması tavsiye edilir. Çünkü, karbonat; tabiri caizse detoks etkisi yapar. 1 bardak suya bir yemek kaşığı karbonat denk gelecek şekilde karışım hazırlanabilir. Hazırlanan bu karışım ivedilikle bir şişeye dökülmelidir. Ardından, karbonat eriyene kadar çalkalanmalıdır. Islak saça dökülen karışım tüm saçlara yedirilmelidir. Saçlar iyice ovalanmalıdır. Ilık suyla yapılan durulama işlemlerinin ardından işlem tamamlanır.

Elma Sirkesi

En az karbonat kadar popüler olan yöntemlerden birisinin başrolünde elma sirkesi yer alıyor. Elma sirkesi; kimya derslerinden aşina olduğunuz üzere asidik bir etkiye sahiptir. Bu sayede, bakterilerin büyümesini yavaşlatır. Elma sirkesi; saçların arınmasında ve bilhassa saç dökülmesinin ortadan kalkmasında önemli bir etkiye sahiptir. Buna ek olarak, saçların çok daha parlak ve güçlü gözükmesine de katkı sağlar. Elma sirkesinin içeriğinde temel mineraller ve vitaminler yer alır. Tıpkı karbonat tarifinde olduğu gibi elma sirkesinin de suyla beraber bir şişenin içerisinde karıştırılması gerekir. Ardından, saçlara uygulanmalıdır.

Yumurta Sarısı

Birçok kişinin mide bulantısı geçirmesine sebep olan yumurtanın saçlara uygulanması işlemi aslında çok faydalıdır. Çünkü, yumurtanın içerisinde saçları besleyen vitamin ve proteinler yer alır. Buna ek olarak, yumurta; saçtaki kiri en kısa sürede yok eder. Hali hazırdaki kuru saçların çok daha parlak bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Hazırlanması da oldukça basit! Bir yumurta şişenin içerisine kırılmalıdır. Ardından, şişe sallanarak karıştırılmalıdır. Yumurta ıslak saça sürülmelidir. Birkaç dakika beklenmelidir. Son olarak, saçlar bol suyla yıkanmalıdır.

Limon Suyu

En ucuz seçeneklerden birisidir. Limon; her şeyden evvel saçın ph seviyesini dengeler. Buna ek olarak, kepek problemini de ortadan kaldırır.

Aloe vera ve hindistan cevizi yağı da şampuan yerine kullanılabilecek alternatifler arasında yer alır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.