Saç Sıklaştırma Yöntemleri Nelerdir?

Saç Sıklaştırma Yöntemleri Nelerdir?

Saç Sıklaştırma Yöntemleri

Saç dökülmesi, kısa zamanda saçların seyrelmesine ve estetik olmayan görüntülerin ortaya çıkmasına sebep olur. Dökülme seviyeniz, “kelleşme” halini almadan önce saç sıklaştırma için uygulanabilecek çeşitli yöntemler vardır. Saç sıklaştırma yöntemleri nelerdir? Nasıl kullanılırlar? Saç sıklaştırma yöntemleri ne işe yararlar?

Çeşit çeşit saç sıklaştırma yöntemi vardır. Kişinin problemine ve saçın özelliklerine göre farklı saç sıklaştırma yöntemleri kullanılabilir.

Bu yöntemler tek tek kullanılabileceği gibi bazı yöntemler birleştirilerek de saçların beslenmesi, güçlenmesi ve sıklaşması sağlanabilir.

Saç Sıklaştırma Yöntemleri Ne İşe Yarar?

Saç Sıklaştırma Yöntemleri Ne İşe Yarar?

Saç sıklaştırma yöntemlerinin saç kökleri üzerinde olumlu etkileri vardır;

 • Erken dönemlerden başlanarak, düzenli uygulandığında dökülmeyi azaltarak kelleşmeyi geciktirir.
 • Can sıkan açılma ve kellik görüntüsünü yok edilmesine yardımcı olur.
 • Saç tellerini besleyip kalınlaştırarak daha estetik bir görüntü kazanmasına yardımcı olur.
 • İncelerek tüyleşmiş saç kıllarının yeniden gelişmesini sağlar.
 • Saç köklerinin yaşam ömrünü uzatır.
 • Androjen kaynaklı erkek tipi dökülmelerde testosteron etkisini azaltarak saç köklerinin yeniden beslenmeye başlamasını sağlar.
 • Beslenme eksikliğinden kaynaklı dökülmelerde saçların doğal formuna kavuşma süresini hızlandırır.

Saç sıklaştırma yöntemlerinin kişinin psikoloji üzerinde de olumlu etkileri vardır. Her sabah uyandığında saçlarının döküldüğünü görerek mutsuz olan ve canı sıkılan kişi, bu yöntemler sayesinde kendini yeniden iyi hissetmeye başlayacaktır. Saç dökülmesini azaltan veya durdurabilen kişinin özgüveni artar ve sosyal ilişkileri gelişir. Estetik ve doğal görünümlü saçlarına yeniden kavuşan kişi kendini daha mutlu ve iyi hissetmeye başlar.

Öncelikle şunu belirtmekte yarar görüyorum, her saç dökülmesi kişiye özeldir ve saç sıklaştırma yöntemleri de kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Saç dökülme seviyelerine göre uygulanabilecek yöntemler farklıdır ve saç dökülmesi sebeplerine göre de uygulanması gereken etkili olacak yöntemler farklıdır.

Örnek vermek gerekirse sadece stres sebebiyle saç dökülmesi yaşayan kişi ile orta derece genetik erkek tipi dökülmeye sahip kişi için uygulanacak saç sıklaştırma yöntemi aynı değildir.

Saç Sıklaştırma Yöntemleri Nelerdir?

Saç sıklaştırma yöntemleri 6 temel kategoriye ayrılabilir. Bu yöntemlerin etkisi kişinin saç dökülmesinin seviyesine göre veya saçın özelliklerine göre değişebilmektedir.

Saç Bakım Kürleri ve Bakım Ürünleri

1-Saç Bakım Kürleri ve Bakım Ürünleri

Özellikle geçici saç seyrelmesi yaşayan, hafif dereceli mevsimsel ya da dönemsel seyrelmelerden şikayetçi kişiler tarafından kullanıldığında etkilidir.  Saç tellerinin gürleşmesini sağlayarak saçların sık görünmesine sebep olur.

Saç bakım kürleri ve bakım ürünler, yoğun dökülmelerde tek başına asla etkili olamaz. Zayıf, hızlı kopabilen saçlarınız varsa saç bakım kürlerinden yararlanabilirsiniz. Saç bakım kürleri, dış etkenler, şekillendirme işlemleri boya vs. gibi durumlar sebebiyle yıpranan saçlarda da oldukça etkilidir.

Saç bakım kürlerinin ve bakım ürünlerinin ancak düzenli ve uzun süreli kullanımda etki ettiğini unutmayın.

Çeşitli Besleyici ve Güçlendirici İlaçlar

2-Çeşitli Besleyici ve Güçlendirici İlaçlar

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kulaktan dolma bilgilerle ilaç alınmaması gerektiğidir. Bunun en doğru şekli önce bir kan testi yaptırın. Daha sonra gerçekten hangi vitaminlere ihtiyacınız varsa onları kullanmaya başlayın.  Saçlar seyrelmeye ve dökülmeye başladığında her zaman dışarıdan şampuan ve serumlarla onları beslemek yeterli olmaz. Saç kökleri kılcal damarlarla vücudumuz tarafından beslenmektedir. Saçımıza dışarıdan bakım yaptığımız kadar içeriden de beslenmesini sağlamalıyız. Saç yapısına uygun saçın beslenmesini sağlayan ilaç takviyeleri, hafif seviyeli dökülmelerde saçı sıklaştırma adına etkili bir yöntemdir.

 • Besleyici ve güçlendirici ilaçlarınızın doğal olmasına özen gösterin.
 • Bu ilaçları doktorunuza sormadan kullanmayın.
 • Güvendiğiniz markaları tercih edin
 • Düzenli kullanın

Birçok kişi hassas olduğu bir dönemde gaza gelerek böyle ilaçları kullanmaya başlar ve çok kısa sürede unutur ve bırakır. Etkili bir toparlanma için saçlarınızın sürekli olarak düzenli ve dengeli vitamin alması gerektiğini unutmayın.

Saç Sıklaştırma Yöntemi Olarak PRP

3-Saç Sıklaştırma Yöntemi Olarak PRP

Kişinin kendi kanı ile hücre yenilenmesini hızlandıran bir yöntemdir. Bu yöntem saç köklerine direkt enjekte edilerek saç yapısının hızlı bir şekilde beslenip kendini yenilemesini sağlar. PRP uygulandıktan 6-8 ay içerisinde etkisini göstermekte ve cansız dökülmek üzere olan saç köklerinin yeniden canlanmasına yardımcı olmaktadır. Bu yöntem özellikle son yıllarda estetik alanında sıklıkla kullanılmaya başlanan başarılı bir yöntemdir ve doktorlar tarafından sıklıkla tavsiye edilmektedir. PRP, kişinin kendi kanındaki trombositlerin sentüfrüj işleminden geçirilerek aktif hale getirilmesi ile elde edilmektedir. Bu işlem kişiden alınan 1 tüp kan ile yaklaşık yarım saat içerisinde tamamlanmaktadır. Trombositten zenginleştirilmiş kan hücreleri kişinin saç diplerine enjekte edilerek doğal bir hücre yenilenmesi sağlanmaktadır.

Burada önemli olan konu saç seyrekliğinin seviyesidir. Saçları % 40’ın üzerinde seyrelmeye başlamış olan kişilerin PRP’ye ek olarak farklı yöntemlerden destek almaları gerekmektedir.

Saç Aşısı

4-Saç Aşısı

Saç aşısının ana maddesi hücre dışı matris ve prp’dir. Çok etkin hücre yenileyici özelliğe sahip olan saç aşısı saç köklerine enjekte edilerek uygulandığında saç dökülmesinin durdurulması ve saçların güçlenmesi açısından oldukça etkilidir.

Saç aşısının temeli,  domuz mesanesinden yapılan hücre dışı matris’tir. Bu maddenin mucizevi hücre yenileme özelliği keşfedildikten sonra devrim olarak nitelendirilmiştir. Hücre dışı matris ilk olarak Amerika’da  yara yanık ve kopan organların tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.

Saç aşısının tüm hakları bu ürünü bulan firmaya aittir ve saç aşısının orjinalinin şimdilik farklı bir firma tarafından üretilmesi ve kullanılması yasaktır. Türkiye’de bu firmanın orjinal ürünlerini alarak saç aşısını düzgün bir şekilde uygulayan yerler vardır.  Etkili bir sonuç almak için bu ayrıntıya dikkat ediniz.

Mezoterapi

5-Mezoterapi

Vitaminler saç besleyen bir doping niteliğindedir. Bu yöntem sayesinde canlılığını yitirmiş olan saç kökleri yeniden canlanmaktadır. Aynı zamanda saçların gürleşmesinde de etkilidir. Saç mezoterapisinin içerisinde vitaminler, mineraller çeşitli oligo-elementler ve bazı ilaçlar vardır. Bunlar saç için en uygun oranda birleştirilerek saç köklerine enjekte edilmektedir. Yaklaşık yarım saat süren saç mezoterapisi sonrasında günlük aktivitelerinize geri dönebilirsiniz.

Saç Mezoterapisi ile saçlar seyrelmeye başladığında saç kökleri beslenerek yeniden gürleşmektedir.

Böylelikle saç dökülmesi yavaşlamaya başlar. Ardından kalınlaşan saç kılları sayesinde saçlar sık ve iyi bir forma ulaşır. Özellikle saç dökülmesinin yeni başladığı dönemlerde oldukça etkili olan bu yöntem ilerlemiş kellik seviyesinde pek bir işe yaramamaktadır.

Saç mezoterapisinin uygulanma sıklığı hastaya göre değişiklik göstermektedir.

Saç Sıklaştırma Yöntemi Olarak Saç Ekimi

6-Saç Sıklaştırma Yöntemi Olarak Saç Ekimi

Saç ekimi de saç sıklaştırma yöntemlerinden biridir. Dökülme seviyesi belirli bir aşamaya geldikten sonra diğer saç sıklaştırma yöntemleri tek başına yeterli olmamaya başlar. Dolayısıyla saçların sıklaşmasını sağlamak için saç ekimi operasyonu yaptırmak gerekir.

Saç sıklaştırmak için yapılan saç ekimi operasyonu günümüzde oldukça konforlu ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.  Sıklaştırma operasyonlarında normale nazaran daha küçük sayıda greftler yeterlidir. Bu operasyon dökülme seviyesi artmadan önce yapılmalıdır. Daha sonrasında dökülmelere artarsa bir operasyon daha yaptırabilirsiniz.

Saç ekimi operasyonları öncesi ve sonrasında diğer saç sıklaştırma yöntemleri kullanılması operasyon başarısını arttırır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.