Protez Saç Ekimi Hakkında En Meraklı Detaylar

Protez Saç Ekimi Hakkında En Meraklı Detaylar

Protez Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Protez saç ekimi, saç dökülmesi yaşayan kişilerin tercih edebilecekleri alternatif bir tedavi yöntemidir. Öncelikli olarak protez saç ekiminde kişinin ekim yapılacak saç bölgeleri belirlenmektedir. Gerekli ölçümlerin yapılmasının ardından gerçekleşen protez saç ekiminde, genellikle gerçek saçlar kullanılmaktadır. Protez saç ekimi öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edilmesi, işlemlerin daha etkili bir sonuç vermesini sağlamaktadır.

Protez Saç Ekimi Nedir

Protez Saç Ekimi Nedir?

Protez saç ekimi nedir sorusuna yanıt olarak, saç dökülmeleri yaşayan kişiler için uygun görülen tedavilerden biri olduğu verilmektedir. Yoğun bir saç dökülmesi yaşayan kişiler, bir sürenin sonunda kel kalabilmektedirler. Genetik, hormonsal ya da yanlış ürün kullanımına bağlı olarak bu durum gelişebilmektedir. Erkeklerde saç dökülmelerinin ve kelliğin, kadınlara oranla çok daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Bu nedenle de protez saç, büyük bir çoğunlukla erkekler tarafından tercih edilmektedir.

Protez saç işleminde öncelikli olarak ekim yapılacak bölgenin ölçüleri alınmaktadır. Sonrasında ise bu ölçülere uygun bir protez saç hazırlanmaktadır. Protez saçın rengi, dokusu ve sıklığı uygulanacak kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Protez saçın hazırlanmasının ardından ekim işlemi gerçekleştirilmektedir. Hazırlanan protez saçlar, genellikle %100 doğal insan saçından elde edilmektedirler. Protez saçların ekiminde, özel olarak hazırlanan yapıştırıcılar kullanılmaktadır. Protez saç, saç ekimi işlemi kadar doğal durmaması nedeni ile bazı kişiler tarafından tercih edilmeyebilmektedir. Fakat ekim işleminin, saç ekimine göre çok daha kolay ve kısa sürede gerçekleştirildiği görülmektedir.

Saç Ekiminde Protez Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak uzman bir kişi protez saç ekimi yaptırmak isteyeni muayene etmelidir.  Protez saç ekimi, çocuklar ve engelli bazı kişiler haricinde herkese uygulanabilmektedir. Muayene sonrasında kişinin, protez saç ekimi için uygun olup olmadığı belirlenmektedir. Saç protezleri, kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile onlara özel olarak üretilmektedirler. Bu nedenle, protez ekimi öncesinde kişinin istekleri göz önünde bulundurulmaktadır. Aynı zamanda ekim yapılacak olan bölgenin ölçüleri alınmaktadır. Protez ekilecek olan bölgenin ölçümlerinin doğru bir şekilde alınması, son derece önemlidir. Aksi durumlarda ekim işlemi gerçekleştirilememektedir.

Ekim işlemi gerçekleştirilecek olan kişinin ölçülerinin alınmasının ardından protez saç hazırlanmaktadır. Hazırlanan protez saç; kişinin ten rengine, kaş ve kıl rengine, yüz yapısına uygun bir şekilde olmalıdır. Kişiye uygun şekilde ve ölçülerde üretilmiş olan protez, bu aşamaların ardından ekilmektedir. Protez şekillerine göre ekim aşaması farklılık gösterebilmektedir. Uzmanlar, kullanılacak olan yapıştırıcıyı ve ekim şeklini belirlemektedirler.

Saç protezinin ekim işlemi bitirilmesinin ardından son aşama olan şekillendirme aşamasına geçilmektedir. Şekillendirme aşamasında saç protezi, kişinin isteklerine göre kesilmektedir. Kısmi saç protezlerinde, kişinin kendi saçları ile uyumlu olması açısından bu işlem büyük önem arz etmektedir. Şekillendirme işleminde kişinin yüz hatları ve istekleri göz önünde bulundurulmaktadır.

Şekillendirme işleminin de bitirilmesinin ardından, saç protezi yerleştirilen kişi bilgilendirilmektedir. Bu bilgilendirme süreci içerisinde protez bakımı ve dikkat edilmesi gereken noktalar yer almaktadır. Bilgilendirmenin ardından, protez saç yapma aşamaları sona ermektedir.

Saç Ekimi ve Saç Protezi Arasındaki Farklar Nelerdir

Saç Ekimi ve Saç Protezi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Protez saç ekimi uygulaması ile saç ekimi işlemi bazı durumlarda karıştırılabilmektedirler. Saç ekimi işleminde, kişinin kendi kıl kökleri donör olarak kullanılmaktadır. Fakat saç protezlerinde başka birinden alınan ya da üretilen saçlar kullanılmaktadır. Saç ekimi işlemi, kişinin hayatının sonuna kadar devam eden bir uygulamadır. Fakat saç protezlerinin bir sürenin sonunda yenilenmesi gerekmektedir. Saç ekimi işlemi, doğal bir görüntü isteyen kişilerin tercihidir. Protez saç, saç ekimi işlemine göre daha yapay durmaktadır. Aynı zamanda saç ekimi işlemi, ameliyathanelerde ve lokal anestezi altında yapılmaktadır. Ancak protez saç ise anesteziye ihtiyaç duyulmadan ve ameliyathane ortamı gerektirmeden uygulanabilmektedir.

Protez Çeşitleri Nelerdir?

Protez saç ekiminde pek çok farklı çeşit yer almaktadır. Bu çeşitlerden bazıları şu şekilde sıralanabilmektedirler;

 • Kısmı Protez Saç: Saçlarının tamamında değil, belirli bir bölümünde dökülme yaşayan kişiler tarafından tercih edilmektedir.
 • Tam Protez Saç: Saçlarının tamamında dökülme yaşayan kişiler tarafından tercih edilmektedir.
 • Polimer: Saç protezinde kullanılan sentetik bir malzemedir. Polimer saç protezleri, saç rengine yakın şekilde üretilmektedirler.
 • Gerçek Saç Protezi: Bu protezler gerçek saçlar ile yapılır. Yapay protezlere göre daha doğal durmaktadırlar.
 • Yapay Saç Protezi: Yapay bazı saç protezi malzemelerinden üretilmesi ile bilinmektedir. Gerçek saç protezine oranla doğallıktan uzak bir görüntü sergilemektedir.
 • Geçici Saç Protezleri: Protez saç ekimi kalıcı mı sorusuna cevap olarak geçici ve yarı kalıcı protezler verilmektedir. Geçici saç protezleri, saç derisine bantlarla tutturulmaktadırlar. Bu nedenle de kişinin istediği an çıkarabilmesi mümkündür.
 • Yarı Kalıcı Saç Protezleri: Bu protez çeşidinde, 6 hafta kadar protez çıkarılmadan kullanılabilmektedir.

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Protez saç sonrası dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar şu şekilde sıralanabilmektedirler;

 • Protez saç sonrasında, yıkama aşamasında sülfat içermeyen ve nötr olan şampuanlar tercih edilmelidir. Aksi durumlarda saç protezine ve yapıştırıcıya zarar verilebilmektedir.
 • Protezlerin çıkarılması sonrasında tekrardan yapıştırılması aşamasında doğru ürünler kullanılmalıdır.
 • Kısmi saç protezi uygulamasında kullanılan şampuan, saç kremi, saç spreyi gibi ürünlere dikkat edilmelidir. Protezin saç derisine tutunması için olan yapışkan, bu ürünler nedeni ile zarar görebilmektedir.
 • Denize ya da havuza girildiğinde veya spor yapıldığında mutlaka protez saç temizlenmelidir.
 • Protez saç bakım sırasında saç nazik bir şekilde taranmalıdır. Şampuan uygulamasında ise masaj yapılarak protez saçların temizlenmesi önerilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.