Saç Ekiminde PRP Ne Zaman Yapılmalı?

Saç Ekiminde PRP Ne Zaman Yapılmalı?

Saç Ekiminde PRP Ne Zaman Yapılmalıdır?

Saç dökülmesi problemiyle mücadele edemeyenler için en iyi seçenek saç ekimidir. Takdir edersiniz ki, saçları dökülen bir insan dış görünüşünden rahatsız olur. Bu sorun yüzünden hem günlük hem de iş hayatında ciddi sıkıntılar yaşar. Teknolojinin gelişmesiyle beraber saç ekiminden faydalanmak mümkün hale gelmiştir. Saç dökülmesini engellemek adına doğal kür hazırlamak gibi farklı seçenekler de vardır. Ancak, hiçbirisi, saç ekimi kadar faydalı olmaz. Saç ekimi; birbirinden farklı tekniklerle uygulanan bir operasyondur. Cerrahi bir operasyon olmasından mütevellit önem taşır. Saç ekimi ile ilgili olarak merak edilen çok sayıda detay bulunuyor. Onlardan birisi de saç ekiminde PRP ne zaman yapılmalı konusudur. Gelin, bu konuya yakından bakalım.

PRP Nedir?

PRP Nedir?

Saç ekimi sırasında yapılan bir işlem olduğunu söyleyebiliriz. Bu işlem sayesinde ekimin ardından ortaya çıkacak yara ve kabuklanmaların bir an önce iyileşmesi hedeflenir. Buna ek olarak, yeni ekilen saçların hızlı bir şekilde büyümesi amaçlanır. Önemli bir tedavi olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü, dökülmeye başlayan, gücünü ve canlılığını yitiren saç köklerinin eski gücünü kazanması hedeflenir. PRP; çok uzun süreden bu yana yapılan bir tedavidir. Yapılan uygulamaların neredeyse tamamının başarılı olduğu görülmüştür. Hatta, PRP uygulanan kişilerde saç dökülmesinin azaldığına rastlanmıştır. Buna ek olarak, PRP uygulanan bölgelerdeki saç tellerinin kalınlaştığı dikkat çekmiştir.

PRP; saç ekiminin ardından yapılan bir operasyondur. Bir başka deyişle, PRP destekli saç ekiminin varlığından bahsedebiliriz. Bu işlem ile ekim sonucu ortaya çıkan yaraların daha kısa sürede iyileşmesine rastlanmıştır. Bir başka deyişle, saç ektiren kişilerde beliren kırmızı nokta ve kabuklanmalar en kısa sürede ortadan kalkar. Ayrıca, ekilen saç köklerinin uzama şansı da artar.

PRP’nin ne olduğu herkes tarafından merak ediliyor. Özellikle tıp dilinde ne ifade ettiği birçok kişinin aklında yer alan sorulardan birisi! PRP; kişinin kendi plazma sıvısıdır. İçerisinde çok fazla trombosit vardır. Bir başka deyişle, kişinin kendi kanından faydalanılır. Bu uygulamanın ardından ortaya herhangi bir enfeksiyon çıkmaz. Bilhassa alerjik reaksiyon oluşması ihtimaller dahilinde bile değildir. https://sacekimi-forum.com/prp-tedavisi/ adresinden prp tedavisi hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

PRP Uygulamaları Nasıl Yapılır?

PRP hakkında en çok merak edilen şeylerden biri de uygulamanın nasıl yapıldığı hakkındadır. Saç ekiminde PRP ne zaman yapılmalı sorusu kadar önem arz etmektedir. Bu tedavide doku yenilenmesi prensibi dikkate alınır. Hem saç kaybının azaltılması hem de zayıflayan saç köklerinin güçlendirilmesi gibi önemli bir amaca sahiptir. Saçlarıyla ilgili sorun yaşayan kişiler için en iyi seçenek PRP’dir. İşlem öncesinde hastadan 10cc ölçeğinde kan alınır. Alınan bu kan laboratuvara götürülür. Burada gerekli ayrıştırma işlemleri yapılır. Bir başka deyişle, kırmızı kan elde edilir. Kırmızı kanda yer alan PGF, akyuvar, pıhtılaşma etkenleri ve trombositler özel bir uygulamaya tabi tutulur. Sonuç olarak, PRP için gerekli olan plazma hazırlanır. Plazmanın hazırlanmasıyla beraber tedavi süreci başlar. Elde edilen plazma; seyrekleşme görülen veya saç köklerinin gücünü kaybettiği bölgeye enjekte edilir. PRP uygulaması son derece basit bir işlemdir. Fakat, uzmanlık gerektirir.

PRP tedavisi; ortalama yarım saatte tamamlanır. Ağrısız ve acısız bir işlemdir. Tedaviden faydalanan kişinin günlük hayatına devam etmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak, bu tedavinin verimli olması adına belirli aralıklarla tekrarlanması gerekir.

PRP Tedavisi Kaç Seans Etmeli?

 

PRP Tedavisi Kaç Seans Devam Etmeli?

PRP hakkında merak edilen detaylardan birisi de bu işlemin hangi aralıklarla tekrarlanması gerektiğidir. Her şeyden önce, doğru zamanda yapılması gereken bir tedavidir. Saç ekimi işleminin başarılı ve sorunsuz bir şekilde tamamlanması şarttır. Saç ekiminden sonra ortalama 10 gün beklenmelidir. Ardından, PRP tedavisine başvurulabilir. İlk işlemin ardından diğer seansların ne zaman yapılacağı da önemlidir. Bu noktada, ikinci seans; ilk seanstan bir ay sonra yapılabilir. Üçüncü seans ise üç ay sonra gerçekleştirilebilir. Son seansın altı ay sonra olması tavsiye edilir. Sonuç olarak, toplam dört seanslık bir tedavinin yeterli olacağı söylenebilir.

PRP; saç ekiminin başarısını arttırmak adına uygulanır. Güvenilirliğinden şüphe edilmeyen bir işlemdir. Ancak, PRP sürecinin kişiden kişiye farklılık gösterdiğini söylemek mümkündür. Bir başka deyişle, saç ekiminin ardından 3-4 ay geçtikten sonra da yapılabilir. Buna ek olarak, seans sayısı; ihtiyaca ve hastanın durumuna göre farklılık gösterebilir. Bir diğer önemli husus ise saç ekimi merkezinin özellikleridir. Kurumsal bir saç ekimi merkezi tercih edilmelidir. Saç ekimi kliniğinin prosedürlerinin uygun olup olmadığına bakılmalıdır.

PRP Tedavisi Yeni Saç Çıkmasını Sağlar Mı?

PRP tedavisi her geçen gün popüler hale geliyor. Dökülen, hassaslaşan ve güçsüz hale gelen saç köklerini güçlendirmek adına yapılır. Buna ek olarak, matlaşan saç tellerini onarma konusunda da faydalıdır. Hem saç telinin hem de dokunun yenilendiği bu tedavi tıbbın bir mucizesi olarak görülür. Kişinin kendi kanının kullanıldığı bu tedavi yüzde yüze yakın başarı sağlar.

PRP ile ilgili olarak merak edilen detayların başında bu tedavinin yeni saç çıkıp çıkmamasına etki edip etmediği geliyor. Ancak, PRP’nin saç çıkarma gibi bir özelliği yoktur. Daha çok kaybedilmeye yakın olan saçları güçlendirme amacı taşır. Dökülmüş deriye uygulanır. Kişinin kendi kanından elde edilen plazma; dökülmüş derinin üzerine enjekte edilir. Bu sayede, deri güçlendirilerek saç köküne tutunması sağlanır. Buna ek olarak, saç dökülmesinin bir numaralı sebebi olarak bilinen zayıf saç kökünü canlandırma gibi harika bir etkisi daha bulunur. Fakat, yeni saç tellerinin çıkmasını sağlaması söz konusu değildir.

Saç Ekiminde Kimler PRP Tedavisinden Faydalanamaz?

PRP tedavisi; isteyen herkesin faydalanabileceği türden bir tedavi değildir. Çünkü, bazı kişilerin sağlık problemlerinden dolayı PRP tedavisine uygun olmadığı bilinir.

  • Kan sulandırıcı ilaç kullananlar için uygun bir tedavi değildir. Hatta, saç ekimi öncesinde bu tür bir ilaç kullananların ilacı bırakması istenir. Fakat, düzenli olarak kan sulandırıcı ilaç kullananların PRP’den faydalanması mümkün olmaz.
  • Kanser; çağımızın en büyük hastalıklarından birisidir. Bu noktada, hali hazırda bu hastalıkla mücadele eden veya kanser hastalığını atlatmış olanlar için PRP tedavisi uygun değildir.
  • Kanser dışında herhangi bir kan hastalığı olanlar da PRP tedavisine başvuramazlar. Bu tür hastalığı olanların durumlarını doktorlarına bildirmesi şarttır.
  • Otoimmün hastalığı olan kişiler için de riskli bir tedavidir.
  • PRP tedavisinin nereye uygulanacağı önem taşır. Bu noktada, plazmanın enjekte edileceği yerde herhangi bir enfeksiyona veya iltihaba sahip olanlar için riskli bir tedavidir.
  • PRP; kişinin kanının alınacağı bir tedavidir. Bu yüzden, hamile kadınların veya hali hazırda çocuğunu emziren kadınların PRP’den faydalanması uygun görülmez.

PRP tedavisi yukarıdaki özellikleri taşıyan kişiler için bir hayli risklidir. Ancak, tedavinin ardından hastaların dikkat etmesi gereken farklı hususlar da vardır. Örneğin, suyla temas edilmemelidir. Bilhassa ilk birkaç gün banyo yapılmamalıdır. Bunun yanı sıra, işlemin ardından uzun bir süre güneş koruyucu kullanılmalıdır. Bu hususlar aynı zamanda saç ekiminin ardından yapılması gerekenler arasında bulunur. Saç ekimi ve PRP arasında işlem sonrasında dikkat edilmesi gerekenler konusunda benzerlikler bulunur.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.