Traşsız Saç Ekimi Tekniği Hakkında Tüm Bilgiler

Traşsız Saç Ekimi Tekniği Hakkında Tüm Bilgiler

Traşsız Saç Ekimi

Özellikle son 5 yıldır doğal görünümlü saç ekimi konusunda sağlanan başarı hemen arkasından hastanın konforunu arttıracak çalışmalara hız verilmesine sebep olmuştur. Traşsız saç ekimi de bu çalışmalardan biridir.

Tıraşsız saç ekimi, FUT ve FUE yönteminde uygulanabilmektedir. FUT yöntemi kendi dezavantajlarından ötürü günümüzde terk edilmeye yüz tutmuştur. Biz bu yazımızda en çok uygulanan saç ekim yöntemi olduğu için “FUE yönteminde traşsız saç ekimi”nden bahsedeceğiz.

Normal saç ekimi öncesinde hastanın saçları 1 numara (yaklaşık 3 mm) olacak şekilde kesilmektedir. Saç tıraşı, doktorun operasyon günü saç durumunu son kez analiz edebilmesi için saç ekim merkezleri tarafından yapılır.

Neden Saçlar Tıraş Ediliyor?

Saçlar Daha Rahat Bir operasyon İçin Tıraş Edilir

Saçlar Neden Tıraş Ediliyor?

Saçlarını genellikle kısa kesilmiş şekilde kullanmaya alışık olan erkekler için problem olmayan bu durum, saç ekim operasyonlarının daha rahat yapılmasını sağlamaktadır. Normal operasyonlarda saçların tıraş edilmesinin temel sebebi, doktor ve saç ekim ekibinin saç köklerini daha rahat görebilmesi ve ekim alanındaki hareket kabiliyetinin daha rahat olmasıdır.

Saç ekimi operasyonu öncesinde yapılan saç tıraşının ardından operasyon anında da gerek görüldüğünde ekim yapılacak alanlar sıfır numara olacak şekilde kısaltılabilmektedir. Jiletle kesilen saçların bulundukları bölümlere kanallar açılarak greftlerin ekimi gerçekleştirilir.

Donör bölgedeki saç kökleri manuel punch ya da micromotor cihazının kullanımını zorlaştırmaktadır. Saç köklerinin tek tek gevşetilmesini sağlayan micromotor işlemi, 1 numara tıraş edilen saçlar üzerinde çok daha hızlı uygulanabilmektedir.

Saçlar neden tıraş ediliyor sorusunun en net ve temel cevabı, saç ekim doktorunun bu şekilde çok daha rahat çalışabiliyor olmasıdır.

Tıraşsız Saç Ekimi Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir

Saçların Traş Edilmemesi En Büyük Avantajdır

Traşsız Saç Ekimi Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Tıraşsız saç ekimi, doktor için bir avantaj sağlamazken, özellikle hasta için avantajları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Tıraşsız saç ekimi, operasyon sonrası “saç ektirmiş” görüntüsünü daha çok kamufle etmektedir.
 • Operasyon sonrasında bile var olan saç stilinden vazgeçmek istemeyen kişiler için idealdir.
 • Donör alandaki estetik olmayan görüntüyü hızlı bir şekilde ortadan kaldırır.
 • Gündelik yaşama dönüş çok daha hızlı gerçekleşir.
 • Özellikle saçlarını erkek tıraşı yaptırmak istemeyen kadınlar için ideal bir çözümdür.
 • Kadınların saçlarını ortalama bir boyuta getirmek için senelerce beklemesini önler.
 • Saçlarını uzun kullanan erkeklerin saçlarını kestirmesini gerek kalmamış olur.

Traşsız saç ekimi, bu avantajlarının yanı sıra bazı dezavantajlara da sahiptir.

 • Tıraşsız saç ekimi yaptırmanın en büyük dezavantajı süredir. Traşsız saç ekim operasyonları çok daha uzun sürmektedir. Traşsız saç ekiminde operasyon süresi %50 oranında artabilmektedir. (5 saat sürecek bir operasyon 7-8 saat sürebilir.)
 • Tıraşsız yapılan saç ekimleri özellikle saç ekimi yapacak ekip için çok daha büyük emek ve sabır gerektirmektedir.
 • Hijyenik ortamın sağlanması daha zordur.
 • Tıraşsız saç ekimi operasyonlarında ücretlendirme/fiyat daha yüksek olabilmektedir.
 • Operasyon sonrası komplikasyon riski biraz daha yüksektir. Hastanın daha büyük özen göstermesi gerekebilir.

Traşsız Saç Ekimi Nasıl Yapılır

Traşsız Saç Ekimi Şekilde Uygulanmaktadır

Traşsız Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Traşsız saç ekimi 2 ayrı şekilde yapılabilmektedir.

1.Bölgesel Tıraşlama:

Bölgesel tıraşlama 1000-1500 greft ekimi yapılacak ekimlerde uygulanmaktadır. Sadece donör bölgenin ufak bir kısmında tıraşlama yapılması söz konusudur. Operasyon öncesinde ense bölgesinden 10×5 cm büyüklüğünde dikdörtgen bir alan tıraşlanmaktadır.

Tam Tıraşsız Saç Ekimi

Tam Tıraşsız Saç Ekiminde Donör Alan Tıraş Edilmez

2.Tam Traşsız Saç Ekimi:

Tam traşsız saç ekimi, özellikle uzun saçlı kadınlarda ve saçlarını 15-20 cm’den uzun kullanmayı tercih eden kişilerde tercih edilmektedir. Tam tıraşsız saç ekiminde de normal FUE tekniği kullanılmaktadır. Tam tıraşsız saç ekimi, özellikle normal ekimlerle kıyaslandığında uzun süren ve yoğun bir çalışma gerektiren operasyonlardır. Tam traşsız saç ekiminde saç kayıpları yaşanabilmektedir.

Tam traşsız saç ekim tekniği için uygunluk doktor tarafından yapılan saç analizi sonrasında kesinleşir.

Tıraşsız Saç Ekimi fiyatları Neden Daha Yüksektir

Tıraşsız Saç ekimi Diğer Tekniklere Nazaran Daha Pahalıdır

Traşsız Saç Ekimi Fiyatları Neden Daha Yüksektir?

Özellikle tam traşsız yapılan saç ekimlerinde, operasyon fiyatları artmaktadır. Bunun temel sebebi daha büyük emek ve zaman isteyen operasyonlardır. Daha uzun operasyon süreleri ve saç ekiminde başarı adına risk taşıyan bu işlemlerin en iyi şekilde gerçekleştirilmesi için saç ekim ekibi ve doktorun harcadığı emek ve zaman çok daha fazladır bu da operasyon fiyatlarına yansır. Aynı zamanda tıraşsız saç ekimi nadir yapılan bir uygulamadır. Her saç ekim merkezi tıraşsız saç ekimi yapmamaktadır. Bu durum da tam tıraşsız saç ekimi için fiyatları yükseltir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.