Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Sebepleri Nelerdir?

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Sebepleri Nelerdir?

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı

Saç ekimi sonrası kaşıntı hali, herkesin yaşadığı bir durumdur. Oldukça doğal ve normal olan bu durumun korkulacak bir yanı yoktur. Saç ekimi operasyonundan önce gerekli tüm reaksiyonlar ve yaşanacak durumlar, saç ekimi uzmanı tarafından bir sunum şeklinde kişilere anlatılmaktadır.

Saç ekimi operasyonu geçiren bir kişinin ilk haftalarda kaşıntıyı yaşaması gayet normaldir. Kaşıntı en çok saç nakli yapılan bölgede görülmektedir. Saç ekiminin yapıldığı bölgede oluşan kabuklanma kaşıntının en büyük sebebidir. Ancak bu kabuklanma sağlıklı bir operasyonun en büyük kanıtıdır. 

Saç ekiminden sonra oluşan kaşıntılara nadir de olsa yanlış şampuan kullanımı da neden olabilir. Doktor tavsiyesi dışında şampuan veya saç ürünü kullanılması kaşıntı durumuna neden olmaktadır. Bu gibi bir durumda saç ekimi operasyonundan sonraki ilk 10 gün tüm süreçler saç ekimi uzmanı ile paylaşılmalıdır. Yaşanan olumsuz durumların önüne geçmek için muayene zamanlarına dikkat edilmelidir. 

Saç Ekimi sonrası Kaşıntı Nasıl Geçer?

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Nasıl Geçer?

Saç ekim, operasyonlarından sonra oluşan kaşıntı, korkulacak bir durum değildir. Ancak bu sürecin en az zararla atlatılması için bazı önlemlerin alınması gerekmektedir. Ekim işlemlerinden sonra en çok şikayet edilen konuların başında kaşıntı gelmektedir. Saç ekimi operasyonundan sonra kaşıntının tamamen geçmesi sağlanmasa da azaltmak için birkaç yöntem denenebilir; 

  • Ekim sonrasında ekim yapılan yerin nemsiz kalması önlenerek, kaşıntının azaltılması sağlanabilir.
  • Saç ekim işlemlerinden sonra saç ekim uzmanının önerdiği şampuanlar kullanılması, oluşan kaşıntı probleminin önüne geçecektir. 
  • Tozlu ve kirli ortamlar, yeni operasyondan çıkmış saç köklerine zarar verdiği için kaşıntıya neden olur. Bu sebeple de bu tip ortamlardan uzak durulması kaşıntının oluşmasına engel olmaktadır.
  • Saç ekiminden sonra önerilen kaşıntı ilacı, kaşıntının hafiflemesine yardımcı olmaktadır. 
  • Saç ekim uzmanı tarafından önerilen steroid içerikli ilaçlar ve topikal merhemler  kaşıntının büyük oranda azalmasını sağlamaktadır. 
  • Kaşıntını önüne geçmek için yapılan tuzlu su karışımı spreyi günde 3 veya 4 kere kullanmak da kaşıntıyı büyük oranda azaltmaktadır. 
  • Aloe Vera gerginliği azalttığı için ekimden sonra kullanılması kaşıntı durumunun da yaşanmasının önüne geçmektedir. 

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Ne Zaman İyileşir?

Dirençli saç köklerinin alınarak, saç seyrekliği görülen bölgeye b saçların özel bir teknikle ekilmesi işlemine saç ekimi denmektedir. Saç ekim operasyonundan sonra yaşanan kaşıntı oldukça normal bir durumdur. Yaşanan kaşıntı durumu yaklaşık olarak 3 ay devam edebilir. Ancak ekim işleminin ardından genellikle ilk 14 günden sonra kaşıntılar azalarak yok olmaktadır. 

Saç ekiminden Sonra Kaşıntı Neden Olur?

Saç Ekiminden Sonra Kaşıntı Neden Olur?

Saç ekim operasyonlarında sonra yaşanan kaşıntı durumu belli durumlara bağlı olarak gözlemlenmektedir. Hatta saç ekiminden sonra yaşanan kaşıntı genellikle 20 gün kadar sürmektedir. Operasyon sırasında ekim bölgesinde kanal açılmaktadır. Bu kanallar saç ekiminde yaralanma olarak adlandırılır. Bu yaralanmaların iyileşmesi ise kaşıntıya neden olmaktadır. Açılan deliklerin iyileşmeye başlaması, kabuklanmaya sebep olur. Kabuklanan bölge genellikle nemsiz kaldığı için kaşıntıya neden olmaktadır. 

Saç ekimi operasyonlarından sonra kabuklanmadan sonra yaşanan kaşıntının en büyük nedeni saçların büyümesidir. Saç ekiminin yapıldığı bölgede saçların büyümesi ve uzaması can sıkıcı derecede bi kaşıntıya neden olabilir. Ancak bu süreç operasyonun tamamen doğru ve sağlıklı geçtiğini göstermektedir. Operasyondan 1-2 ay sonra görülen büyümeye bağlı kaşıntı sık sık değil aralıklı olarak kendini gösterir. 

Kabuklanma ve büyümenin dışında en nadir olarak görülen kaşıntı türü, enfeksiyondur. Operasyonun ardından, saç ekim uzmanının verdiği ilaçların ve saç bakım ürünlerinin kullanılmamasına bağlı olarak enfeksiyon ortaya çıkmış olabilir. Böyle bir durumda en kısa zamanda doktora başvurmanız gerekmektedir. 

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntısı Normal Midir?

Saç ekimi sonrası kaşıntı oldukça normal bir durumdur. Ayrıca saç nakli, dirençli ve sağlıklı saç köklerinin alınarak, seyrek olan bölgeye ekimi ile gerçekleşmektedir. Kaşıntılar, saçların kafada büyümesi ile ortaya çıkmaktadır. Bu da operasyonun amacına hizmet etmektedir. Özetle saç ekim operasyonlarından sonra yaşanan kaşıntı sağlıklı bir operasyonun en büyük belirtisidir. Korkulacak bir durum yoktur. Kaşıntılar ilk 14 günün sonunda saç ekim uzmanının vereceği talimatlarının uygulanması ile geçecektir. Doğru şampuan ve bakım teknikleri ile kısa bir süre sonra tüm kaşıntı problemleri geçecektir. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.