Organik Saç Ekimi Hakkında Tüm Detaylar

Organik Saç Ekimi Hakkında Tüm Detaylar

Organik Saç Ekimi

Organik saç ekimi son zamanların en çok merak edilen saç ekim yöntemlerinden biridir. Çünkü artık, doğanın ihtiyaç olan her şeyi en iyi şekilde sağladığı bilinmektedir. Organik saç ekimi doğaya dönmek için tercih edebileceğimiz yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Dünya kimyasallar ve sentetik maddelerle doludur. Saç, bir kişinin görünümünü önemli ölçüde değiştirmektedir.

Dolgun ve parlak saçlı insanlar her zaman daha iyi bir ilk izlenim bırakır. Son yıllarda şehir hayatının yaygınlaşması ve hayatın artan baskısı ile birlikte saç dökülmesi sorunu insanların gözünde daha fazla yer almaya başlamıştır. Saçın gerekli bakımının yapılmaması da bu sorunla karşı karşıya kalmanın önemli bir nedenidir. Saç dökülmesi sadece dış etkenlerden kaynaklanmaz. Genetik faktörler de saç dökülmesine neden olabilir.

Organik Saç Ekimi Nedir?

Organik Saç Ekimi Nedir?

Organik saç ekimi nedir sorusu saç ektirmeyi düşünen kişiler tarafından merak edilmektedir. Uzmanlar bu yöntemde hastanın kendi yağ dokusundan hazırlanan kök hücreleri saç derisine enjekte etmekteler. Saç ekiminde en önemli noktalardan biri saçların ekileceği bölgedir. Bu hazırlık ekim işleminin başarısı için çok önemlidir. Saç ekimi yapılacak bölge ne kadar uygunsa etkisi o kadar iyi olacaktır. Bu yağ dokusu, saç ekimi yapılacak bölgenin hazırlanmasında oldukça etkili olacaktır. Ancak organik saç ekimi geleneksel yöntemlere göre daha etkilidir diyemiyoruz.

Organik Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Organik saç ekimi yönteminin henüz etkili bir sonuç verdiği kanıtlanmamıştır. Ancak pek çok kişi organik saç ekimi yöntemini merak etmektedir. Hastanın kendi dokularından alınan yağlar kök hücre açısından zengindir. Uygulama yapılacak alan dezenfekte edildikten sonra karışım cilde enjekte edilir. Enjeksiyon bölgesi şişer. Ardından uzman, saç hücrelerini dikkatlice yerleştirir. Kök hücre ekimi için dikkat edilmesi gereken faktör saçın belirli bir açıyla ekilmesidir. Bu sayede saç sayınız artacak ve görünümünüz daha doğal olacaktır.

Hastadan alınan yağ ile hazırlanan karışım dokuları besleyebilir, saç hücreleri için gerekli ortamı hazırlayabilir ve saç ekimi sürecini kolaylaştırabilir. Ayrıca kullanılan yağ hastanın kendi yağı olduğu için kimyasal kullanılmadan bu besleme doğal olarak yapılacaktır. Daha dinç ve daha uzun ömürlü saç ekimi vaat etmektedir. Fakat dediğimiz gibi henüz kanıtlanmamıştır.

Normal Saç Ekimi Farkı ve Organik Saç Ekimi

Klasik yöntemlerde, ilaçlı serumlar kullanılır. Bu durum ise saçların yapışma olasılığını azaltır. Organik saç ekimi yönteminde hiçbir kimyasal kullanılmamaktadır. Hastanın kendi yağı saç ekimine yardımcı olduğu ileri sürüldüğü için kullanılır. Bu nedenle saç ekimi için doğal saç ekimi yöntemi seçiyorlar.

Kök Hücre ile Ekim

Kök Hücre ile Ekim

Kök hücre tedavileri günümüzde birçok tıp alanında kullanılmaktadır ve bu tedavilerin etkinliği, yaygın olarak kullanılmasına neden olmuştur. Bu açıdan kök hücre ile ekim yaptırmanın kıvırma sonrası saçların daha parlak ve daha güçlü olmasına yardımcı olduğu iddia ediliyor. Kök hücreleri desteklemek için acele etmenin faydaları elbette bunlarla sınırlı değildir. Ayrıca aşılı saç köklerinin cilde daha kolay adapte olması ve saç ekimi sonrası yara iyileşmesinin önemli ölçüde hızlanması gibi birçok olumlu etkisi vardır. Bu yüzden organik saç ekimi yapma yöntemleri arasında sıklıkla kök hücre yöntemi kullanılmaktadır.

Peki Bu Yöntem Tercih Edilmeli Mi?

Geleneksel saç ekimi ameliyatında hastanın sadece donör bölgesi söz konusudur. Ancak hastanın saç dökülmesi sorunu vardır. Yani saçların döküldüğü bölgelerde beslenme sorunu vardır. Bu bölgelere baktığımızda ise saçı besleyecek kadar yağın olmadığı görmekteyiz. Daha yakından incelediğimizde ise derinin kemiğe daha yakın ve boş olduğu görürüz. Yetersiz besleyici saç kökleri olan cilde ne kadar saç kökü ekilirse ekilsin, tam başarı şansı yine de düşüktür. Kel hastaların sağlıklı saç kökleri onlar için çok değerlidir. Kalan birkaç sağlıklı saç kökü yanlış bir yaklaşımla öldürülürse sorun daha da büyüyecektir. Öte yandan greftin alınması için donör bölgeye verilen kimyasal solüsyonun saç köklerine zarar verme olasılığının daha yüksek olduğu iyi bilinmektedir. Bu saç ekimini öne çıkaran en büyük özellik ise doğal bir yöntem olmasıdır. Dolayısıyla bu yöntemden ziyade saç ekimi sonrası PRP ve Mezoterapi daha etkilidir.

Organik Saç Ekimin Avantajları Nelerdir?

Organik Saç Ekiminin Avantajları

Organik saç ekimlerinde kullanılan kök hücre enjeksiyonlarının hastalara pek çok faydası vardır. Bu açıdan organik saç ekiminin avantajları aşağıdaki şekildedir:

  • Etkili ekim alanı sağlar.
  • Saç ekimini kolaylaştırır.
  • Deride kimyasal kullanmadan saç ekimi yapılmasına olanak tanır.
  • Taze infüzyon saç köklerini besler.

Saç Ekimi Sonrası

Saç ekimi yapılışı sonrasında dikkat etmeniz gerekenler aşağıdaki şekildedir:

  • 2 hafta boyunca ekim bölgesi üzerinde yatmamalısınız.
  • Ekim yapılan bölgeyi yastık, battaniye gibi malzemelere temas ettirmemelisiniz.
  • İlk iki hafta her türlü spor faaliyetinden kaçınmalısınız.
  • Ameliyattan iki hafta sonra saçlarınızı makasla kesebilirsiniz. Ancak tıraş için en az 45 gün beklemeniz gerekir.
  • Uygulamadan sonraki ilk hafta E vitamini gibi maddelerden uzak durmalısınız.
  • Saçınızı yıkarken nazik olmalısınız. Kuruturken ise havlu kullanmamalısınız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.