Saç Ekimi Planlaması ve Planlamanın Önemi

502
A+
A-
Saç Ekimi Planlaması ve Planlamanın Önemi

Saç Ekimi Planlaması

Saç ekimi operasyonlarında en çok önem verilen konulardan bir tanesi de doğal görünümlü bir saç ekimine sahip olmaktır. Kişinin saç dökülmesi yaşamadan önce sahip olduğu saçlara sahip olma beklentisi vardır. Bu yüzden doğal görünümlü saçlar için, saç ekimi planlaması çok önemlidir.

Saç ekim operasyonları estetik amaçlı yapılan operasyonlardır. Saç dökülmesi ve kelleşme ise kişinin psikolojisini ve buna bağlı olarak sosyal yaşantısını olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Genetik kaynaklı saç dökülmesi yaşayan kişiler için günümüzde en etkin tedavi yöntemi saç ekimidir. Saç ekimi operasyonu yaptırmaya karar veren bir kişi içinse en önemli nokta, saç köklerinin doğal ve estetik bir görünüme sahip olmasıdır.

Saç Ekimi Planlaması Neden Önemlidir

Doğal Bir Saç Ekimi Sonucu İçin Planlama Son Derece Önemlidir

Saç Ekimi Planlanması Neden Önemlidir?

Saç ekimi operasyonlarının sonuçları kişiden kişiye göre değişmektedir. Her bir saç ekimi kişiye özeldir ve saç ekimi sonuçları da kişiye göre değişiklik gösterecektir. Saç ekimi planlanması bu noktada çok önemlidir.

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişinin, donör bölgesinde yeterli saçı olabilir. Hatta maksimum miktarda greft alımı ve saç kökü ekimi de yapılmış olabilir. Ama doğru bir saç ekimi planlaması yapılmamışsa, kişi doğal görünüme uzak bir görünüme sahip olabilir. Saç köklerinin açıklık olan bölgeye en iyi şekilde dağıtılması ve ön saç çizgisinin doğal bir şekilde verilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte arka ile ön arasındaki saç dengesi, saç ekimi sonucunun başarılı bir şekilde ortaya çıkmasını sağlar. Toplanan saç köklerinin doğal bir şekilde dağılımını sağlayan saç ekimi planlaması, saç ekim operasyonunun sonucunu belirleyeceği için çok önemlidir.

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişi, buna tek başına karar veremez. Kişinin saç ekimine uygun olup olmadığına, yapılacak muayene sonrasında doktor tarafından karar verilir. 

Saç Ekimi Planlaması Aşamaları

Operasyon Öncesi Analizler Gerçekleştirilir

Saç Ekimi Planlaması Aşamaları

Saç analizinde; saç dökülmesi çeşidi, kişinin saç yapısı, kelleşme oranı ve donör bölgesinde yer alan saç köklerinin yoğunluğu incelenir. Saç analizinden sonra kişinin saç yapısına ve özelliklerine göre kaç greft toplanacağı ve toplanan bu greftlerin kişinin açık alanlarına nasıl yerleştirileceği kararlaştırılır. Doktor ve hasta ile karşılıklı yapılacak olan saç ekim planlamasında, gerçekçi davranarak saç yapısının ve yoğunluğunun verdiği imkanlar çok önemlidir. Donör bölgesinde saç yoğunluğu az olan bir kişinin kelleşmiş bölgeleri de geniş bir alanı kaplıyorsa, saç ekiminden beklentilerini gerçekçi bir seviyede tutmak zorundadır.

Saç ekimi planlamasında yoğunluk ve açıklık hesaplamalarından sonra, hastanın yüz hatlarına ve saç yapısına göre ön saç çizgisi belirlenir. Bu aşamada doktor öncelikle estetik bir bakış açısıyla saç çizgisinin nereden başlaması gerektiğine karar verir. Ön alın çizgisi veya diğer bir deyişle alın çizgisinin şekli ve yüzün hangi noktasından başlaması gerektiği, saç ekiminde doğallığı etkileyen en önemli etmendir.  Kişinin donör bölgede saç yoğunluğu yeterli olsa dahi, kişinin yüz yapısına göre bir alın çizgisi belirlenmelidir. Gereğinden fazla önce başlayan saçlar, ya da yeterli saç kökü olduğu halde gereğinden fazla geride başlayan saç kökleri saç ekim operasyonu sonrasında doğal görünümün oluşmasını engellemektedir.

Saç Ekimi ve Altın Oran

Teknolojik Cihazlar ile Planlama Daha Başarılı Gerçekleştirilir

Saç Ekimi ve Altın Oran

Saç ekim planlamasında ön alın çizgisi belirlenirken doktorlar genellikle altın oran kavramından yararlanmaktadır. Genel yüz hatlarının belirli oranları hesaplanarak yapılan bu planlamada kişinin ön saç çizgisinin şekli ve yerine karar verilir.

Ön alın çizgisi planlamasından sonra kalan greftler daha az görünen tepe ve kafanın arka noktalarına uygun şekilde paylaştırılır. Buradaki denge çok önemlidir. Saç köklerinin önce çok yoğun tepe noktasında seyrek olması ya da önde seyrek tepe noktasında yoğun olması saç ekimi operasyonları sonrasında istenmeyen veya beğenilmeyen sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Saç Ekim Planlamasında Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Donör Bölge Yetersiz İse Vücut Kıllarından Alım Yapılabilir

Saç Ekimi Planlamasında Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Saç ekimi planlanması esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta beklentilerinizin imkanlarınıza uygun olup olmadığından emin olmaktır. Saç ekimi operasyonu yaptırmak üzere harekete geçen herkes öncelikle eski dolgun saçlarını geri istemektedir ancak bu durum sizin donör bölgenizdeki saç miktarıyla dökülme seviyeniz sebebiyle her zaman mümkün olmayabilir. Saç ekiminin size ve sizin saç yapınıza özel olduğunu unutmamalı ve konuya olabildiğince gerçekçi yaklaşmalısınız. Sonuçta saç ekimi işlemi ense bölgesinde bulunan saç köklerinin açıklık olan alanlarınıza uygun şekilde dağıtılmasıdır ve bu ancak saç yapınızın verdiği imkanlarla sınırlıdır.

Burada göğüs kılları gibi vücudun başka bölgelerinden alınan kıl kökleri ile yapılabilecek saç ekim planlamaları bu konunun dışında tutulmuşsa da konu benzer bir şekilde değerlendirilebilir. Günümüzde doktorları gerek saç yapısı ile en iyi uyumu sağlaması ve gerekse tekrar dökülme olasılığının neredeyse hiç olmaması sebebiyle öncelikle ense bölgesindeki saç kökleriyle yapılan saç ekimlerini tercih ve tavsiye ettiği unutulmamalıdır.

Saç ekimi planlamasında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ekim yapılabilecek greft sayısı verilirken abartılı ve gerçekten uzak vaatlerden kaçınmaktır. Yoğun ilgi sebebiyle ticari bir sektör halini almaya başlayan saç ekim operasyonları maalesef maddi kaygılar sebebiyle çeşitli sıkıntılar yaşayabilmektedir. Doğru saç ekim merkezi seçimiyle büyük ölçüde ortadan kaldırabileceğiniz bu gibi sorunlar yaşamamak için vaatlere değil sağlık açısından özenle verilmiş gerçek bilgilere itimat etmelisiniz.

Saç Ekim Planlamasını Etkileyen Faktörler

Hastanın Yüz Yapısı Planlama Aşamasında Önemli Rol Oynar

Saç Ekimi Planlamasını Etkileyen Faktörler

Doğal bir görünüm elde etmek için büyük önem taşıyan saç ekimi planlamasını etkileyen etmenler şöyledir:

  • Saç telinin yapısı: Saç yapısı açısından özellikle kişiden kişiye göre değişen bir durum olan saçların ince telli ya da kalın telli oluşu saç ekim operasyonunu etkilediği gibi saç ekim planlaması üzerinde de etkiye sahiptir. İnce telli saçların kamufle ve kapatma özelliği daha az olduğu için saç planlamasında toplanması gereken greft sayısının artmasını gerektirebilmektedir. Saç ekimi planlaması yapılırken saç telinin yapısı doktorlar tarafından dikkate alınan bir etmendir.
  • Donör bölgedeki saç yoğunluğu: Saç ekim operasyonlarının en önemli parçasıdır. Donör bölgedeki saç yoğunluğu saç ekim planlamasını tamamen etkilemektedir. Donör bölgesindeki saç kökleri yoğun olan kişilerde, saç ekimi operasyonları daha rahat yapılmaktadır.
  • Kelleşmiş Alanların genişliği: Kelleşmiş alanın genişliği de saç ekimi planlamasını etkileyen önemli etmenler arasındadır. Kelleşmiş alanların nerelerde yoğunlaştığı ve ne kadar bir alana yayıldığı saç ekim planlaması yapılırken toplanacak greft sayısını belirleyen temel etmendir.
  • Saç dökülmesinin tamamlanma seviyesi: Saç ekiminin en iyi şekilde planlanabilmesi için saç dökülmesinin büyük ölçüde tamamlanmış olması beklenmektedir. Saç dökülmesinin devam ettiği durumlarda saç ekim planlaması dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü saç ekimi sonrasında, saç dökülmesi devam ediyorsa, kişilerde belirli bir süre sonra estetik olmayan görüntüler ortaya çıkabilmekte ve ikinci bir saç ekim operasyonu gerekli olabilmektedir.
  • Yüz şekliniz: Yüz şekli özelikle saç ekimi planlanmasında ön saç çizgisinin belirlenmesinde etkili olmaktadır. Kişinin yüz yapısına göre en ideal saç ekim şekli bu aşamada planlanır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.