Menopozda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Menopozda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Menopozda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Menopozda saç dökülmesi, kadınlar arasında sıklıkla karşılaşılan bir durum olarak bilinmektedir. Genellikle 40 ile 50 yaş arasında ortaya çıkan menopoz döneminde, hormonsal değişimler ön plandadır. Hormonların değişmesi, farklılaşması ve miktarlarının artması ile vücutta da değişimler yaşanmaktadır. Yaşanan bu değişimler arasında saç dökülmesi de ilk sıralarda yer almaktadır. Menopoz döneminde yaşanan saç dökülmesi, çeşitli tedaviler ile giderilebilmekte ve önlenebilmektedir.

Saç Dökülmesinin Gerçekleşme Sebepleri

Saç Dökülmesinin Gerçekleşme Sebepleri

Bir kişinin saç derisi üzerinde ortalama olarak 100 bin adet saç teli yer almaktadır. Günlük yaşantıda yer alan aktiviteler ile saçlar belli miktarda dökülmektedir. Günlük ortalama olarak dökülen saç miktarı, 100-150 adet olarak bilinmektedir. Bu miktardan fazla saç dökülmesi görüldüğünde ise, bu durumun bir problem yarattığı anlaşılmaktadır. Fakat sağlıklı bir bireyde de bazı durumlarda saç dökülmeleri görülebilmektedir. Yılda yaklaşık 2 kez görülen saç dökülmeleri, genellikle mevsimsel geçiş kaynaklıdır. Stres, genetik faktörler, hava ve su değişimi gibi nedenlere bağlı olarak da saç dökülmesi görülebilmektedir. Saç dökülmelerinin 2 aydan fazla sürmesi ve yılda 3 kez ve üstü miktarda görülmesi, bu durumun bir hastalık habercisi olduğunu göstermektedir.

Ayrıca saç dökülmesi nedenleri arasında pek çok farklı durumun yer alabildiği görülmektedir. Saç dökülmesine neden olan bu durumlar şu şekilde sıralanabilmektedirler;

 • Genetik: Kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmesi farklı şekillerde gerçekleşebilmektedir. Erkeklerde görülen saç dökülmelerinin büyük bir çoğunluğu genetik kaynaklıdır. Kronik saç dökülmesi olarak bilinen bu durumun ilerlemesi ile birlikte kellik oluşumu görülebilmektedir. Aynı şekilde, nadir de olsa kellik durumu kadınlarda da görülebilmektedir.
 • Deri Hastalıkları: Bazı deri hastalıkları, saç dökülmelerine sebep olabilmektedirler. Sedef hastalığı, egzama, liken, akne, mantar gibi deri hastalıkları örnek olarak verilebilmektedir.
 • Beslenme Alışkanlıkları: Yanlış beslenme alışkanlıklarına sahip olan kişilerde saç dökülmesi görülebilmektedir. Dengeli beslenme, kıl köklerinin ihtiyaçları olan vitamin ve mineralleri almalarını sağlamaktadır.
 • Hormonsal Sorunlar: Kişide meydana gelen hormon dengesizlikleri, saç dökülmesi sebeplerinin başında yer almaktadır.
 • Doğum: Doğumdan yaklaşık 2-3 ay sonra, hamilelik sürecinde dökülmeyen saçların döküldüğü görülmektedir. Bu duruma, pospartum dökülmeler ismi verilmektedir.
 • Stres ve Depresyon: Kişinin çok fazla stres yapması, saç dökülmesine neden olabilmektedir. Aynı zamanda anksiyete, depresyon gibi hastalıkların tedavilerinde kullanılan ilaçlar da saç dökülmesine neden olabilmektedirler.
 • Menopoz: Menopoz döneminde östrojen ve progesteron hormonlarının salgılanmalarında değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişiklikler, saç dökülmesine neden olmaktadır. Saç dökülmesini önlemek, menopozda bazı tedavi yöntemleri ile sağlanabilmektedir.

Menopoz Nedir?

Kadınlar menopoz dönemine ortalama olarak 40-50 yaşları arasında girilmektedir. Menopoz dönemine girilmesinin ardından kadınların vücutlarında pek çok değişim oluşmaktadır. Çok fazla terlemek, sinirli ve gergin olmak, saç dökülmesi yaşamak bu değişimlerden bazılarıdır. Kadınların menopoz dönemi öncesinde ve sonrasında bir uzman desteği almaları önerilmektedir. Bu sayede belirtilerin en aza indirilmesi ve tedavi edilebilmesi sağlanmaktadır.

Menopoz döneminde kadınlarda en çok görülen belirtilerden biri saç dökülmesidir. Bu nedenle menopoz döneminde oluşan saç dökülmesini önlemek için pek çok tedavi geliştirilmiştir. Menopozda saç dökülmesini önlemek için, uzmanlara başvurulması gerekmektedir. Uzmanlar, kişilere uygun tedavi yöntemlerini önermektedirler.

Menopoz Döneminde Görülen Saç Dökülmesi

Menopoz Döneminde Görülen Saç Dökülmesi

Kadınların menopoz dönemine girmelerinin ardından vücutlarında pek çok değişim görülmektedir. Bu değişimlerin nedenleri arasında ilk sırada hormonsal durumlar yer almaktadır. Yaşın ilerlediği dönemlerde oluşan menopozda, bazı hormonların az miktarda salgılandığı görülmektedir. Hormonların az salgılanmaları ya da hiç salgılanmamaları, bazı değişimlerin yaşanmasına neden olmaktadır. Salgılanma mekanizmalarında değişim gözlemlenen başlıca hormonlar arasında östrojen ve progesteron yer almaktadır.

Östrojenin ve progesteronun salgılanmasında meydana gelen değişimler, saç dökülmelerinin görülme nedenlerindendir. Kadınların menopoz döneminde saçlarının dökülmesi, bu hormonlar ile bağlantılı şekilde gerçekleşmektedir.

Menepoz döneminde azalan östrojen ve progesteron hormonları, öncelikle saçın uzamasına neden olmaktadırlar. Sonrasında ise saçların giderek inceldikleri görülmektedir. İncelen saçlar, güçsüzleşmeleri ile dökülmeye başlamaktadırlar. Aynı zamanda androjen hormonunun seviyesinde de artış meydana gelmektedir. Bu artış, saç köklerinin güçsüzleşmesinde etkili olduğundan saçların dökülme hızlarını arttırmaktadır.

Menopoz dönemindeki bazı kadınlarda, saç dökülmesine bağlı olarak seyrelmeler oluşabilmektedir. Bu durum, kadın tipi saç dökülmesi olarak adlandırılmaktadır. Genellikle şakakların ve başın tepesinin açıldığı görülmektedir. Bu durumun fark edilmesi ile en kısa sürede bir uzmana danışılması gerekmektedir. Bazı tedavi yöntemlerinin uygulanması ile saç dökülmeleri azaltılabilmektedir.

Menopozda saç dökülmesi neden olur sorusuna cevap olarak, vitamin ve mineral kayıpları da verilebilmektedir. Bu dönemde vücuda alınan mineral ve vitamin miktarlarındaki kayıp, saç dökülmesi nedenlerindendir. Aynı zamanda kadınların bu dönemde stresli olmaları da saç dökülmesi nedenleri arasında bulunmaktadır.

Menopozda saç dökülmesinin önüne geçmek adına uygulanan pek çok yöntem bulunmaktadır. Gerekli durumlarda uzmanlara danışılarak bu yöntemlerin uygulanması önerilmektedir. Bu sayede menopoz dönemi en az hasar ile atlatılabilmektedir.

Menopozda Saç Dökülmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Menopoz döneminde; hormon, vitamin ve mineral dengesizlikleri saç dökülmelerine sebep olmaktadır. Bu nedenle saç dökülmesinin tedavisi de bu dengesizliklerin giderilmesi ile sağlanmaktadır. Menopoz döneminde vücutta yer alan bazı vitamin ve minerallerin değerlerinde azalma oluşmaktadır. Bu vitamin ve minerallerin takviye olarak alınmaları, saç dökülmelerini azaltmaktadır. Alınması önerilen vitaminler arasında; biyotin, pantotenat, metionin, keratin, L-sistin yer almaktadır.

Menopozda saçların dökülmesini engellemek amacı ile hormon tedavileri de uygulanmaktadır. Menopoz döneminde özellikle östrojen hormonunda kayıplar oluşmaktadır. Bu kayıpların yaşandığı miktara göre hormon tedavileri uygulanmaktadır. Uygulanan hormon tedavileri ile birlikte yaşanan kayıplar yerine koyulabilmektedir.

Tiroit ve demir eksikliği de menopoz döneminde saç dökülmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle, tiroit ve demir eksikliğinin oluştuğu durumlarda takviyeler yapılmalıdır. Bazı durumlarda ise uzmanların saç dökülmesi karşıtı ürünler ile tedavi önerdikleri de görülebilmektedir.

Menopozda Saç Dökülmesini Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Menopozda Saç Dökülmesini Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Menopoz döneminde saç dökülmesinin görülmemesi adına bazı öneriler bulunmaktadır. Menopoz döneminde uygulanan bu öneriler, saç dökülmelerinin önlenmesini sağlamaktadır. Bu önerilerden bazıları şu şekilde sıralanabilmektedirler;

 • Stresten Uzak Durmak: Saç dökülmesinin görülme nedenleri arasında ilk sıralarda stres yer almaktadır. Menopoz döneminde, hormonsal değişiklikler nedeni ile stresin artabildiği görülmektedir. Bu nedenle; yürüyüş, yoga, resim, müzik gibi çeşitli hobi alanlarına yönlene bilinmektedir. Bu hobiler ile stresin azaltılması, saç dökülmelerinin de azalmasını sağlamaktadır.
 • Dengeli Beslenmek: Menopoz döneminde bazı vitamin ve mineral çeşitlerinde azalmalar meydana gelmektedir. Bu azalmalar, dengeli ve sağlıklı bir beslenme planı ile giderilebilmektedir. B6 vitamini ve folik asit takviyesi almak, lifli gıdalar ile beslenmek, saç dökülmelerinin azalmasını sağlamaktadır.
 • Su İçmek: Saç dökülmelerinin azaltılması için dengeli beslenmenin yanı sıra sıvı alımına da dikkat edilmelidir. Saçların güçlenmesi, yeterli miktarda su alımına bağlıdır. Bu nedenle kişilerin günlük tüketmeleri gereken su miktarının altında kalmamaları önerilmektedir.
 • Spor Yapmak: Menopozda saçların dökülmemesi için yapılacaklar arasında spor da yer almaktadır. Spor yapmak; stresten uzak durmayı, kilo alımını azaltmayı ve uyku düzeninin oluşmasını sağlamaktadır. Bu nedenle de menopoz döneminde spor yapılması önerilmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.