Saç Dökülmesinin Sebepleri Hakkında Tüm Detaylar

Saç Dökülmesinin Sebepleri Hakkında Tüm Detaylar

Saç Dökülmesinin Sebepleri

Dünya üzerinde yaşayan her üç kişiden biri, hayatının bir döneminde, saç dökülmesi sorunuyla karşılaşmaktadır. Erkeklerde olduğu kadar kadınlarda da yaşanan saç dökülmeleri, her zaman kellikle sonuçlanmaz. Çünkü saç dökülmesinin sebepleri herkeste farklılık göstermektedir.

Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Saç dökülmesi birçok farklı sebepten ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden, sebebini anlamak, dökülmeyi engellemenin birinci koşuludur. Bununla birlikte, sorunun geçici mi yoksa kalıcı mı olduğunun belirlenmesi çok önemlidir.

Saç dökülmesini etkileyen 8 adet faktör vardır. Bunlar;

  1. Erkek Tipi Saç Dökülmesi,
  2. Kadın Tipi Saç Dökülmeleri,
  3. Stres,
  4. Beslenme Bozuklukları,
  5. Çeşitli Hastalıklar,
  6. Doğum Sonrası Dökülmeler,
  7. İlaçlar ve Tedaviler,
  8. Hormonsal Dengesizlikler.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

En sık karşılaşılan dökülme nedenleri arasındadır. Kadınlarda da görülmekle birlikte, daha çok erkeklerde görüldüğü için bu adı almıştır. Genetik faktörlerin etkili olduğu bu tip dökülmelerde sebep ailesel yatkınlıktır ve tedavisi en zor olandır. Erkek tipi dökülmede, saç köklerini güçlendiren solüsyonlar saç dökülmesinin seyrini yavaşlatmakla birlikte, en iyi çözüm saç ekimidir.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi

Kadın Tipi Saç Dökülmeleri

Kadın tipi saç dökülmesinde, kafanın her bölgesinde dökülme gerçekleşir. Yani, saçların genelinde seyrelme yaşanır. Saç köklerini güçlendiren solüsyonlar ve vitamin takviyeleriyle saç dökülmesi engellenebilmekte veya belli bir süre durmaktadır. Kadın tipi dökülmelerde saç ekimi her zaman iyi sonuçlar vermeyebilir.

Beslenme Bozuklukları

Kötü beslenme şartları ve fast-food tarzı besinler yararsız olduğu kadar zararları da olan yiyeceklerdir. Beslenme bozuklukları ve vitamin eksiklikleri diğer organlarda olduğu gibi saç köklerini olumsuz yönde etkiler. Beslenme bozukluklarıyla ortaya çıkmış saç dökülmeleri için doktor kontrolünde vitamin takviyesi ve sağlıklı beslenme önerilmektedir.

Stres

Stres

Saç dökülmesinin gizli sebeplerindendir. İşi ya da yaşam standartları gereği sürekli stres altında olan kişilerde, yaşadığı ani kötü bir olay sebebiyle strese girmiş kişilerde yoğun şekilde saç dökülmesi görülebilmektedir. Farkında olalım veya olmayalım bünyemizi stres altına sokabiliriz. Genel yapı itibarıyla sürekli gergin ve stresli olan kişilerde de strese bağlı saç dökülmeleri sık görülmektedir. Kişi sürekli bir gerginlik içerisinde yaşadığı için bu durum ona normal gelmekte ve saç dökülmesinin sebebini strese bağlamamaktadır.

***

Saç dökülmesinin sebepleri arasında stres önemli bir yer tutar.

Saç Dökülmesinde Stresin Rolü Nedir?

***

Çeşitli Hastalıklar

Saçkıran (aleopesi), saç mantarı gibi deri hastalıkları da saçlı bölgede bölgesel saç dökülmelerinin sebebidir. Bu hastalıklar bölgesel olabildiği gibi, daha yoğun ortaya çıktıkları durumlarda kirpiklere kadar vücuttaki tüm kılların dökülmesi ile sonuçlanmaktadır. Uygulanacak tedavi ile saç dökülmesi de ortadan kalkmaktadır.

Doğum Sonrası Dökülmeler

Doğum Sonrası Dökülmeler

Hamile kadınlarda bazen doğum sonrası saç dökülmesi yaşanabilmektedir. Bu süreç, hamilelik sürecindeki beslenme yetersizliklerinden kaynaklanabildiği gibi doğum sürecinin kişi üzerinde yarattığı aşırı streste tetikleyici olabilmektedir. Doğum sonrası saç dökülmesi yaşanmaması için doktorunuzun ön gördüğü beslenme düzenine uyulması, eğer önerilmişse vitamin takviyelerinin ihmal edilmemesi, doğum sürecine uzmanlardan yardım alınarak hazırlanılması önerilmektedir.

İlaçlar ve Tedaviler

Çeşitli ilaçlar ve bazı hastalıkların tedavi yöntemleri saç dökülmelerine sebep olabilmektedir. Bunlardan en bilineni kanser tedavisinde uygulanan kemoterapi yöntemidir. Saç dökülmeleri çeşitli hastalıkların tedavileri için verilen ilaçların uzun süre kullanılması sonucu da ortaya çıkabilmektedir. İlaçlar veya tedaviler sebebiyle dökülen saçlar, tedaviler sonlandırıldığında veya ilaç kullanımı bittiğinde kendiliğinden ortadan kalkar ve saç kökleri kısa süre içerisinde uzamaya başlar.

Hormonsal Dengesizlikler

Daha çok kadınlarda görülse de erkeklerde de görülebilmektedir. Vücuttaki hormonların dış ya da iç etkenlerle düzensizleştiği bu gibi durumlar, saç dökülmelerine sebep olabilmektedir. Menopoz döneminde kadınlarda saç dökülmesinin en temel sebebi, hormonsal değişimlerdir. Doğum sonrası dökülmeler de hormonsal değişiklikler ile grubuna giren saç dökülmesi sebepleri arasındadır. Troid bezinin normalden çok ya da az çalışması da saç dökülmesi sebepleri arasındadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.