Greft Hesaplama Nedir ve Nasıl Yapılır ?

435
A+
A-
Greft Hesaplama Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Greft Hesaplama Nedir?

Saç ekimi öncesi yapılacak greft hesaplama, operasyonun başarısını etkileyen faktörlerin başında gelir. Ekim yapılacak bölgenin yanı sıra; donör bölgesi ve kişinin yüz hatlarının da ayrıntılı bir şekilde incelendiği saç analizinde, ekilecek greftler hesaplanır ve bir nevi analiz yapılmış olur.

Greft hesaplama sayesinde, saç ekimi yaptıracak kişi operasyonda kaç greft ekileceğini ve hangi alanlara ekim yapılabileceğini öğrenir ayrıca operasyon esnasında kendisine ekilen saç köklerini kolay bir şekilde hesaplayabilir.

Bu sebeplerden ötürü graft hesaplama çok önemlidir. Operasyonda kaç greft ekileceği elbette saç ekim doktorunuzun yapacağı muayenede ortaya çıkar.

Greft Hesaplama Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Greft ile Kıl Kökü Farklı Kavramlardır

Greft Hesaplama Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Beklenti, saç ekimi yaptıracak kişinin aklından geçen, hayalindeki saç ekimidir.

 • Muayeneye gittiğinizde saç analizinde dikkat edilen 2 önemli konu vardır; beklentiler ve eldeki imkanlar. Eldeki imkanlar ise gerçeklerdir. Yani, mesela ön ve tepe bölgesi tamamen dökülmüş biri, saçsız olan alana komple ekim yapılması beklentisinde olabilir. Ama eldeki imkanlar buna cevap vermeyebilir. Çünkü, eğer donör bölge zayıfsa, o kadar geniş bir alana saç kökü sağlaması mümkün değildir.

Bu yüzden beklentilerde ölçülü olunmalı ve doktorun kararına saygı duyulmalıdır. Bununla birlikte, aklınızda herhangi bir soru işareti olsun veya olmasın, birden fazla yere giderek saç analizi yaptırın ve görüş alın

 • Greft hesaplaması yapılırken, saç analizi sonrasında greftlerinizin kalite ve yoğunluğuna, saç tellerinizin kalınlığına bakılır. Çok güçlü ve kaliteli saç kökleri olan kişilerde greft başına düşen saç kökü daha fazla olduğu için daha az miktarda greftle daha çok kel alan uygun bir şekilde kapatılabilecektir ya da saç kökü kalitesi düşük bir birey de daha çok greft gerekli olacaktır. Doktorunuz, operasyon öncesi yapacağı saç analizinde bu ayrıntılara dikkat ederek, kaç grefte ihtiyacınız olduğunu belirler.
 • Daha çok greft ekimi daha iyidir diye bir şey yoktur. Önemli olan iyi bir hesaplama yaparak, gerçekten dökülen bölgeleri en doğal şekilde kapatacak bir saç ekimi planlaması hazırlamaktır. Hatta tek seferde çok yüksek miktarda greft ekiminin dezavantajları bulunmaktadır.
 • Greft hesaplama yapılırken, operasyon esnasında canlılığını kaybedecek olan saç köklerinin de dikkate alınması gerekmektedir. Operasyon sırasında bekletilen saç köklerinden bazıları canlılığını yitirebilir ve ekildikleri alanda kıl kökü büyütemezler. Burada %10’luk bir kayıp normal kabul edilmektedir. Greft hesaplama yapılırken bu kaide göze alınır.

Greft Hesaplama Nasıl Yapılır?

Greft Kalitesi ve Yoğunluğu

Greft Hesaplama Nasıl Yapılır?

Saç ekimi öncesi greftler hesaplanırken, kafa derisi üzerindeki saçlı ve saçsız alanlar dikkatle incelenir. Mesela, tepe bölgesine yapılacak ekimlerde daha fazla saç kökü yani greft gerekmektedir. Donör bölgesi çok güçlü olsa bile, tepe bölgesinin yoğunluğunu sağlamak çok zordur.

Greftlerin saç kökü yoğunluğu greft hesaplamada önemli bir etkendir.

Bu yüzden, tepe bölgesine haddinden fazla uğraş göstermektense; ön ve yan tarafları doldurmak daha mantıklı olacaktır.

Greft hesaplama işlemi bunların yanı sıra greftlerin kalitesine göre de yapılmaktadır. Kaliteli greftlerde daha çok saç kökü bulunduğu için daha az sayıda greft ile daha çok alan çok daha rahat bir şekilde kapanabilmektedir.  İşte, greft hesaplama işleminin önemi de buraya devreye girmektedir.

Greft hesaplama demek, toplanacak veya toplanan greftleri tek tek saymak anlamına gelmez. Mesele, saç ekimi öncesinde doğru planlama yapılarak, greflerin doğru bir şekilde ekim yapılacak alana dağıtılmasıdır. Bir başka deyişle, eldeki saç köklerini en verimli şekilde kullanmaktır.

Saç ekimi yaptırmaya karar verdiğiniz de ilk olarak saç ekimi planlaması yapılacaktır.
Saç ekimi planlaması yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar için ” 
Saç Ekimi Planlaması ” isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Greft Hesaplama Saç Ekimi Fiyatlarını Etkiler Mi?

Greft Hesaplama Sonucu Bazı Merkezlerde Fiyat Değişebilmektedir.

Greft Hesaplama Saç Ekimi Fiyatlarını Etkiler mi?

Saç ekiminde greft sayısı elbette fiyatları etkilemektedir. Greft sayısı operasyon süresini etkilediği için fiyatlar üzerinde de etkisi vardır. Favori ekimi ya da bölgesel ekimlerde bazen sadece 500-1000 greft ekimi yapılmakta ve operasyon süresi 2-3 saat sürmektedir. Bazen ise 5000 greft tek bir operasyonda ekilmekte ve dolayısıyla operasyon 8-9 saat sürmektedir.

Toplanacak greft sayısı, saç ekimi fiyatlarını belirleyen faktörler arasında önemli bir yere sahiptir.

Günümüzde birçok saç ekimi merkezi, ekilecek saç kökü/greft sayısına göre fiyatlandırma yapmaktadır.

Bazı saç ekimi merkezleri “online konsültasyon” ile greftlerin hesaplanmasında yardımcı olmakta ve fiyat vermektedir. Ama en sağlıklı muayene elbette yüz yüze yapılan muayenedir.

Greft Sayısı Yanlış Hesaplanırsa Ne Olur?

Greft Sayısı Tecrübeli Doktorlar Tarafından Hesaplanmalıdır.

Greft Sayısı Yanlış Hesaplanırsa Ne Olur?

Greft sayısı hesaplama, doğru bir saç analizi ve tecrübe gerektiren bir iştir. Greft sayısı hesaplandıktan sonra okadar saç kökü donör sahadan alınarak kel olan bölgeye aktarılır. Greft sayısının yanlış hesaplanması gereğinden çok veya az greft toplanması demektir.

Gereğinden az greft toplanırsa;

 • Kel alan kapanmaz,
 • İkinci bir saç ekimi gerekebilir,
 • Saç ekimi doğal görünmez,

Gereğinden fazla toplanırsa;

 • Saç kökleri ziyan edilmiş olur,
 • Gereğinden sık ekim yapılması doğallığı olumsuz etkiler
 • Donör bölge harap edilmiş olur
 • İkinci ekim gerektiğinde donör bölgede yetersiz kalabilir.

DİKKAT! “Tek operasyonda yüksek sayıda greft ekebilmek marifettir” düşüncesi yanlıştır. Her şey de olduğu gibi saç ekimlerinde gereksiz yere çok sayıda greft ekilmesinin dezavantajları vardır. Tek operasyonda yüksek sayıda ekim yapılmasının da farklı zararları mevcuttur.

Tek seferde çok sayıda greft ekildiğinde donör alanda önemli bir azalma olur hatta donör alanda kullanılabilecek tüm greftler bitirilebilir bu durumun en büyük riski ortaya çıkabilecek herhangi bir sorunda yeniden düzeltme işlemi yapmanın imkansız hale gelmesidir. Doğru olan ortaya çıkabilecek aksilikleri hesaba katarak hareket etmektir. Burada çarpıcı bir örnek olarak çok başarılı geçen bir operasyon sonrası saçlarınızın çıkmasını beklerken hiç beklemediğiniz bir şekilde başınıza darbe almanız o bölgedeki tüm köklerin ölmesine sebep olur ve eğer donör bölgeniz tükenmişse bunu düzeltmek neredeyse imkansız hale gelir.

Saç ekimi planlaması ve greft hesaplama işleminin en doğru şekilde yapılması tüm bu olasılıkların dikkate alınması anlamına gelmelidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.