Saç Ekimi Acı Veren Bir Operasyon Mudur?

529
A+
A-
Saç Ekimi Acı Veren Bir Operasyon Mudur?

Saç Ekimi Acı Veren Bir Operasyon Mu?

Çoğunlukla erkekler tarafından tercih edilen saç ekimi, birçok insana umut ışığı olmaktadır. Saç ekim teknolojisinin her geçen gün ilerleme kaydetmesi, kelliği kabus olmaktan çıkarmaktadır. Ama buna rağmen, saç ekimi yaptıracak kişilerin aklında bir takım soru işaretleri vardır. Bunlardan bir tanesi de saç ekimi operasyonu esnasında acı çekilip çekilmeyeceğidir. Bu konuyu uzun uzun anlatmadan önce, sizi rahatlatalım: Saç ekimi acı veren bir operasyon değildir.

Saç Ekimi Acı Veren Bir Operasyon Değildir Çünkü

Saç Ekimi Acı Veren Bir Operasyon Değildir. Çünkü…

Acısız ve ağrısız bir saç ekimi operasyonu için günümüzde birçok ameliyatta başarıyla uygulanan lokal anestezi kullanılır. Bu sayede, hasta ekim esnasında hiçbir şekilde acı hissetmez. Lokal anestezinin bir diğer avantajı ise, operasyon esnasında sizi uyutmamasıdır. Şöyle ki, doktorunuz saç köklerinizi ekerken, siz de televizyon izleyerek zaman geçirebilirsiniz.

Operasyon Sonrasında Acı Hisseder Miyim?

Operasyon Sonrasında Acı Hisseder Miyim?

Saç ekimi bir kalp veya beyin gibi ağır geçen bir operasyon değildir. Bu yüzden içiniz rahat olsun. Operasyon sonrasında bazı ufak tefek ağrılar olabilmektedir. Ancak oluşabilecek bu ağrılar denecek kadar azdır diyebiliriz. Abartılacak seviyede yaşanmayan bu seviyedeki ağrıları, doktorunuzun önereceği hafif ağrı kesicilerle rahatlıkla atlatabilirsiniz. Saç ekimi yaptıran kişilerin çoğunluğu operasyon sonrasında ağrı hissetmediklerini belirtmişlerdir. Az bir kısmı ise hafif ağrılar oluştuğunu ancak ağrı kesicilerle bu ağrıların kaybolduğunu söylemişlerdir.

FUE Yöntemi’nde Acı Hissedilmiyor

Ülkemizde ve dünyada yaygın olarak kullanılan saç ekim yöntemi FUE’dir. Ağrısız ve acısız bir saç ekim tekniği olan FUE‘de, kişi operasyonu en az hasarla atlatır. FUT’taki gibi herhangi bir kesi olmayacağı için, izsiz yöntem olarak geçmektedir. Bununla birlikte, yine herhangi bir kesi olmayacağı için, hasta ağrı veya acı hissetmez.

***

Sağladığı avantajlardan dolayı FUE Tekniği, FUT Tekniği’ne oranla daha fazla tercih edilmektedir.

Peki FUE’nin ne gibi avantajları vardır?

Karşılaştırmalı FUE ve FUT Listesi

***

Lokal Anestezi Yapılırken Acı Hisseder Miyim?

Lokal Anestezi Yapılırken Acı Hisseder miyim?

Bir saç ekim operasyonunun süresi, toplanacak greftlerin sayısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ortalama 4 – 8 saat arası süren operasyonlarda, kişinin ağrı ve acı hissetmemesi için lokal anestezi uygulanır. İnce uçlu iğnelerle kafa derisine yapılan bu işlemde, hasta hafif bir yanma hissetmektedir. Ancak bu işlem birkaç dakika içerisinde tamamlandığı için kayda değer bir ağrı veya acı oluşmaz. Bununla birlikte, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte iğneler de geliştirilmiştir. Uzmanların kullanmış olduğu özel dental iğneler sayesinde bu tarz ağrı ve acılar minimuma iner. Lokal anestezi operasyonun konforunu artıran önemli bir faktör olup hastanın ağrısız ve acısız bir operasyon geçirmesini sağlar. Lokal anestezi sayesinde, operasyon boyunca hastanın bilinci açık olur. Bu esnada, televizyon izleyerek veya gazete-kitap okuyarak vakit geçirmek mümkündür. İğne korkusu olanlar ise sedasyon uygulaması sonrasında lokal anestezi yaptırabilirler.

Sedasyon: İğne Fobisi Yaşayanlar İçin Çözüm!

İğne korkusu yaşayan kişilerde uygulanan bu yöntemde, hasta burun yolundan ilaç almaktadır. 10 – 15 dakikalık kısa bir uyku moduna geçen hastaya sonrasında lokal anestezi yapılır. Hasta, hafif uyku modunda olduğu için bu işlemi kesinlikle hissetmez ve hatırlamaz. Sonuç olarak, saç ekimi acı veren bir operasyon değildir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, operasyon esnasında hasta televizyon izleyerek zaman geçirebilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.