Saç Ekimi Tam Olarak Ne Zaman Yapılmalı?

249
A+
A-
Saç Ekimi Tam Olarak Ne Zaman Yapılmalı?

Saç Ekimi Ne Zaman Yapılmalı?

Saç ekimi ne zaman yapılmalı? Dış görünümü etkileyen en önemli unsurlardan biri de saçlardır. Burada meydana gelen bazı sıkıntılar insanlar üzerinde oldukça olumsuz etkiler yapabilir. Bu nedenle saç ektirmeye karar vermiş kişiler yazımızın başındaki saç ekimi ne zaman yapılmalı sorusunu sormaktadır. İlk olarak merkez ve bu alanda iyi bir doktor bulmak gerekmektedir. Yapılan muayeneler sonrasında her kişi için en uyun zaman aralığına karar verilecektir. Peki, saç ekimi ne zaman yapılmalı? İşte detaylar!

Zaman belirlenirken operasyonun başarılı olması için pek çok husus göz önünde bulundurulmaktadır. Kişinin yaşadığı saç dökülmesinin ne seviyede olduğu da zamana etki edecektir. Dökülmeleri belli bir seviyeye gelmemiş olanlar için ekim doğru bir seçenek olmayacaktır. Aynı şeklide dökülmeleri yoğun biçimde devam edenlerin de yaptırması doğru bulunmamaktadır.

Estetik bütünlüğün korunması temel amaç olduğu için dökülmesi devam eden kişilere bu uygulama önerilmez. Zira ekilen saçlar dökülmez ama diğer saçlar dökülebileceği için görünüm bozulur. Ayrıca belli bir seviyeye gelmemiş olan dökülmelerde de estetik bütünlük gözetilir. Dökülmenin hızı, yoğunluğu doğru şekilde takip edilerek kişiye özgü bir zaman ayarlanmalıdır.

Ekilen Saçların Yüzde Kaçı Çıkar?

Ekilen Saçların Yüzde Kaçı Çıkar?

Gerçekleştirilen operasyonun sonucunda dört ayın sonunda ince telli ve zayıf olan saçlar kalınlaşmaya başlayacaktır. Bu dönemde miktar olarak da saç tellerinde artışlar devam etmektedir. Saçların %70 kadarının çıktığı dönem operasyonu takip eden altı ay içinde olmaktadır. Sayısal artış ve hacimdeki değişimin gözlendiği aylar da buradadır. Yedi ve sekizinci aylarda kalınlaşma hızla ve artarak sürer.

En iyi sonuçlar ve istenilen sıklık için genellikle beklenen süre bir yıl kadardır. Saçlar normalde bir cm kadar aylık olarak uzamaktadır. Ekilen saçlar için de bu geçerlidir. Doğal saçların uzama hızında bir uzamadan bahsetmek mümkündür. Ekimi yapılan saçların dördüncü aydan itibaren uzama söz konusu olur. Ekilen saçların çıkışında sürenin ve oranın kişiye göre değişiklik gösterdiği bilinmektedir. Ancak ortalama olarak altı ay tamamlandıktan sonra yarısının çıkmış olması beklenir.

Kaç Defa Saç Ekimi Yapılabilir?

Dış görünüşte önemli bir etkiye sahip olan saçlar hayatı değiştiren ve özgüven üzerinde de doğrudan bir etkiye sahip olan hususlardandır. Gençken yaptırılan ekimlerde ilerleyen zamanlarda bölgelerin yavaş yavaş genişlediğini görmek mümkündür. Ekim yapılan bölgelerde saç gürlüğünü korurken doğal saçlarda seyrekleşme görülebilir.

Saçların dökülme hızı ve şekli de bu noktada önemlidir. Farklı alanlara yayılma durumunda da yeni bölgelerde kelleşmelerle karşılaşmak mümkündür. Böyle bir durum olduğu zaman tekrar ekim yaptırabilirsiniz. Normal ve oldukça doğal bir süreçtir. Kaç kez operasyon gerçekleştirilebileceği ekim için kullanılacak saç foliküllerinin sayısına bağlı olarak değişmektedir. Uzman hekimin bu konudaki fikirlerine dikkat etmeniz önemlidir.

Saç Ekimi Kaç Yıl Dayanır?

Saç Ekimi Kaç Yıl Dayanır?

Bir ömür kalıcılığı olan saç ekimlerinde prosedür alanında uzman bir cerrahın yönlendirmesiyle doğru şekilde uygulanmalıdır. Uygun bakım yapılırsa bu işlem ölene kadar varlığını koruyacaktır. Bu kadar çok tercih edilmesindeki bir sebep de saç dökülmelerinin tek kalıcı çaresi olmasıdır. Alınan kökler, dökülmeye karşı dayanıklı alandan alınırsa saç derisi kökü kabul edecektir. Başarılı geçen işlemin ardından saçlar doğal bir şekilde alana uyum sağlayarak uzayacaktır.

Genellikle cerrahlar saç köklerini kişinin ense bölgesinden almayı tercih eder. En önemli nedeni o bölgenin genetik olarak dökülmeye direnç göstermesidir. Alıcı bölgeye ekildiğinde de bu özellik devam eder. Dökülmelerin yoğun olması durumunda birkaç defa işlem yaptırmak mümkündür. İkinci ekim için şu noktaların birini ya da birkaçını yaşamış olmak gerekiyor:

  • Ekilen saçlar zayıfsa ve dökülüyorsa
  • Yeni saç çizgisinden memnun olmamak
  • Saçlar dolgu yapılmış gibi bir görünümdeyse
  • Ekimin başarılı sonuçlanmaması
  • Şok dökülme durumunda sürekli bir dökülme hali ve yeni saçların çıkmaması
  • Ekim alanında saçların yetersiz kalması

Bu durumları yaşayan insanlar doktora başvurarak yeni bir tedavi talebinde bulunabilir.

Saç Ekimi İçin En Doğru Zaman Nedir?

Her insan için doğru zaman farklılık gösterir. Ancak genel olarak kişinin yaşadığı dökülmenin yüzde altmış oranında tamamlanmış olması gerekmektedir. Ayrıca yoğun dökülme sürecinin de bitmesi lazım gelir. Dökülmeler belli bir seviyeye gelmeden önce yapılmış ekimlerde ikinci bir işlem daha gerekebiliyor. Bu nedenle yoğun dökülmenin bitişini beklemek önemlidir.

Operasyon zamanı belirlenmeden önce netleştirilmesi gereken bir husus da kişinin bu operasyona gerçekten gerek duyum duymadığı olmalıdır. Cinsiyet de bu noktada ciddi bir faktördür. Erkeklerde androjen hormonu kaynaklı dökülmelerde ekim dışında tedavi bulmak mümkün değildir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.