Saç Ekimi Sonrası Kepeklenme

Saç Ekimi Sonrası Kepeklenme

Saç ekimi sonrası kepeklenme olup olmayacağını merak ediyorsanız bu konuda yapılan yorumları ve araştırmaları inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz. Kepek, insanların saç derilerinde bazı durumlarda meydana gelen kabuklanma ve dökülme olarak tanımlanır. Kepeklenme sadece saçlarda değil, kıl köklerinin yoğun olarak bulunduğu her yerde görülebilir.

Kepek, genel anlamda ciltte kılların yer aldığı bölgedeki ölü hücrelerin kendini yenilemesi ile ortaya çıkar. Dolayısı ile saç ekimi sonrasında da saç derisinde hasar meydana geldiği için kepek oluşup oluşmayacağı merak edilir. Saç ekimi sonrası kepeklenme olur mu ve saç ekimi sonrası kepeklenme neden olur gibi sorulara yanıt bulduktan sonra, olası kepeklenme problemini daha sakin ve stressiz bir şekilde atlayabilirsiniz. Saçlarda kepeklenmenin temel nedenleri şu maddeler ile sıralanabilir;

  • Deride meydana gelen rahatsızlıklar
  • Yanlış ya da yetersiz beslenme
  • Stresli bir hayat tarzı
  • Saçlarda yanlış ya da düzensiz yapılan bakım işlemleri
  • Hava durumundaki ani değişimler
  • Saç diplerinde mantar oluşumu
  • Saçlarda kullanılan yanlış şekillendirici ya da bakım ürünleri

Tüm bu konular, kepeğin oluşumuna zemin hazırlar. Bununla birlikte saç ekimi uygulamalarında da kepeğin bazı durumlarda meydana gelmesi olasıdır.

Saç Ekimi Sonrası Kepeklenme Olur Mu?

Saç ekimi sonrası kepeklenme olur mu sorusuna evet şeklinde yanıt verilebilir. Neticede saç ekimi uygulamaları sonrasında saç derisi bir nebze hasar görür. İşleme bağlı olarak deride oluşan hasarın geçmesi için derinin iyileşme süreci beklenir. Bu iyileşme süreci içerisinde de ölü derinin dökülmesi muhtemel olacağından, kepek görülmesi son derece normal ve doğaldır.

Saç Ekimi Sonrası Kepeklenme Olmaması İçin Nasıl Dikkat Edilir?

Saç ekimi sonrası kepeklenme sorunu ile karşı karşıya kalındığında, kepeklenmenin daha ileri boyutlara gitmemesi için birtakım önlemlerin alınması mümkündür. Kepek henüz oluşmadan, kepeğin oluşacağı zemin şartlarını iyileştirerek kepek oluşumunu kökten engellemek de söz konusudur.  Saç ekimi uygulamaları sırasında, hizmeti aldığınız merkez bu konuda sizi mutlaka bilgilendirecektir. Eğer uygulama sonrası size verilen krem, merhem, şampuan ve losyonların dışında herhangi bir yabancı ürün kullanmazsanız, kepek oluşumunu büyük ölçüde önleyebilirsiniz.

Bazı durumlarda ise saç diplerinde oluşan kepeklenmeyi önlemek pek mümkün olmaz. Böyle durumlar genelde önlemlerin yetersiz kaldığı zamanlarda ortaya çıkar. Deride doğal bir değişim gereksinimi doğduğunda, bu durum deri için mecburi bir hal aldıysa mecburen kepek sorunu geçene kadar sabretmek gerekir. Deride gerekli değişim sağlandıktan sonra ölü derinin tamamen dökülmesi ile kepek problemi de ortadan kalkacaktır.

Makalemizin sonuna geldik, Bu makale sizin tarafınızdan bizlere sorulan soruların cevaplarıdır. Sizin de merak ettiklerinizi Yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. https://sacekimi-forum.com/ sitemizden güncel olarak takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.