Saç Ekimi Sonrası Spor Yapmak Zararlı Mı?

Saç Ekimi Sonrası Spor Yapmak Zararlı Mı?

Saç Ekimi Sonrası Spor

Günümüzde hobi veya sağlıklı yaşam amacıyla yapılan spor, birçok insanın hayatında önemli bir yere sahiptir. Öyle ki, sporu hayatının bir parçası haline getiren insanlar, tatil veya iş amaçlı farklı bir kente gittiklerinde bile sporu aksatmazlar. Bizim konumuz ise saç ekimi sonrası spor yapmanın serbest olup olmadığı? Saç dökülmesi yaşayan ve sporla ilgilenen kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi de bu. Peki, saç ekimi operasyonları ardından spor yapılabilir mi? Operasyon sonrası yapılan spor, ekim yapılan bölgeyi olumsuz etkiler mi? Bu makalemizde bu soruların cevaplarını ayrıntılı bir şekilde anlatacağız. Şimdiden iyi okumalar…

Saç Ekimi Sonrası Spor Serbest Midir?

Saç Ekimi Sonrası Spor Serbest Midir?

Estetik amaçlarla yapılan saç ekimlerinde operasyonun başarısını etkileyen faktörler vardır. Uygulanacak saç ekim tekniği, hastanın donör alanı, operasyonu gerçekleştirecek doktor ve elbette operasyon sonrası hastanın uyması gereken tavsiyeler operasyonun başarısını etkileyen faktörlerdir. Hastaya düşen görev, saç ekimi operasyonu sonrası mutlaka dikkat edilmesi gereken kurallara uymaktır. Spor da bunlardan bir tanesidir. Peki saç ekimi sonrası spor serbest midir? Cevap: FUE Yöntemi ile yapılan saç ekimi operasyonu sonrası yaklaşık 1 – 2 ay kadar spor yapılmamalıdır. Saç ekiminin ardından spor yapılması, ekilen saç köklerine zarar verebileceği için tavsiye edilmez. Çünkü, spor esnasında vücut gerilir, terler ve yapılan spor türüne göre kafa darbe alabilir. Operasyonunuz ardından spor yapmak, saç köklerinizin düzgün bir şekilde iyileşmesini engeller. Çünkü, spor esnasında kan basıncı yükselerek kalp atış hızını da artırır. Bu artış da, saç köklerinin yerleştirildiği kanalların (delikler) kanamasına sebep olur. Dolayısıyla istemeden de olsa saç köklerinize doğrudan zarar vermiş olursunuz.

Bununla birlikte, saç ekimi operasyonundan 3 – 4 gün sonra hafif tempolu yürüyüşler yapmanızda sakınca yoktur. Ancak dediğimiz gibi bu yürüyüşlerin hafif tempolu olması gerekmektedir. Vücut kesinlikle yorulmamalı ve gerilmemelidir. Bu yüzden, saç ekimi sonrası spor yapılıp yapılmaması, operasyonun başarısını önemli ölçüde etkiler. Uzmanlar ekilen saç köklerinin zarar görmemesi ve fire vermemesi için spor yapmayı 1 – 2 ay süreyle tavsiye etmezler.

FUT Yöntemi ile Yapılan Operasyonlarda Daha Dikkatli Olunmalıdır!

FUT Yöntemi ile Yapılan Operasyonlarda Daha Dikkatli Olunmalıdır!

Yukarıda bahsettiğimiz durum, FUE Yöntemi ile yapılan operasyonlar için geçerlidir. FUT Yöntemi ile yapılan operasyonlarda daha da dikkatli olunmalıdır. Çünkü, FUE Yöntemi’nde uzmanlar greftleri Mikromotor veya micropenset ile tek tek alırken, FUT Yöntemi’nde ise 15 – 20 cm uzunluğunda bir kesi halinde alırlar. Haliyle, hem saç ekilen bölge, hem de donör bölgenin çok dikkatli bir şekilde korunması gerekmektedir.

***

FUE ve FUT Yöntemleri hakkında öğrenmek istediğiniz her şey burada!

Karşılaştırmalı FUE ve FUT Listesi – A’dan Z’ye

***

Saç Ekimi Sonrası Hangi Sporlar Yapılabilir?

Saç Ekimi Sonrası Hangi Sporlar Yapılabilir?

Saç ekimi sonrası hastalar hafif tempolu yürüyüş ve yoga gibi sporları tercih etmelidir. Elbette bu sporları dahi yapmak kişinin durumuna göre değişir. Aynı zamanda hasta bu egzersizleri yapmaya karar verdiyse dikkatli olmalıdır. Herhangi bir kanama durumu gözlemlerse egzersizlerin temposunu düşürmeli ya da sonlandırmalıdır. Daha sonra saç ekimi operasyonunu yapan uzman ile iletişime geçmelidir.

***

İstanbul’da saç ekimi operasyonu yaptırmayı düşünenler için,

İstanbul’daki Bütün Saç Ekimi Merkezleri

***

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.