Saç Ekimi Sonrası Kafada Gerginlik Neden Oluşur?

Saç Ekimi Sonrası Kafada Gerginlik Neden Oluşur?

Saç Ekimi Sonrası Kafada Gerginlik Oluşumu

Saç ekimi daha iyi bir dış görünüşe sahip olmak isteyen kişilerin başvurduğu en kalıcı yöntemlerden bir tanesidir. Ancak saç ekimi operasyonu sonrası kişilerde farklı etkiler gözükebilmektedir. Bunlardan bir tanesi de saç ekimi sonrası kafada gerginlik olması durumudur. Bu durumun sebebini detayları ile beraber sizlere aktaracağız. Saç ekimi yaptırmadan önce ya da sonra kafanızda oluşabilecek olası soruların cevaplarını rahatlıkla bulabilirsiniz

Saç ekimi, seyrelme veya kelleşme probleminden muzdarip insanların yaşamış olduğu bu probleme getirilen doğal ve kalıcı bir çözümdür. Kişinin vücudunun belirli kısımlarından sağlıklı saç kökleri alınır. Ardından bu kökler saçsızlığın meydana geldiği ve saç kökünün artık aktif olmadığı alanlara ekilir.

Saç ekimi, kişiye özel bir uygulamadır. Özellikle ense bölgesinde bulunan dökülmeye karşı dirençli saç köklerinden faydalanılır. Dökülmeye karşı dirençli saç kökleri, greftler ekim için kullanıldığından saç ekiminde kalıcılık söz konusu olur. Ayrıca, kişinin baş bölgesinde ekim yapıldığı belli olmayacak doğallıkta bir görünüm elde edilir. Buna ek olarak, saç ekimi cerrahi bir operasyondur. Bu yüzden, her cerrahi operasyonda olduğu gibi dikkat edilmesi gereken noktalar ve birtakım riskler mevcuttur. Aynı zamanda, hijyenik ve steril bir ortamda yapılması gereken bir işlemdir. Bunun yanı sıra, saç ekimi işlemini gerçekleştirecek olan saç ekimi uzmanının deneyimi de operasyonun gidişatı için çok önemli bir faktördür. Bunun yanı sıra, saç ekimi kadınlara da uygulanabilen cerrahi bir operasyondur. Bir başka deyişle, seyrelme ve kelleşme probleminden şikayet eden herkesin faydalanabileceği bir işlemdir.

Saç Ekiminin Ardından Neden Kafada Gerginlik Meydana Gelir?

Saç Ekiminin Ardından Neden Kafada Gerginlik Meydana Gelir?

Saç ekimi, daha önce de söylediğimiz gibi cerrahi bir operasyondur. Bundan dolayı operasyonun en başında hastalara lokal anestezi uygulanır. Lokal anestezi sayesinde bölgedeki sinir iletimi durdurulur. Bir başka deyişle, söz konusu bölge hissizleştirilir. Ayrıca, saç ekimine başvuran hastanın fizyolojik özelliklerine göre anestezinin seviyesi arttırılabilir. Anestezi, bilhassa saç nakli yapılacak bölgeye ve saç köklerinin alınacağı alana uygulanır.

Saç ekimi sonrası kafada gerginlik meydana gelmesinin nedeni de lokal anestezidir. Hem saç nakli yapılan alana hem de saç köklerinin alındığı bölgeye anestezi uygulandığı için hastanın baş kısmında ciddi bir gerginlik meydana gelir. Buna ek olarak, bazı hastalara daha yoğun anestezi uygulanır. Anestezinin hoş olmayan etkilerinden birisi de kafada oluşan gerginliktir. Ayrıca saç ekimi sırasında hastanın kafasına rahat ekim yapılması için ilaçlı serum enjekte edilir. Dolayısıyla bu ilaçlı serumda saç ekimi sonrası gerginlik oluşumuna neden olur.

Saç Ekimi Sonrası Kafada Gerginlik Ne Zaman Geçer?

Saç ekiminin ertesinde ilk birkaç gün boyunca alın bölgesi ve göz çevresinde birtakım şişliklere rastlanabilir. İşlem sırasında hastaya verilen serumdan dolayı bu tür durumlarla karşılaşılabilir. Ancak, bu tür durumların normal olduğunu bilmek gerekir. Bilhassa kafada oluşan gerginlik ve şişlik bir süre sonra kendiliğinden geçecektir. Bu durumda saç ekimi merkezininiz size vermiş olduğu ödem atıcı ilaçları kullanmanız gerekecektir. Ödem atımı sonrası kafada gerginlik oluşumu da son bulacaktır.

Saç ekimi işlemine başvuran hastaların alabilecekleri birtakım önlemler vardır. Her şeyden önce, hastanın uygulamanın ertesinde çok fazla ayakta kalmaması gerekir. Operasyonun ardından 2-3 gün boyunca dinlenen bir hasta bu tür sorunları en az hasarla atlatacaktır. Ayrıca, hastanın kafasında oluşan şişkinlik ve gerginlik geçene kadar kafasını öne eğmemesi gerekir. Şayet hasta kafasını öne eğerse kafada oluşan ödemin yüze inme ihtimali olacaktır. Bunun yanı sıra, tuzlu, asitli ve baharatlı içeceklerden uzak durulmalıdır.

Saç ekimi işleminin ardından hastanın vücuduna bol miktarda sıvı alması gerekmektedir. Bu sayede, bilhassa şişlikler içerisinde yer alan ödem vücuttan idrar yolu ile atılır. Buna ek olarak, hastanın kan dolaşımını arttıran spor etkinliklerinden en az bir hafta boyunca uzaklaşması gerekir. Gerginlik ve şişlik olan bölgelere buz yardımı ile hafifçe soğuk pres uygulaması yapabilirsiniz. Sonuç olarak, hasta dikkatli davrandığı takdirde saç ekiminin ardından kafasında oluşan gerginlikten ve şişlikten en kısa sürede kurtulacaktır.

Saç Ekiminin Ardından Oluşan Ağrı ve Uyuşukluk Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Saç Ekiminin Ardından Oluşan Ağrı ve Uyuşukluk Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Saç ekimi işlemi ciddiye alınması gereken cerrahi bir operasyondur. Bu noktada, alınan ilaçlardan ve kişiye uygulanan iğnelerden dolayı uyuşma meydana gelir. Söz konusu uyuşukluk yüzünden hastanın yaşam kalitesi azalır. Bu noktada, hastanın bilhassa ilk 3-4 gün boyunca sırt üstü yatması tavsiye edilir. Bu sayede, hasta; herhangi bir darbe aldığı takdirde bu darbeyi hissetmez. Ancak, bazı durumlarda, uyuşukluk hali uzun sürebilir. Bu noktada, hastanın darbe alacağı bölgeleri koruması gerekli hale gelir. Saç ekiminin ertesinde kafada oluşan uyuşukluk en kısa sürede geçer. Fakat, uyuşukluğun geçmemesinden şikayet edenlerin en kısa sürede saç ekimi merkezine başvurması gerekli olur.

Takdir edersiniz ki, saç ekiminin ardından hasta birtakım ağrılarla karşılaşır. Bilhassa saç köklerinin alındığı donör bölgede ciddi ağrılar meydana gelir. Hatta, hastalar, zonklama şikayetiyle saç ekimi merkezlerini ararlar. Saç ekiminin ardından neredeyse herkeste ağrılar oluşur. Bu ağrıların şiddeti kişiden kişiye göre değişir. Bu yüzden, ağrıların farklı zamanlarda geçtiğini ifade etmek gerekir.

Saç ekiminin ardından kafada oluşan gerginlik ve ağrı; en çok üç hafta içerisinde kendiliğinden geçecektir. Buna ek olarak, hastanın ilk birkaç gün ağrı kesici kullanması tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.