Saç Dökülmesi Vitamin Eksikliği Yüzünden Mi?

Saç Dökülmesi Vitamin Eksikliği Yüzünden Mi?

Saç Dökülmesi ve Vitamin Eksikliği Arasındaki Bağlantı

Saç dökülmesi vitamin eksikliği ile doğru orantılıdır. Saçlarınız için sağlıklı bir diyet ve vitamin içeren bir yaşam tarzınız yoksa, her gün saç bakımı uygulasanız bile sonuçlar maalesef uzun sürmez. Bu nedenle, kısa sürede kırık saç uçları, hassas saç derisi, yıpranmış saçlar ve kırılma gibi sorunlarla karşılaşmanız kaçınılmazdır. Mevsimsel değişiklikler, stres, demir eksikliği ve hormonal bozukluklar saç dökülmesinin sebeplerinden sadece birkaçıdır. Ancak ciddi hastalıklar da saç dökülmesine neden olabilir.

Saç Dökülmesi Nedir

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç derisinde ortalama 100.000 saç teli vardır ve saçınızı nasıl yıkayıp şekillendirdiğinize bağlı olarak bir yetişkin günde ortalama 100-150 saç teli kaybedebilir. Hormonal ve beslenme faktörleri, kimyasallara maruz kalma, genetik yatkınlık, sistemik bozukluklar, saç büyüme bozuklukları, ilaçlar, zihinsel stres saç dökülmesine yol açar. Sağlıklı kişilerde ise saç dökülmesi iki ay kapsamında olabilir. Genetik ve bazı hastalıkların yanı sıra vitamin ve mineral eksiklikleri de saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biridir.

Saç dökülmesi genellikle genetik bir nedendir, ancak birçok farklı hastalıktan da kaynaklanabilir. Ayrıca geçici hastalıklar, sinüzit, enfeksiyonlar ve bağırsak parazitleri, B12 vitamini, magnezyum, çinko ve demir eksikliği gibi nedenler saç dökülmesine neden olur. Saç dökülmesi saçlarınızın sağlığı için gereklidir. Zayıf saçlar dökülüp sağlıklı hale gelir, saç kökünden sağlıklı saçlar çıkar. Ancak bunun belirli bir yüzdede olması gerekir. Bilimsel olarak saç dökülme oranı kafadaki toplam saçın %10’unu geçiyorsa saç dökülmesinin sağlıksız olduğu anlamına gelir ve bir dermatoloğa başvurmanızda fayda vardır.

Vitamin Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi hormonal değişikliklere bağlı olarak özellikle doğum sonrası 1. aydan itibaren başlar ve genellikle 6 aydan kısa sürer. Kadın hastalarda özellikle ön kafa bölgesinde saç seyrelmesi görülebilir. Bu açıdan yapılan araştırmalar doğrultusunda yoğun saç dökülmesinden şikayet eden kadınlarda demir eksikliği bulunmuştur. Vitamin eksikliğinde saç dökülmesi yaygın görülen bir durumdur. Çinko, biotin, B12 vitamini, folik asit eksikliği ve D vitamini eksikliği saç dökülmesine neden olur. Vücudun protein depolaması azaldığında, saç hücreleri yetersiz protein üretir ve saç dökülmesine neden olur.

Saç Dökülmesi Hangi Vitamin Eksikliğinden Kaynaklanır

Saç Dökülmesi Hangi Vitamin Eksikliğinden Kaynaklanır?

Solgunluk ve sinirsel iştahsızlık, tokluk ve kusma gibi beslenme sorunları vitamin ve mineral eksikliğinden dolayı saç dökülmesine neden olabilir. Bu açıdan saç dökülmesine nedenler arasında folik asit, çinko, biotin, esansiyel amino asit eksiklikleri bulunmaktadır. Ayrıca demir eksikliği anemisi olan hastalarda saç dökülmesi de görülebilir. Anemi olmadan demir depolarının azalması da saç dökülmesine neden olur. Beslenme şeklimiz saç sağlığı için çok önemlidir. Çünkü vücudun işlevi ve canlılığı bu besinlere bağlıdır. Saçın canlılığı ve beslenmesi için antioksidanlar diyete dahil edilmelidir.

Sağlıklı saçlar için günlük sıvı alımı şarttır. Et ve yağdan zengin besinler androjen üretimini indükleyerek saç dökülmesine neden olur. Aynı etki, hızlı insülin salınımına neden olan şeker açısından zengin gıdalarda da görülebilir. A, D, E ve K vitaminleri yeşil yapraklı sebzelerde bulunan yağda çözünen vitaminlerdir. Bu vitaminler saçı güçlendirmeye, parlatmaya ve şekillendirmeye yardımcı olmaktadır. Yumurtadaki B12 vitamini, yeşil yapraklı sebzelerdeki mineraller, demir ve çinko saç sağlığı için önemlidir.

Saç Dökülmesine Hangi Vitamin İyi Gelir?

Hangi vitaminler saç döker diye merak ediyorsanız, özellikle demir eksikliği bu soruna neden olmaktadır. Cüce palmiye bitkisinin özü, Saw Palmetto’dur. Bu bitki, saç köklerinde saç dökülmesinin en belirgin nedenlerinden biri olan DHT hormonunun (dihidrotestosteron) birikmesini önler. Saç köklerinin beslenmesine yardımcı olur. Bu açıdan en etkili DHT engelleyicidir. Saç dökülmesi çözümü açısından mümkün olan en etkili bitki özüdür.

Biotin, H vitamini veya B7 vitamini olarak da bilinen suda çözünen bir B vitamini kompleksidir. Biotin de kalın bağırsaktaki bakteriler tarafından üretilir ve sağlıklı yaşam ve güçlü bir bağışıklık sistemi için gerekli olan önemli bir vitamindir. Ayrıca hücre büyümesine yardımcı olur. Kemik iliği için önemli olmasının yanı sıra sağlıklı sinir dokusu için de gereklidir. Güçlü tırnakları ve saçları destekleyen bir protein olan keratin üretimi için biotin gereklidir.

Saç, tırnak ve cilt sağlığının korunmasında önemli rol oynar. Biotin’in son zamanlarda güzellik vitamini olarak anılmasının ana nedeni, saç ve tırnaklar üzerindeki etkisidir. Bu nedenle kozmetikte sıklıkla kullanılır. Biotin eksikliği durumunda kafa derisi kuru ve pul pul olur, saçlar ince ve kırılgan hale gelir. Biotin, saç dökülmesini önlemede ve sağlıklı saç büyümesini teşvik etmede aktif rol oynar.

Saç dökülmesine neden olan eksiklikler arasında folik asit de bulunmaktadır. Folik asit, forassin, folik asit veya B9 vitamini olarak da bilinen bir B vitamini grubudur. Folik asit, yeni hücrelerin üretimi ve bakımı, DNA ve RNA sentezi ve DNA değişikliklerinin önlenmesi için gereklidir. Ayrıca folik asit, kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna ve saç büyümesine yardımcı olur. Araştırmalar folik asidin saç dökülmesinin tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir. Folik asit eksikliği DNA sentezini, hücre bölünmesini ve kırmızı kan hücresi üretimini olumsuz etkiler. Ardından saçların beyazlamasına ve saç büyümesinin azalmasına neden olarak saç disgenezisine neden olur.

Sağlıklı Saçlar İçin Gerekli Vitaminler

Sağlıklı Saçlar için Gerekli Vitaminler

Saç dökülmesi vitamin eksikliği konusu büyük bir önem taşımaktadır. Bu açıdan E vitamini cilt ve saç için en önemli vitaminlerden biridir. Bu vitaminin saç sağlığı için asıl görevi yeni saç hücrelerinin oluşmasına yardımcı olmak ve hücre onarımına katılmaktır. Başka bir deyişle, E vitamininin sağlıklı saç büyümesinde önemli bir rol oynar. E vitamini eksikliği ile saçlar kolayca kırılır ve mevcut saçlar dökülmeye başlar. E vitamini, serbest radikallere karşı sadece saç hücrelerini yenilemekle kalmaz, aynı zamanda saç için gerekli su miktarının sabitlenmesine de yardımcı olur. Saçı yumuşak yapar.

Saçlar için bir diğer önemli vitamin ise A vitaminidir. Saçlı deride sebum üretimine yardımcı olan A vitamini, saçların parlaklaşmasında da etkilidir. Antioksidan özelliklere sahip olan ve saçın nemlenmesinde rol oynayan A vitamini, sağlıklı saç büyümesini destekler. A vitamini eksikliği saç dökülmesine, saç derisinin kurumasına ve dolayısıyla kepeğe neden olur.

Bununla birlikte, çok fazla A vitamini saç sağlığı üzerinde de olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu nedenle gerektiğinde vitamin takviyesi yapmak daha mantıklıdır. Bu açıdan süt, yoğurt ve yumurta gibi hayvansal gıdalar A vitamini bakımından yüksektir. Bu nedenle günlük beslenmenize dengeli miktarda A vitamini eklemeye özen göstermelisiniz.

Kolajen üretimini artıran C vitamini, saç vitaminleri listesindeki temel vitaminlerden biridir. Bunun nedeni, C vitamini eksikliğinin kolayca hissedilmesidir. Saçlar hızla dökülmeye başlar ve zayıf ve sağlıksız görünür. Öte yandan yeterli miktarda C vitamini ile ideal saç kalınlığına ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda saçların hızla uzamasını sağlamış olursunuz. Dolayısıyla bu açıdan bakıldığında günlük C vitamini takviyeleri sağlıksız saçların tedavisinde çok etkili olmaktadır. Limon, çilek, mandalina, greyfurt, kivi, portakal, brokoli ve domates gibi besinler C vitamini açısından zengindir. Bu yüzden bu besinleri yeterli düzeyde tüketmek gerekir. Aksi takdirde saç dökülmesinin zararları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.