Saç Dökülmesinde Stresin Rolü Nedir?

Saç Dökülmesinde Stresin Rolü Nedir?

Saç Dökülmesinde Stresin Rolü

Saç dökülmesinde stresin rolü artık birçok insan tarafından bilinmektedir. Kişinin ruh sağlığını olumsuz anlamda etkileyen stres, sadece kişiyi değil, kişinin çevresini de aynı şekilde etkileyebilmektedir. Kişisel problemler, maddi sıkıntılar, yoğun iş temposu, trafik ya da basit bir dedikodu bile kişiyi hemen strese sokabilir. Yapılan araştırmalar, stresin birçok hastalığa sebebiyet verebildiğini ya da hastalıkların ilerleme seyrini hızlandırabildiğini göstermiştir. Depresyon, şizofreni ve panik atak gibi birçok psikolojik rahatsızlığın yanı sıra; saç dökülmesinde stresin rolü ise fiziksel rahatsızlıklardan sadece bir tanesidir.

Stresin Saç ve Cilt Üzerindeki Etkileri

Stresin Saç ve Cilt Üzerindeki Etkileri

Stresin saç kökleri üzerindeki en bilinen örneğini Türk filmlerinde izlemişizdir. Üzüntüden dolayı saçları bir gecede bembeyaz olan aktörleri bol bol gördük. Ama bu bilimsel olarak doğru değildir. Doğrusu, kişi stresten dolayı renkli saç köklerini kaybeder. Yani, stresten dolayı saçlar bir gecede beyazlamaz, aksine dökülür. Saç köklerinin zayıflamasına ve hızlı bir dökülme sürecine girmesine sebep olan stres, uzun süre devam ettiğinde kolay kolay geri dönüşü olmayacak durumlara sebebiyet verebilmektedir. Bununla birlikte saç dökülmesine karşı bir takım çözüm önerileri de vardır. Erkeklerde saç dökülmesi hakkındaki bilgileri okumayı unutmayın.

“Stres kaynaklı saç dökülmesi cinsiyet ayırt etmez. Yani, kadınlarda ve erkeklerde de görülebilir.”

Özel bir hastalığı ya da genetik bir yatkınlığı olmadığı halde bazı kişilerin kellikle veya saç dökülmesiyle mücadele ettiğine şahit olabilirsiniz. Belli bir beslenme sorunu yoksa, bu kişilerin yoğun stres altında olup olmadığına bakılması gerekmektedir. Çünkü stres saç köklerinin güçlerini yitirmesine ve hızla dökülmesine sebep olur.

Saç dökülmesini hızlandıran uzun süreli olumsuz düşünme şekli, belirli bir süre sonunda kronikleşmekte ve kişi üzerinde daha kalıcı olumsuz etkiler yaratabilmektedir.

Kronik Stres Saç Dökülmesini Hızlandırır

Kronik Stres Saç Dökülmesini Hızlandırır

Kronik stres konusunda çok dikkatli olmak gerekmektedir. Gün içerisinde değişik sebeplerden dolayı stres yaşarız. Eğer bunu bir karakter ya da mizaç haline getirirsek, kısa zamanda bünyemize zarar görebilir.  Saç dökülmesinde stresin rolü ise saçlarda zayıflama ve dökülme şeklinde görülebilmektedir. Kendi sağlığımız ve dış görünüşümüz için stresli ortamlardan uzak durmalı, sakin ve huzurlu ruh halini korumalıyız. Yoğun iş temposu da insanları strese sokabilen ve haliyle saçları dökebilen bir durumdur. Saç dökülmesi yaşayan kişi, doktor tarafından belirlenmiş hormonsal, genetik ya da bir hastalık kaynaklı sebebi yoksa, bünyesinde stres yaratan şeyleri hayatından çıkarmalıdır. Kişinin ruh halini hızlı bir şekilde olumlu yönde değiştirmeyi öğrenmesi, sağlık ve estetik açısından kişiye olumlu katkılar sağlayabilecektir.

Stresten Korunmanın Yolları

Stresten Korunmanın Yolları

Küçüklü büyüklü birçok olumsuz etkiye sahip olan stresten korunmak aslında o kadar da zor değil. Yapmamız gereken tek şey; yaşam tarzımızı ve olaylara bakış açımızı değiştirmektir.

Bununla birlikte, basit görünen küçük değişiklikler ve önlemler, stresten korunmanızı sağlayabilmektedir:

  • Sizi mutsuz eden ortamlardan uzaklaşın,
  • Sorunların çözümleri için yapılması gerekenleri yaptıktan sonra, aynı sorunlar üzerinde tekrar tekrar düşünmekten vazgeçin.
  • Bakış açınızı değiştirin,
  • Olumlu düşünmeyi standart haline getirin,
  • Düzenli spor yapın,
  • Sosyal aktivitelerinizi artırın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.