Saç Dökülmesine Çözüm Var Mı?

Saç Dökülmesine Çözüm Var Mı?

Saç Dökülmesine Karşı Çözüm Önerileri Nelerdir?

Günümüzde saç dökülmesi, her 10 kişiden 8’i tarafından belirli dönemlerde yaşanmaktadır. Kişi üzerinde olumsuz etkiler bırakabilen saç dökülmesi konusu ise, bilim insanları tarafından uzun yıllardır araştırma konusu olmuştur. “Saç dökülmesine çözüm var mı?  saç dökülmesi için çözüm var mı? ” sorusunun cevabı ise hem evet, hem de hayırdır.

Saç dökülmesine çözüm olarak kesin ve kalıcı bir yöntem bulunamamış olsa bile saç dökülmesini yavaşlatan bazı yöntemler vardır. Öncelikle, saç dökülmesi tedavisi için öncelikle dökülmenin sebebini bilmeniz lazım. Beslenme bozuklukları, stres, hormonsal, metabolizmayla ilgili rahatsızlıklar ve genetik faktörlerin yanı sıra; çeşitli hastalıklar saç dökülmesine sebep olmaktadır. Saç dökülmesi için çözüm yöntemlerini araştırmadan önce mutlaka saç dökülmenizin sebebini net olarak bilmeniz gerekmektedir.

Saç Dökülmesini Engellemenin Yolları

Saç Dökülmesini Engellemenin Yolları

Temel açıdan saç sıklaştırma yöntemleri 6 kategoriye ayrılır.

Saç dökülmesinde de erken teşhisin tedavi için önemli olduğunu, kişinin hem psikolojik hem de fiziksel yönden olumsuz etkiler almasını engelleyeceği unutulmamalıdır. Erken dönemde yapılan saç dökülmesi teşhisleri, tedaviler sayesinde kelleşmenin oluşmasını önleriz.

“Saç dökülmesini bir hastalık gibi görmeyi ve tedavi için doktora gitmeyi ertelemeyin.”

Saç dökülmesine çözüm bulmak için öncelikle saç dökülmesinin sebepleri ortaya konmalıdır. Dökülmenizin sebebini öğrenmeniz için bir takım testler yapılmaktadır. Bunlar:

  • Saç derisi kontrolü,
  • Saç yapısı ve saç teli analizi,
  • Kan testi,
  • Genel sağlık geçmişi kontrolü.

Stres ve Sağlıklı Beslenme

Stres ve Alkol

Saç dökülmesi için çözüm arayanların öncelikle stresten ve alkolden uzak durmayı normal bir yaşam standardı haline getirmesi basit ancak etkili bir şarttır. Dengeli ve düzenli beslenme sağlayamayan birçok kişi yaşam koşuşturması sırasında doğru ve düzenli olarak vitamin alamamaktadır. Bu vitaminsizlik diğer birçok organ gibi saçların da besinsiz kalmasına ve dökülmesine neden olur. Saç dökülmesi yaşayan bir kişi, saç dökülmesine çözüm olarak doktorun vereceği tedavi yöntemlerinin yanı sıra; sağlıklı ve düzenli beslenmeye başlaması da gereklidir.

“B vitaminleri ve A,C,E vitaminlerinin saçın beslenmesine yardımcı olduğu bilinmelidir. Ancak bazı vitaminlerin fazla alınmasının da saç dökülmesine sebep olabileceği unutulmamalıdır.”

Her ne kadar farkında olmasak da, saç dökülmesinde stresin rolü de küçümsenmemelidir. Strese bağlı saç dökülmesine çözüm isteyen kişiler, stresten uzak durmalıdır. Stresli dönemlerinde ise kendilerini farklı aktivitelere yönlendirerek oyalamaları gerekmektedir.

Saç Dökülmesine Çözüm Olarak Kozmetik

Saç Dökülmesine Çözüm Olarak Kozmetik

Saç dökülmesine çözüm için uygulanan saç tedavisinde, saç köklerini güçlendiren ürünler  de faydalı olmaktadır. Etkisini çok hızlı göstermemekle birlikte, uygulanacak doğru desteklerle saç yapısı güçlendirilebilmektedir.

Dışarıdan tedavi olarak uygulanan iki çeşit ilaç vardır: Monoxidil ve Finasterid. Genellikle solüsyon şeklinde üretilen ve içeriğinde bu maddelerle güçlendirilmiş farklı markalarda ürünler bulunmaktadır.

Saç sıklaştırma yöntemleri kişiye göre değişiklik göstermektedir.

Minoxidil tedavisi saç dökülmesine çözüm anlamında en çok kullanılan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Saç derisindeki kılcal damarların genişlemesini sağlayan minoxidil, bu şekilde kanın dolaşımını hızlandırarak saç köklerinin daha iyi ve rahat beslenmesine sebep olur. Zayıf saç kökleri güçlenerek, kafa derisine daha sağlıklı şekilde tutunur ve saçın büyüme döngüsü içerisinde en önemli aşama olan “büyüme” aşaması daha uzun süre yaşanır.

Saç dökülmesine çözüm olarak Minoxidili reçeteli ve reçetesiz olarak ve farklı markalar altında rahatlıkla bulmak mümkün. Minoxidil ile dışardan yapılacak olan tedavinin içerden de desteklenmesi gerektiğini unutmayın. Minoxidil özellikle erken dönem fark ettiğiniz saç dökülmelerinde oldukça etkilidir.

Finasterid tedavisi ise özellikle erkek tipi dökülmelerin temel sebebini oluşturan DHT adı verilen maddenin oluşumunu engeleyerek, erkek tipi dökülmenin önüne geçmektedir. Erkeklik hormonu testosteronun DHT’ye dönüşmesi dolayısıyla özellikle erkeklerde erkek tipi dökülmeye sebep olmaktadır. Finasterid içerikli maddelerin kullanımıyla saç dökülmelerin önüne geçilebilmektedir. Genellikle tablet şeklinde çeşitli isimlerde piyasaya sürülen finasterid içerikli ilaçlar, doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Saç Dökülmesine Çözüm Olarak PRP

Saç Dökülmesine Çözüm Olarak PRP

Dökülmeyi engellemede oldukça etkili olan bir diğer yöntem PRP, saç köklerine enjekte edilerek hücre yenilenmesini hızlandırır. Saç köklerinin beslenmesini ve güçlenmesini sağlayan PRP, saç dökülmelerini de ciddi anlamda azaltır. 2-3 haftalık aralıklarla 3-4 seans uygulanmalıdır. Bu yüzden PRP, saç üzerindeki etkisini 1-2 ay içerisinde göstermeye başlar. Basit bir uygulama olan PRP tedavisinin bir seansı yaklaşık yarım saat sürer. Kişiden bir tüp kan alınır ve 15-20 dakika boyunca trombositlerin aktif hale gelmesini sağlayan santrifürüj işleminden geçirildikten sonra kişinin kafa derisine ince bir iğne yardımıyla enjekte edilir. Ayrıca enjekte sırasında ufak bir acı meydana gelebilse de bu işlem maksimum 2-3 dakikada tamamlanmaktadır. PRP uygulaması sonrası kişi normal yaşantısına hemen geri dönebilmektedir. Aynı gün içerisinde saçınızı yıkamamalı ve fazla güneşten kaçınmalısınız.

Sonuç olarak, saç dökülmesi sebebine bağlı olarak önlenebilen bir durumdur. Genetik saç dökülmelerinde ise erken teşhis sayesinde saçların dökülmesi ve kelleşmenin ortaya çıkması geciktirilebilmektedir. Kelleşmenin ortaya çıkmasından sonraki aşamada en geçerli çözüm saç ekimi yaptırmaktan geçer. Saç dökülmesi için çözümlerden biri olan saç ekimi özellikle erkek tipi dökülmelerinde bir çözüm sağlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.