Saç Ekimi Sonrası Şapka

Saç Ekimi Sonrası Şapka

Saç Ekimi Sonrası Şapka Kullanımı

Saç ekiminde başarıyı etkileyen faktörlerden biri de, hiç şüphesiz operasyon sonrası hastanın uyması gereken kurallardır. Nasıl ki, saç ekimi yaptıracak kişinin operasyon öncesi alkol, sigara ve bazı ilaçları kullanmaması gerekiyorsa, aynı şekilde operasyon sonrasında da dikkat etmesi gereken bir takım kurallar vardır. Bu kurallardan bir tanesi de saç ekimi sonrası şapka kullanımıdır. Peki, saç ekimi sonrası şapka takmak niçin gerekmektedir? Ne kadar süre takmak gerekir? Saç ekiminden sonrası şapka takılmazsa ne gibi sorunlar doğar? Saç ekimi sonrası takılacak şapkada nelere dikkat etmek gerekir? Tüm bu soruların cevapları makalemizde…

Saç Ekimi Sonrası Şapka Takmanın Sebepleri Nelerdir?

Saç Ekimi Sonrası Şapka Takmanın Sebepleri Nelerdir?

Bilindiği üzere saç ekimi sonrası yaşanan kabuklanmalar ve ufak kızarıklıklar operasyon sürecinin doğal bir parçasıdır. Birkaç gün devam eden bu kızarıklıklar ve kabuklanmalar, operasyon yaptıran kişiyi rahatsız edebilmektedir.

Kişi, saç ekimi yaptırdığı belli olmasın diye şapka takmak ister, ki bu gayet normaldir. Ama dış görünüşten daha önemli olan bir konu ise, ekim yapılan bölgeyi korumaktır. Şapka darbe, güneş ve tozdan korumak gibi birçok farklı işleve sahiptir.

Bu yüzden saç ekimi sonrası şapka kullanımının hiçbir dezavantajı yoktur. Aksine avantajları vardır.

Peki, saç ekiminden sonra şapka takmak kişiyi ne gibi sorunlardan korur?

Saç Ekimi Sonrası Şapka Takmanın Avantajları

  1. Kişi saç ekimi operasyonu yaptırdıktan hemen sonra eve gidebilir ve 3 gün sonra günlük yaşamına döner. Günlük yaşamdan kastımız, yürüme, hareket etme ve masa başı işte çalışabilmektedir. Haliyle bu aktiviteler sırasında ekim yapılan bölgenin de korunması gerekmektedir,
  2. Örnek vermek gerekirse, dışarıda bir işiniz mi var? Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için mutlaka şapka takmalısınız. Operasyon sonrası şapka kullanımı, operasyon yaptıran kişinin yeni ekilen hassas saç köklerini güneşten korur. Bununla birlikte, yağmur ve kar gibi olumsuz hava şartlarında da şapka kullanımı, saç derisinin ve saç köklerinin korunmasına yardımcı olur,
  3. Bir diğer önemli faktör ise, ekim yapılan bölgenin enfeksiyon kapmamasıdır. Saçsız alana yeni saç kökleri yerleştirildiği için, toz gibi, o bölgeye zarar verecek dış etmenlere de dikkat edilmelidir.
İlginizi çekebilecek bir diğer makale   Saç Ekimi Sonrası İlk 1 Hafta Nelere Dikkat Edilmeli?

Operasyon sonrası şapka kullanımında, dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Yazımızın bundan sonraki kısmında bu konuyu ele alacağız.

Saç Ekimi Sonrası Şapka Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Şapka Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günümüzde birçok saç ekim merkezi hastalarına “safari şapkası” diye tabir edilen ve fötr şapkaya benzeyen bir şapka vermektedir. Aksi durumlarda kendi şapkanızı kendiniz temin etmelisiniz.
Böyle bir durumda şapka seçerken dikkat edeceğiniz bazı noktalar vardır;

Kullanacağınız şapka;

  • Yumuşak,
  • Saç köklerine zarar vermeyecek ölçüde yüksek,
  • Saç köklerine zarar vermeyecek derecede sıkmayan (biraz bol),
  • Ve, ekim yaptırdığınız bölgeyi tamamen kapatacak şekilde olmalıdır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.