Saç Ekiminde Manuel Punch ve Micro-Motor Nedir?

324
A+
A-
Saç Ekiminde Manuel Punch ve Micro-Motor Nedir?

Saç Ekiminde Manuel Punch ve Micro-Motor

90’lı yıllarda bulunan FUT Yöntemi ve hemen arkasından gelen FUE Yöntemi ile saç ekimi, deyim yerindeyse altın çağını yaşamıştır. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan FUE Yöntemi ise günden güne geliştirilmiştir. Saç ekiminde manuel-punch ve micro-motor ise bu gelişmeler arasında yer almaktadır. Saç ekiminde manuel-punch ve micro-motor kavramlarının yeni bir yöntem olarak değerlendirilmemesi gerekmektedir. Çünkü bu uygulamalar arasındaki fark, operasyon başarısını direkt olarak etkilemekten ziyade, doktorun hangisini kullanmayı tercih edeceğiyle ilgili bir durumdur.

Saç ekiminde FUE tekniği, saç köklerinin nasıl toplanacağı ile ilgili bir tekniktir. FUE tekniği ile yapılan saç ekimlerinde, saç kökleri FUT yönteminden farklı olarak tek tek çıkarılmaktadır. Açıklık oluşan alana açılan kanallar sayesinde ise toplanan saç kökleri gerekli bölgelere ekilmektedir.

FUE yönteminin temel prensibi saç kökleri punç ismindeki uçlar yardımıyla saç köklerinin gevşetilmesi ve pen-set adı verilen cımbız benzeri medikal bir alet tarafından toplanmasıdır.

FUE yönteminde kullanılan punç uçlar ilk olarak Japonya’da Masumi İNABA tarafından 1988 yılında bulunmuştur. İlk olarak 1 mm. çapında üretilen bu çıtçıtlı kalem ucuna benzeyen uçları sivri medikal cihazlar günümüzde saç köklerinin kalınlığına göre daha mikro boyutlarda üretilebilmektedir.

FUE yönteminde saç köklerinin yerinden zarar görmeden tek tek çıkarılması için kullanılan bu punçlar iki ayrı şekilde kullanılabilmektedir.

  • Manuel-Punch,
  • Micro-Motor

Manuel Punch

Manuel Punch

Saç ekiminin yanı sıra diş hekimliği vbç bazı tıp alanlarında da sıklıkla kullanılan “piasemen” isminde bir cihaz yardımıyla uygulanmaktadır. Uzmanlar kalem benzeri bu cihaza çeşitli boyutlarda punç uçları takarlar. Aynı zamanda uzmanlar el yordamıyla döndürerek saç köklerini gevşetir. Manuel punç yöntemiyle gevşetilen saç kökleri micropen-set adı verilen cihaz ile tek tek toplanır.

Mikro Motor

 

Micro Motor

Bu uygulamada ise punç uçlar bu iş için özel olarak üretilmiş kendinden aşamalı olarak dönme devrine sahip olan otomatik bir cihaz tarafınfan döndürülmektedir. Mikromotor yönteminde de mikromotor cihazına istenilen boyuttaki punç uçlar yerleştirilir. Ardından saç kökleri çevresinde dokundurulmak suretiyle saç kökleri çevresinde mikro düzeyde delikler açılır. Daha sonra uzmanlar saç köklerini rahat bir şekilde zarar görmeden toplarlar. Uzmanlar saç köklerini mikropen-set yardımıyla tek tek toplamaktadırlar.

Dönme devri sayesinde saç ekim işleminde saç köklerinin toplanmasını hızlandırmaktadır. Aynı zamanda mikromotor işlemi saç köklerinin hızlı bir şekilde toplanmaya hazır hale getirir. Cihaz kullanımına alışık olan doktorlar doğru ayarlamalar yapmaktadır. Ardından mikromotor uygulaması saç ekim operasyonunu bir miktar hızlı olmasını sağlar. Doktorlar daha yeni ve konforlu bir uygulama olduğu için tercih etmekteler. Dolayısıyla mikromotor yöntemi operasyon sonucu açısından manuel-punç yöntemine göre farklı bir üstünlük sağlamamaktadır.

Punch Uçlarının Önemi

Punch Uçlarının Önemi

Manuel-punç ve mikromotor uygulamalarında kullanılan punç uçlar 0,4 mm. ve 0,8 mm. çapındadır. Dolayısıyla bu punçlar değişik büyüklüklerde üretilmektedir. Punç uçlar tek kullanımlıktır. Çapının büyüklüğü kişinin saç yapısı ve saç telinin çapına uygun olmaktadır.

FUE yöntemiyle yapılan saç ekimi operasyonlarında manuel-punç ve mikromotor uygulamalarının seçimi doktorun tasarrufundadır. Bu uygulamalar sayesinde operasyon süresi kısalır. Ancak operasyonun başarısında doğrudan bir etkiye sahip değildir. Burada hastaya düşen ilk görev doğru araştırmaları yapmaktır. Daha sonra saç ekimi operasyonu yaptıracağı merkezi ve doktoru dikkatli bir şekilde seçmelidir. Saç ekiminde manuel-punch ve micro-punch bir saç ekim yöntemi değildir. FUE Yöntemi’nin uygulanmasında kullanılan cihaz farklılıklarıdır.

FUE ve FUT Yöntemi Detaylı Karşılaştırma yazımızı okumadan geçmeyin!

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.