Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Saç Ekimi Adayları Dikkat!

Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Saç Ekimi Adayları Dikkat!

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi işlemi, saç dökülmesi yaşayan kişiler tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Saç ekimi işlemi, işlemin yapılacağı kişinin saçına ve saç derisine uygun yöntemler ile yapılır. Bu amaçla kişinin kafa derisinden saç kökleri toplanır, daha sonra bu saç kökleri kişinin saçlı derisine nakledilir. Saç ekimi işlemi öncesi, hasta ile doktor arasında bir ön görüşme yapılır. Bu görüşme sırasında saç yapısı, saç dökülme derecesi, saç ekim bölgesi, saç ekimi yapılacak toplam bölge ve uygulanacak teknikler gibi detaylar konuşulur.

Saç ekimi işlemi, en az 6 saat ve en çok 8 saat sürmektedir. Bu süreç içerisinde herhangi bir acı hissedilmez. İşlem öncesinde uygulanacak lokal anestezi sayesinde, kişi saç ekimi işlemi sırasında hiçbir ağrı hissetmez. Saç ekimi işleminde, kişinin tercihine göre iki farklı yöntem uygulanır. Bu yöntemler; FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu), DHI (Direct Hair Implantation) yöntemleridir.

Saç ekimi, hastane ortamında, saç ekimi doktorları ve hemşirelerden oluşan bir ekip tarafından yapılır. İşlem yaklaşık 4-8 saat süren operasyonlarla, ense bölgesi olarak belirlenen kişinin donör alanından alınan saç köklerinin önceden belirlenen kelleşmiş alana nakledilmesi ile yapılır.  Saç ekimi operasyonu aşamalarını anlatarak saç ekimi nasıl yapılır? sorusunu ayrıntılı olarak cevaplayacağız.

Saç ekiminin nasıl olacağı konusunda ayrıntılı bilgileri makalemizde bulacaksınız. Temel olarak baktığımızda saç ekimi 6 ana aşamadan meydana gelir.

 1. Saç Ekimi Operasyonuna Hazırlık
 2. Operasyon Öncesi Anestezi
 3. Greftlerin Toplanması
 4. Toplanan Greftlerin Ekime Hazırlanması
 5. Kanalların Açılması
 6. Saç Köklerinin Yerleştirilmesi

Saç ekimi Operasyonuna Hazırlık

1- Saç Ekimi Operasyonuna Hazırlık

Saç ekimi operasyonu öncesinde, saç ekimi operasyonuna hazırlık aşamasında, saç ekiminin daha kolay ve başarılı geçmesini sağlamak için hastaya düşen bazı sorumluluklar vardır.  Saç nakli öncesinde dikkat edilmesi gerekenler

 • Operasyon gününe karar verirken, sonrasından en az 3 gün dinlenebileceğiniz bir gün seçilmelidir.
 •  Saç ekim operasyonu günü hafif yemekler yenmeli, operasyona hafif  bir kahvaltı yapılarak gelinmelidir.
 • Operasyon sonrası, ekilen saç köklerinize zarar vermemeniz için operasyon günü, kolay giyilip çıkarılan rahat kıyafetlerle saç ekim merkezine gidilmesi gerekmektedir. Kafadan rahat geçirilecek yakası açık ya da düğmeli kıyafetler tercih etmelisiniz.
 • Saç ekimi merkezine size verilen saatte gitmeye ve geç kalmamaya özen göstermelisiniz.

Saç ekimi merkezinde operasyona hazırlık 5 temel aşamadan oluşur.

1.Kan Testi:

Operasyon öncesinde genel sağlık durumunuzun kontrolü yapılır bunun için bazı tetkiklerin yapılması zorunludur. Bunun sebebi, saç ekimi operasyonunda sizin genel sağlık durumunu riske edecek bir takım sorunların olup olmadığının anlaşılması içindir. Yapılacak olan tetkikler, saç ekimi operasyonu yaptırmanıza engel bir rahatsızlığınızın olmadığınını anlaşılmasını sağlar. Genel sağlık durumunun kontrolü için, hemşireler operasyon günü enjeksiyon iğnesi yardımıyla damar yolunuzdan 1 tüp kanınızı alarak bunun tahlil için laboratuvara gönderir. Kan alma işlemi yaklaşık 1 dakika sürmektedir.

Kanınız, şeker seviyesi, Hepatit B, C ve HIV virüsleri, kan pıhtılaşma hızı ve diğer bazı enfeksiyon ve virüsler ile ilgili geniş bir tetkikten geçirilir. Saç ekimine engel bir durum olup olmadığına dair kan değerleriniz dikkatlice kontrol edilir. Saç ekimi operasyonu için risk oluşturabilecek bir durum yoksa operasyona hazırlık süreci devam eder.

2.Hasta Onay Kağıdının İmzalanması:

Hasta onay kağıdının imzalanması, ilk defa karşılaşılan kişiler için korkulan bir durum olsa da, ülkemizde operasyonlar öncesi yeterince bilgilendirildiğine ve hastanın izninin alındığına dair bir formun doldurulması zorunludur. Formu dikkatlice okumalısınız.

Hasta onay kağıdını imzalamadan önce bilmeniz gereken bazı noktalar vardır.

 • Operasyon ile ilgili doktorunuza soru sormaktan çekinmeyin. Operasyon öncesinde kafanıza takılan tüm soruları doktorunuza sorunuz.
 • Size verilen formu tamamen okumadan imzalamayınız.
 • Hasta onay kağıdının yanı sıra sizinle ilgili bazı soruların sorulduğu bir formunda doldurulması gerekmektedir. Bu formda yer alan bilgileri tamamen doğru bir şekilde doldurmanız gerektiğini unutmayın. Bu sizin sağlığınız için çok önemlidir. Gerekli gördüğünüz durumlarda bir çekingeniz varsa doktorunuzla yüz yüze konuşun.
 • Bildiğiniz alerji ve hastalıklarınızı tam olarak belirtmeniz sağlığınız açısından çok önemlidir. 
 • Operasyon günü veya öncesinde içtiğiniz vitamin aspirin ya da her ne olursa olsun kullandığınız ilaçları doktorunuza belirtiniz.

3.Saç Ekimi Planlanması:

Onay kağıdı da imzalandıktan sonra, doktor ile bir ön görüşme yapılarak saç ekimi planlanmasına geçilecektir. Öngörüşmede doktor, sizinle birebir görüşerek,  operasyon ile ilgili bilmeniz gereken bilgileri verir.  Bundan sonra saç ekimi planlamasına geçilir. Saç ekimi planlamasının doğru yapılabilmesi için, operasyon öncesinde saçlarınızı kestirmeyiniz. Saç ekimi için saç kesimi işlemi saç ekimi planlaması sonrasında saç ekimi merkezinde yapılır. Bu, saç ekiminin doğru planlanması için oldukça önemlidir.

Hastanın donör bölgesinden alınabilecek en fazla saç kökü miktarı ile hastanın kelleşmiş bölgelerinin kapanabilmesi için gerekli olan saç kökü miktarı karşılaştırılır.

Saç ekimi nasıl yapılır? – Saç ekimi planlaması –

Doktor, saç ekimi planlaması için, hastanın donör bölgesinin yoğunluğunu, kelleşme seviyesini, saç kökü yapısını inceler. Ayrıca ön saç çizgisinin en iyi şekilde belirlenebilmesi için hastanın yüz yapısı da incelenerek en doğal alın çizgisi mesafesi ve şekli hesaplanır.  Alın bölgesine yapılacak saç ekme işlemi için hasta ile birlikte ön alın çizgisi belirlenir.

Ön saç çizgisi belirlenirken, donör bölgenizin verdiği imkanlar ile sizin beklentilerinizin uyuştuğuna emin olunuz. Doğal bir görüntü için doktorunuzun tavsiyelerine güveniniz.

Verilen karar sonrasında kalemle ekim yapılacak bölgeler ve hangi bölgeye kaç saç kökü yapılacağı işaretlenir. Saç ekimi planlamasında neler yapılır?

Saç ekimi planlanmasında;

 • Donör bölgeden kaç greft toplanacağı,
 • Hangi bölgeye kaç tane saç kökü ekileceği,
 • Alın çizginizin şekli ve nereden başlayacağı,
 • Hangi saç ekimi tekniği kullanılacağı
  belirlenir.

4.Saçın Tıraş Edilmesi:

Daha öncede belirttiğimiz gibi burada bilinmesi gereken en önemli nokta; saçınızı daha önceden kestirmemeniz gerektiğidir. Doktorunuzun operasyon günü, saç ekimi planlaması için saçınızın doğal halini, saç ekimi merkezinde görmesi gerekmektedir. Saç ekimi planlaması sonrasında saç tıraşı, saç ekimi merkezinde hemşireler tarafından yapılır.

Günümüzde hastanın özel isteği halinde saçlar tam tıraş edilmeden, tıraşsız saç ektirme de yapılabiliniyor. Böyle bir isteğiniz varsa, bunu doktorunuzla önceden konuşmanız gerekir.

Saç tıraşı yapılmadan saç ekimi yapılması, operasyon sürecini uzatmakta ve operasyonu bir miktar zorlaştırmaktadır. Saç ekimi operasyonu için gerekli olan ideal saç boyu 1 numara tıraş edilmiş saç kökleridir. 1 numara saç kesii yaklaşık 3mm saç boyu anlamına gelmektedir. 1 numara kesilmiş saç boyu, özellikle mikromotor ile yapılacak greft toplama işlemi için en ideal uzunluktur.Bu toplama işlemini oldukça kolaylaştırır ve saç köklerinin toplanması esnasında çevredeki saç köklerine zarar gelmesini önler.

Traş sonrasında, hasta operasyon odasına alınmak üzere hazırdır.

5.Hastanın Operasyon Odasına Alınması:

Saç ekimi operasyonları özel steril operasyon kıyafetleri ile yapılır. Hasta, operasyon odasına geçmeden önce kendisine verilen operasyon kıyafetini giyer.

Saç ekimi operasyonları 4 -8 saat arasında süren uzun soluklu operasyonlardır, operasyon odasında sedyeye yatırılan hasta bu süreyi lokal anestezi altında ve uyanık geçirecektir. Ancak bu süreçte, lokal anestezi sayesinde herhangi bir ağrı ya da acı hissetmeyecek olan hasta, uyuyabilir, müzik dinleyebilir, doktorun onayı ile televizyon izleyebilir. Saç ekimi operasyonu süresinde açıkacak olan hasta, operasyona ara verildiğinde kendisini rahatsız etmeyecek hafif bir yemek yiyebilir.

Operasyon Öncesi Anestezi

2-Operasyon Öncesi Anestezi

 • Saç ekimi operasyonları lokal anestezi altında yapılmaktadır.
 • Çeşitli riskler içerdiği için ve gerekli olmadığı için saç ekimi genel anestezi ile yapılmaz.
 • Lokal anestezi bölgesel bir hissizlik yarattığı için, operasyon süresi boyunca hasta uyanık ve tamamen kendindedir.
 • Bazı kişiler fobi derecesinde operasyon ya da iğne korkusu yaşayabilmektedir. Bu gibi durumlarda, hastayı lokal anestezi süresince uyutacak iğnesiz ve kısa süreli bir sedasyon uygulaması yapılabilir.

Operasyon odasına alınan sedyeye öncelikle yüz üstü olarak yatacaktır. Lokal anestezi için tüm kafa bölgesi dezenfekte edilir. Dezenfektasyon sonrasında  greftlerin toplanacağı ense bölgesine enjeksiyon iğnesi ile anestezik ilaçlar uygulanır. Lokal anestezinin uygulanma esnasında, hasta küçük ölçekli bir yanma hissedebilir. Lakin bu yanma birkaç dakika içinde geçer. Lokal anestezinin etki etme süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte yaklaşık 15 ile 20 dakika arasındadır. Lokal anestezi sayesinde, kişi herhangi bir acı veya ağrı hissetmez. Eğer kişide iğne korkusu varsa, lokal anestezi öncesinde anestezik ilaçların nefes yoluyla verilmesi prensibine dayanan sedasyon işlemi yapılır. Hasta sedasyon ile 10 -15 dakikalığına uyutulur. Bu işlem hastanın yaklaşık 10 dakika süren lokal anestezi işlemini hissetmesini engellenir. Sedasyon sayesinde hasta, lokal anestezi için ense bölgesine yapılacak olan iğneleri hissetmez. Lokal anestezi sonrasında ilacın etkisini göstermesi beklenir ve sonrasında saç ekimi süreci başlar.

Greftlerin Toplanması

3- Greftlerin Toplanması

 Operasyonda FUE Yöntemi Tercih Edilirse Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Günümüzde, tıp literatürüne girmiş en son saç ekimi tekniği FUE’dir. FUE aynı zamanda dünyada en çok uygulanan saç ekimi tekniğidir. Esasen FUE greftlerin nasıl toplanacağını belirleyen bir tekniktir. FUE Tekniği’nin iki farklı uygulama şekli vardır. Bunlar Manuel-punch ve Mikromotor’lu FUE’dir.

Saç ekiminin ilk ve en temel aşaması olan greftlerin toplanması esnasında, ense bölgesindeki saç kökleri manuel punç ya da mikromotor yöntemiyle tek tek gevşetilir.

 • Manuel-Punch FUE
  “Piasemen” adı verilen kaleme benzeyen bir alete takılan iğneler vasıtasıyla, saç kökleri gevşetilir. Aletten kastedilen bir makine değildir. Bu yüzden manuel, yani elle alım olarak da bilinir. Gevşetme sonrasında micropen-set adı verilen cımbıza benzeyen bir diğer aletle, saç kökleri toplanır. Elle yapılan bu işlem, Mikromotor’lu FUE’ye oranla daha fazla emek ve zaman gerektirir. Manuel-punç yöntemi günümüzde yerini daha çok micromotor uygulamasına bırakmıştır.
 • Mikromotor FUE
  Manuel-punç’tan çok daha yeni ve gelişmiş bir yöntemdirMikromotorlu FUE, adından da anlaşılacağı gibi elektronik bir cihazdır. Mikromotor cihazının bulunmasıyla birlikte birçok doktor manuel-punçı bırakarak, micromotor kullanmaya başlamıştır. Elektirikli belirli bir uygulama hızına göre ayarlanabilen Micromotor cihazında greftler, cihazın ucundaki iğneler vasıtasıyla gevşetilir ve yine micropen-set yardımıyla toplanır.

Bu iki uygulamadan biri ile gevşetilen saç kökleri, pen-set adı verilen cımbız benzeri medikal bir alet yardımıyla toplanır. Toplana saç kökleri ekime hazır hale getirilmek üzere, içerisinde saline serum olan petri adındaki cam kaplara alınır.

Ekim yapılacak saç kökü sayısı kadar greft toplandıktan sonra donör bölge, temizlenerek bandajlanır. Donör bölgesindeki bandaj ilk yıkama yapılana kadar çıkarılmayacaktır. Saç ekimi operasyonlarında ilk yıkama doktorun önerisiyle 3. ya da 4. gün yapılabilir. Bandajların açılması ve ilk yıkama işlemi, verilen günde saç ekimi merkezi tarafından yapılır.

Toplanan Greftlerin Ekime Hazırlanması

4- Toplanan Greftlerin Ekime Hazırlanması

Greftlerin toplanmasından sonra, bu greftlerin ekim için hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Saç ekiminde greftler toplanırken, bir yandan da hemşireler tarafından toplanan greftler içerisinden saç kökleri alınarak düzgünce yerleştirilir. Tek tek ayrılan saç kökleri, ekim aşamasına kadar canlı kalması ve zarar görmemesi için belirli bir soğuklukta ve özel olarak muhafaza edilirler. Toplanan greftlerin ekime hazırlanması iki temel aşamadan meydana gelir. Bunlar, toplanan greftlerin ayıklanarak saç köklerinin ekim için uygun şekilde hazırlanması ve doğru greftlerin hazırlanması iki aşamadan oluşmaktadır. Bunlar; greftlerin ayıklanması ve saç köklerinin muhafaza edilmesidir.

Greftlerin Ayıklanması

Toplanan greftler içerisinde saç kökleri ve deri, yağ ya da doku parçaları bulunmaktadır. Bu greftler Micropen-set yardımıyla toplandıktan sonra, saline serum içerisinde dikkatlice gereksiz doku parçalarından ayrıştırılır. Saç kökleri alınarak, ekim için hazır hale getirilir. Ayıklanan greftler özel bir solüsyonun içinde gazlı bezlerin üzerine yerleştirilerek bekletilir.

Saç Köklerinin Muhafaza Edilmesi

Bilindiği üzere saç ekim operasyonları 4 – 8 saat arası sürmektedir. Greftlerin toplanması ise 2 – 4 saat aralığındadır. Toplama sonrası, ekim yapılacak ana kadar saç kökleri canlılıklarını kaybetmeden en doğru şekilde muhafaza edilmelidir. Çünkü her 1 saç kökü çok önemlidir. Ülkemizde en çok tercih edilen yöntem “Saline Yöntemi” olarak bilinmektedir. Saline Yöntemi’nde, saç kökleri “saline” veya daha çok bilinen adıyla “serum” olarak bildiğimiz tuzlu bir solüsyonda muhafaza edilir.

Kanalların Açılması

5- Kanalların Açılması

Kanal açma işlemi, saç ekiminde doğallığı etkileyen en önemli aşamadır. Kanal açma işlemine geçmeden önce, ağrı ya da acı hissedilmemesi için, ekim yapılacak olan bölgeye de lokal anestezi işlemi uygulanır. Şunu da hatırlatmakta fayda var: Lokal anestezinin yapılması belirli saat aralıklarıyla sınırlandırılmaz. Hastanın acı eşiğine göre, gerekli görüldüğünde operasyon esnasında tekrardan lokal anestezi yapılabilir.

Elbette saç ektirme operasyonunda bütün aşamalar çok önemlidir ama kanalların açılma şekli, doğrudan saç köklerinin çıkış yönleriyle alakalı olduğu için, doğrudan “doğal görünüm” ile ilgilidir. Şöyle ki, ekilecek olan saç köklerinin çim adam görüntüsü vermemesi için doğal açıyla ekilmesi gerekmektedir. Bu yüzden “Saç Ekimi Nasıl Yapılır” sorusunun en önemli aşaması kanalların açılması aşamasıdır.

Peki Doğal Açı Nedir?

Günümüzde yapılan başarılı saç ekimi operasyonları sebebiyle unutulmaya başlanan çim adam kavramı, doğal açıyla açılmamış kanallar sebebiyle ortaya çıkmaktaydı. Saç köklerinize dikkatlice baktığınızda çıkış yönlerinin ve açılarının olduğunu fark edersiniz. Yeni ekilecek olan saç köklerinin de, sizin varolan doğal açınızla ekilmesi bunun içinde kanalların en uygun açı, derinlik ve yönde açılması gerekmektedir.

Kanal açma işleminde doktorların dikkat ettiği 3 temel nokta vardır.

 • Açılacak Kanalın Genişliği ve Derinliği: Doğal görüntü için ön alın çizgisine ekilecek olan saç kökleri, 30 derecelik bir açı ile ekilmelidir ve saç köklerinin eğimi yüze doğru olmalıdır. Kanalların saç köklerinin büyüklüğüne ve yapısına uygun derinlikte açılması gerekir.
 • Kanalın Açısı: Şakak bölgeleri 45 derecelik bir açıyla yanlara doğru açılmalıdır. Tepe bölgenizde ise bu derece biraz daha artar ve 60 dereceye kadar çıkabilmektedir, Son olarak, arka kısma açılacak kanallar ise enseye doğru yönlendirilir,
 • Kanalın Yönü: Saç köklerinin doğal yönü ve döngüsü kanala doğru yön verilmesiyle mümkün olmaktadır. Saçlarınızın doğal yapısının sağa ya da sola yatması, dik ya da önde olması kanalın yönü ile bağlantılıdır.

Kanal açma işleminde doğru derinlik, açı ve yön oldukça önemlidir. Eğer kanallar, kafa derinize uygun açıda, yönde ve derinlikte açılmazsa, çim adam görüntüsü kaçınılmazdır.

Saç Köklerinin Yerleştirilmesi

6- Saç Köklerinin Yerleştirilmesi

İlk aşamada saç kökleri toplanmış, ikinci aşamada ayıklanmış ve üçüncü aşamada ise kanallar açılmıştır. Dördüncü ve son aşamada soğuk bir ortamda bekletilen saç kökleri açılan kanallara yerleştirilir. Saç köklerinin yerleştirilmesi işlemi sonrasında operasyon tamamlanır. Bu işlemin süresi ekim yapılacak olan saç kökü sayısına göre değişmekle birlikte yaklaşık 1-2 saat sürebilmektedir. Saç kökleri yerleştirildikten sonra ekim yapılan alan açık bırakılır.

Ekim sonrasında, ekilen saç kökleri çok hassastır. Herhangi bir baskı ya da darbeye karşı çok iyi korunmalıdır. Hastaların birçoğu operasyon sonrasında araca binerken ekilen saçların olduğu tepe bölgesini araba tavanına çarpabilmektedir. Bu konuya da dikkat etmeniz gerektiğinin özellikle altını çizelim.

Saç ekimi operasyonu sonrasında hastanın, saç ekimi merkezinde yatılı kalmasına gerek duyulmaz. Operasyon sonrasında hasta evinde istirahat edebilir.  Uzun süre operasyonda kaldığı için, eve döneceği zaman hastanın yanında bir kişinin olması tercih edilmelidir. Saç ekimi sonrası hastaya düşen görevleri doğru şekilde yerine getirmek, saçlarınızın daha sağlıklı büyümesine yardımcı olacaktır.

Saç ekimi için hangi teknolojiler kullanılır

Saç ekimi, son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha da ileri bir seviyeye ulaşmıştır. Günümüzde saç ekimi yaparken birçok teknoloji kullanılmaktadır. En sık kullanılan teknolojilerden biri “FUE” olarak bilinen Foliküler Ünite Ekimi tekniğidir. Bu teknolojide, saçların tek tek alınması ve ardından saç köklerinin ekilmesi işlemi yapılır. Mikro motor adı verilen cihazlar ise saç köklerinin daha kolay bir şekilde alınmasına yardımcı olur. Diğer bir teknoloji “Robotic FUE” yani robotik foliküler ünite ekimi kullanımıdır. Bu teknolojide saç köklerinin alınması için robotik teknolojiler kullanılır. Bu işlemde saç köklerinin daha hızlı bir şekilde toplanması sağlanır, ama diğer teknolojilere göre daha pahalı bir yöntemdir. Saç ekiminde kullanılan bir başka teknoloji ise Lazer terapisi olarak adlandırılır. Bu yöntem, saç köklerini besleyen kan damarlarının uyarılmasına yardımcı olarak saçların daha hızlı uzamasını sağlar. Sonuç olarak, saç ekimi tıpta kullanılan birçok teknoloji sayesinde giderek daha başarılı bir hale gelmiştir. Her teknolojinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları olsa da, doğru seçildiğinde saç ekimi işlemi başarılı bir şekilde sonuçlanabilir.

Saç ekiminde kullanılan yöntemler nelerdir

 

Saç ekimi işlemi, saç kaybı yaşayan kişilere estetik bir çözüm sunmaktadır. Günümüzde birçok saç ekimi yöntemi mevcuttur ve bu yöntemler, kişinin saç yapısına, saç dökülme derecesine ve bütçesine bağlı olarak seçilir.

FUE (Follicular Unit Extraction) yöntemi, saç ekimi için en yaygın kullanılan yöntemdir. Bu yöntemde, saç kökleri tek tek toplanır ve saçsız bölgeye nakledilir. Bu yöntem, hızlı iyileşme süreci ve minimal yara izleri nedeniyle tercih edilir.

FUT (Follicular Unit Transplantation) yöntemi de saç ekiminde kullanılabilir. Bu yöntemde, ense bölgesinden bir şerit saç alınır ve bu şeritten ayrılan saç kökleri saçsız bölgeye nakledilir. Bu yöntem daha invazivdir ve uzun iyileşme süreci gerektirir.

DHI (Direct Hair Implantation) yöntemi, FUE yöntemiyle benzerdir, ancak saç kökleri doğrudan saçsız bölgeye implant edilir. DHI yöntemi, doğal görünümlü saç çizgileri oluşturma konusunda oldukça etkilidir.

Saç ekimi için son yöntem PRP (Platelet Rich Plasma) terapisi olarak adlandırılır. Bu yöntemde, kişinin kanı alındıktan sonra trombositleri saç köklerini güçlendirecek şekilde ayrıştırılır ve saç derisine enjekte edilir. Hangi yöntemin seçileceği, kişiye özel olarak belirlenir. Bir saç ekimi uzmanı, saç dökülmesi seviyesini, saç yapısını ve hastanın isteklerini değerlendirerek en uygun yöntemi önerir.

 

Saç ekimi sonrası ne zaman normal hayata dönülebilir

Saç ekimi, son dönemlerde oldukça popüler bir hale gelmiştir. Saç ekimi işlemi sonrası dikkat edilmesi gereken birçok faktör bulunmaktadır. İşlem sonrası ilk birkaç gün, kişi hareketlerinde dikkatli olmalı ve aşırı aktivite yapmaktan kaçınmalıdır.

İşlemden sonra, kişi 2-3 gün boyunca istirahat etmelidir. Bu sayede kafanın iyileşmesine yardımcı olacaktır. İlk birkaç gün başın hassas olduğu unutulmamalıdır ve ağır yüklerden kaçınmak gerekmektedir. Saçlı bölgeye dokunulmamalı ve bölgenin hava alması sağlanmalıdır. Bu sebeple şapka, bere gibi giysiler giyilmemelidir. İşlem sırasında kullanılan ilaçların yan etkileri de dikkate alınarak kullanılmalıdır. Saç ekimi sonrası en az bir hafta boyunca denize, havuza, jakuzi gibi yerlere girilmemelidir. Ayrıca spor yapmak da ilk 10 gün içinde önerilmez. İşlem sonrası yüzme, futbol, koşu gibi aktivitelerden kaçınmalı ve ağır bir iş yapmaktan kaçınmalısınız.

İşlem sonrası ilk birkaç gün, kişi ağrı ve kaşıntı hissedecektir. Bu durum normaldir ve ilaçlar ile kontrol altına alınabilir. Ancak saç ekimi işlemi sonrası yeterli bakım yapılmazsa, enfeksiyon kapabilirsiniz. Yaklaşık 15-20 gün sonra saç ekimi bölgesinde kabuklu bir tabaka oluşabilir. Bu tabakalar saç ekimi sonrası doğal bir süreçtir ve kendi kendine düşecektir. Bu dönemde saçlı bölge iyi korunmalıdır. Sonuç olarak, saç ekimi sonrası normal hayata dönülmesi kişinin sağlık durumu, işlem sırasında kullanılan teknik ve dikkatli bakıma bağlıdır. İşlem sonrası iyileşme süresinin geçtiğinden emin olmak için doktorunuzla iletişim halinde olun.

Saç ekimi işlemi acılı bir işlem midir

Saç ekimi, son yıllarda giderek popüler hale gelen bir estetik işlemdir. Pek çok kişi saç dökülmesi ile uğraştığı için saç ekimi işlemine başvuruyor. Ancak, saç ekimi işleminin acılık seviyesi her kişide farklılık gösterebilir.

Saç ekimi işlemi lokal anestezi altında yapılır ve genellikle acılığı minimaldir. Ancak, saç ekimi işlemi sırasında kişinin duyabileceği hafif bir ağrı hissi olabilir. İşlem sırasında yapılan küçük kesilerde hissedilebilecek hafif bir batma hissi ve işlem sonrası birkaç gün sürebilecek hafif bir kaşıntı olabilir. Ayrıca, saç ekimi işlemi sonrası kişinin başında bir süre boyunca hafif bir yanma hissi de yaşayabilir.

Saç ekimi işlemi, genellikle güvenli bir işlem olarak kabul edilir ve ciddi sağlık problemlerine neden olmaz. Ancak, işlem sonrası dikkatli bir şekilde iyileşme süreci takip edilmelidir. Bu, enfeksiyon riskini minimize etmek için önemlidir.

Sonuç olarak, saç ekimi işlemi acılı bir işlem değildir. Ancak, kişinin acı eşiği ve duyarlılığına bağlı olarak işlem sırasında hafif bir ağrı hissi olabilir. İşlem sonrası iyileşme süreci dikkatli bir şekilde takip edilmeli ve doktorunuzun tavsiyelerine uyulmalıdır.

Saç ekimi fiyatları nasıl belirlenir

Saç ekimi fiyatları belirlenirken birçok faktör göz önünde bulundurulur. Saç ekimi işlemi kişinin saçında yaşadığı probleme, saç dökülmesi derecesine, saç miktarına, saçın kalitesine ve kişinin taleplerine göre değişkenlik gösterir.

Saç ekimi fiyatları, uygulanacak saç ekimi yöntemi, kullanılacak malzemeler, saç ekiminde kullanılacak diğer teknikler, klinik ve doktorun deneyimine ve saç ekimi yapılacak bölgenin genişliğine bağlı olabilir. Bu nedenle, saç ekimi fiyatları her kliniğe ve doktora göre değişebilir.

FUE yöntemi ve FUT yöntemi birbirinden farklı yöntemlerdir ve her biri farklı fiyat aralıklarına sahiptir. FUE yöntemi, saç köklerinin tek tek alınması nedeniyle daha yüksek maliyetlidir. FUT yöntemi ise saç bölgesinin bir tamamen alındığı bir yöntem olduğu için daha düşük bir maliyet sunar.

Bunun yanı sıra, saç ekimi fiyatları klinik ve cerrahın deneyimi ile de yakından ilişkilidir. Tecrübeli ve köklü bir klinik ve cerrahın saç ekimi fiyatları, diğer birçok kliniğe göre daha yüksek olabilir. Ancak deneyimli bir doktorun elinde yapılan saç ekimleri, daha kısa sürelerde daha başarılı şekilde tamamlanır.

Sonuç olarak, saç ekimi fiyatları birçok faktöre bağlı olsa da, kaliteli bir saç ekimi uygulaması için fiyatların biraz daha yüksek olması kaçınılmazdır. Ancak, uygun bütçelerle de kaliteli saç ekimi yapılabilen birçok klinik bulunmaktadır.

Saç ekimi sonrası oluşabilecek komplikasyonlar nelerdir

Saç ekimi işlemi sonrasında bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bunlar arasında enfeksiyonlar, kanama, şişlik ve morarma, saç köklerinin yer değiştirmesi, kabuklanma, saç dökülmesi, ağrı ve kaşıntı gibi sorunlar yer almaktadır. Saç ekimi işleminde enfeksiyon riski, herhangi bir cerrahi müdahalede olduğu gibi her zaman varlığını korur. Bunun oluşmaması için hijyenik koşulların sağlanması son derece önemlidir.

Diğer bir komplikasyon olan kanama, saç ekimi esnasında ya da sonrasında görülebilir. Normalde hafif kanamalar birkaç gün içinde kendiliğinden durur. Fakat yoğun kanama durumunda doktorla hemen iletişime geçilmelidir.

İşlem sonrasında birkaç gün boyunca bölgesel şişlik ve morarma görülebilir. Bu durum normaldir ve zamanla kendiliğinden geçer.

Saç köklerinin yer değiştirmesi, kabuklanma ve saç dökülmesi gibi durumlar da normal karşılanabilir. Bu işlemin ardından saçlar zamanla doğal şekilde çıkmaya başlayacaktır. Ancak ağrı, kaşıntı ve benzeri problemlerle karşılaşılırsa doktora danışılması önerilir.

Özetle, saç ekimi işlemi sonrasında bazı komplikasyonlar görülebilir. Bunların genellikle birkaç hafta içinde kendiliğinden geçmesi mümkündür. Fakat ağrı, kanama ya da enfeksiyon gibi sorunlar yaşanırsa mutlaka doktora başvurulması gerekir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.