Saç Dikimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Saç Dikimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Saç Dikimi Nedir?

Halk arasında saç dikimi veya saç dikme olarak bilinen işlem aslında saç ekimidir. Dikişten ziyade, ekmek anlamında kullanılan saç dikimi, günümüzde sıkça kullanılmaktadır. Peki saç dikimi yani saç ekimi nedir? Nasıl yapılır?

Saç Dikimi Nasıl Yapılır?

Saç Dikimi Nasıl Yapılır?

Tam olarak saç dikimi ne demektir? Çeşitli sebeplerden dolayı dökülen saç, kişinin psikolojisini olumsuz etkileyebilmektedir. Genetik, yanlış beslenme, stres veya yanma/kaza gibi sebeplerden dolayı dökülebilen veya kaybolan saç kökleri çeşitli yöntemler uygulanarak kazanılmak istenmektedir. Peki nedir bu yöntemler? Saç dökülme nedenine bağlı olarak farklı yöntemler vardır. Stres ve yanlış beslenmeden kaynaklı saç dökülmelerinde, ilaç veya solüsyonlar kullanılmaktayken; genetik kaynaklı saç dökülmelerinde ise en etkili ve tek tedavi yöntemi saç dikimi, yani saç ekimidir. Günümüzde 2 farklı saç ekim yöntemi vardır. Bunlar FUE ve FUT’tur. Sağladığı çeşitli dezavantajlardan dolayı, FUT yöntemi ülkemizde ve Türkiye’de neredeyse kullanılmamakta olan bir yöntemdir. Bununla birlikte, sağladığı birçok avantajla FUE Yöntemi ise bu operasyonlar da yaygın olarak kullanılan hatta en çok tercih edilen yöntemdir. Peki bu iki yöntem arasında ne gibi farklılıklar vardır? Detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler aşağıdaki makalemizi inceleyebilirler.

***
Karşılaştırmalı FUE – FUT Listesi
***

FUE’nin en bilinen avantajı, donör bölgesi olan ensede herhangi bir yara izi bırakmaması ve daha fazla saç kökü ekilebilmesidir. FUT tekniğinde ise donör bölgede yaklaşık 15 santimetre uzunluğunda bir iz oluşur. Bu gibi sebeplerden dolayı, gerek doktorlar gerekse saç ekimi yaptıracak kişiler tarafından FUE en çok tercih edilen yöntemdir.

Saç Dikiminde Doğal Görüntünün Önemi

Saç Dikiminde Doğal Görüntünün Önemi

Saç dikimi veya diğer adıyla saç ekiminde doğal görüntüyü yakalamak çok önemlidir. Şöyle ki, doğru açılarla ekilmeyen saçlar dik dik çıkmaktadır. Doğal olmayan bu görüntü, halk arasında çim adam görüntüsü olarak bilinmekte olup, dikim yaptıracak kişilerin başlarına gelmesini asla istemeyecekleri bir durumdur. İsminden de anlaşılacağı üzere, doğal açılarla ekilmeyen saç kökleri çim gibi uzadığı için bu adla anılır olmuştur.

Saç dikimi Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Saç Dikimi Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Takdir edersiniz ki, hiç kimse saç dikimini daha sağlıklı olmak için yaptırmaz. Saç dikimleri tamamen estetik kaygılarla yapılmakta olan operasyonlardır. Ama doğru uygulanmadığı durumlarda sağlığımızı da tehlikeye atabilmektedir. Bu yüzden saç ekimi öncesi, saç ekim merkezini seçerken dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlar;

  • Ülkemizde sadece doktorların saç dikimini yapmasına izin verilmektedir. Bu yüzden muayeneye gittiğinizde doktorunuzun diplomasını görmek isteyin. Bu sizin en doğal hakkınız!
  • Kendisini “saç ekim uzmanı”, “medikal estetik uzmanı” gibi unvanlarla tanıtan kişiler saç ekimi yapamaz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi saç dikimini sadece doktorlar yapabilmektedir.
  • Saç dikim operasyonu, ofis ve daire gibi yerlerde yapılamaz. Sadece Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış hastane ve sağlık kuruluşlarında yapılabilir.
  • Saç dikimini yaptıracağınız doktordan referans isteyin. Kendisinin önceden saç ekimi yaptığı hastaların fotoğraflarını inceleyin ve hastalarla görüşün. Bu bilgiler doktorunuz hakkında fikir sahibi olmanızda faydalı olacaktır.

***

İyi Bir Saç Ekim Merkezi Nasıl Olmalıdır?
***

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.