Sigara Saç Ekimi İçin Neden Zararlıdır?

Sigara Saç Ekimi İçin Neden Zararlıdır?

Sigaranın Saç Ekimi Üzerindeki Etkileri

Sigara saç ekimi için az kullanılmalı ya da komple bırakılmalıdır. Çünkü sigara ve tütün ürünleri saç ekimi sürecine de sonrasına da zarar vermektedir. Dilerseniz sizin için hazırladığımız sigaranın saç ekimine zararlarına biraz daha değinelim.

Öncelikle sigara ve saç ekiminin bir arada olmaması gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü bu kötü alışkanlık saç kalitenizi doğrudan etkilemektedir. Kan dolaşımına etkisi olmasından dolayı sağlığınız için ne kadar tehlikeliyse, saç sağlığınız için de tehlikelidir. Saç dökülmesi sorunlarının altında genetik bir problem yoksa ilk olarak sigaradan şüphelenmeniz gerekir.

Sigara Saç Ekimini Riskli Mi Kılıyor?

Sigara Saç Ekimini Riskli Mi Kılıyor?

Herkesin bildiği üzere içeriğindeki zehirli maddelerden ötürü sigara en ciddi sağlık sorunlarını başında gelmektedir. Örneğin sigara içmek doğrudan solunum yollarınızı ve akciğerlerinizi etkiler. Dolayısıyla rahat bir nefes alamazsınız ve beraberinde akciğer kanseri riskini yanında getirir. Sigara yalnızca akciğer kanseri riskini değil birçok kanser riskini de taşır.

Az önce de belirttiğimiz gibi sigara içmek direkt olarak kan dolaşımınızı etkiler. Kan dolaşımı bizler için hayati bir öneme sahiptir. Kan dolaşımı sayesinde vücudumuzdaki organlarımıza ve saçlarımıza ihtiyacı olan oksijen taşınmaktadır. Ayrıca bu durum oksijen eksikliğine sebep olacağı için saç sağlığınızı etkilemektedir. Saçlara yeterli oksijen gitmemesi sonucu saç dökülmesi sorunu maalesef kaçınılmazdır.

Saç ekimi sonrası da aynı sebeplerden dolayı sigara içmek çok risklidir. İyileşme döneminde içeceğiniz tütün ürünleri iyileşmesi gereken bölgeye yeterli oksijeni iletmeyecektir. Saç yeterli oksijeni alamayınca iyileşme süresi de doğal olarak artacaktır. Aynı zamanda ekimi yapılan saçlar bu geç iyileşme döneminde yeni yerlerine de zor uyum sağlayacaktır. Bu da operasyon sonucunu doğrudan etkileyen bir etkendir.

Saç Ekimi Öncesi veya Sonrası Sigara İçmek

Saç Ekimi Öncesi veya Sonrası Sigara İçmek

Yukarıda sigara ve saç arasındaki ilişkiyi sizlere detaylıca anlattık. Dolayısıyla saç ekimi yaptırmak isteyen hastalar, saç ekimi operasyonlarından minimum 1 hafta önce sigarayı bırakmalıdır. Aynı zamanda saç ekimi sonrasında da minimum 3 hafta sigara içmemelidir. Hastalar minimum verdiğimiz bu sayıları ne kadar attırırlarsa o derece güzel saç ekimi sonucu alır. Dahası var olan saçlar da bu dönemde güçlenecektir. Özetle sigara sizlerin saç kalitenizi doğrudan etkileyecek bir düşmandır.

Saç ekimi öncesi ve sonrası sigara içme alışkanlığınıza devam edip etmemek sizlerin ellerinde olan bir şey. Ben sigara içmek istiyorum diyen kişiler, saç ekimi sonucundan çok sağlıklı bir sonuç beklememelidir. Çünkü bu süre zarfında bu kötü alışkanlığınız, maalesef tüm saç ekimi işlemini negatif yönde etkileyecektir. Saç ekiminden sonra düzenli bir şekilde sigara içmeye devam etmeniz kanınızı toksik maddeler ile dolduracaktır. Sonrasında kan dolaşımı ile bu toksik maddeler saçlarınıza taşınacak ve istemediğiniz sonuçlara yol açacaktır. Hem saçların ekildiği alan hem de donör bölgesi çok geç iyileşecektir. Hatta yapılan araştırmalar sonucu saç ekimi sonrası tütün ürünleri kullanan bazı kişilerde operasyon yapılan alanda birtakım komplikasyonlar görüldüğü gözlemlenmiştir.

Saç ekimi sonrası beslenmenize özen göstermelisiniz. Saçlarınızın ihtiyacı olan vitaminler için sağlıklı bir diyet yapmanız hem sağlığınınız hem de saç sağlığınız için çok daha iyi olacaktır. Aynı zamanda bölgede oluşacak her türlü enfeksiyon riskini de bu sayede atlatmış olacaksınız. Saç Ekimi Sonrası Beslenme ile ilgili yazımızda tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Saç Ekiminden Sonra Ne Zaman İçilmeli?

Bilmeniz gereken kimse kendi istemedikçe sigarayı bırakmaz. İşin aslına bakarsanız, sigaranın verdiği zarardan tamamen kaçmanız gerekir. Dolayısıyla ekiminin başarı durumunu ve iyileşme sürecini göz önünde bulundurduğumuzda minimum 3 hafta sigara kullanmamalısınız. Bu zaman zarfı, operasyonda gerçekleşen kesilerin de iyileşmesi için sizlere zaman sağlayacaktır. Ayrıca enfeksiyon riskini de büyük bir oranda düşürecektir. Ancak saç ekimi sonucunuzdan çok daha iyi verim almak için saç ekimi sonrası 3 ay sigara içmekten kaçının.

Saç ekimi sonrası bu 3 aylık dönemde saçlarda şok dökülme gözlemlenebilir. Bu şok dökülme evresinde sigara içememek bölgeye uyum sağlayıp şok dökülmeye dökülen saçların tekrardan çok sağlıklı bir şekilde çıkmasını sağlar. Ayrıca belirttiğimiz gibi bu dönemde ek vitamin takviyeleri alarak da saç ekimi sürecinizi destekleyebilirsiniz.

Sigara ve nargile benzeri diğer tüm tütün ürünleri, nikotin ve karbon monoksit içerir. Dolayısıyla saç ekimi sonrası iyileşme süresini yavaşlar. Ayrıca donör bölge ve ekim bölgesinde enfeksiyon riskini artırır. Yeni saç oluşumunu ve saçların sağlıklı gelişmesini de doğrudan etkiler.

Sonuç olarak bütün bu risklerin dışında baktığımızda sigara ve benzeri tütün ürünleri içmek sağlığımız için zararlıdır. Hem sağlığınızı hem saç sağlığınızı korumak için sigarayı bırakmak verilecek en iyi karardır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Popüler Konular;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.