Saç Ekimi Öncesi Sonrası Hakkında Tüm Bilgiler

Saç Ekimi Öncesi Sonrası Hakkında Tüm Bilgiler

Saç Ekimi Öncesi Sonrası

Saç ekimi öncesi sonrası fotoğraflar, saç ekimi başarısı ve süreci ile ilgili önemli ipuçları verdikleri için saç ektirmek isteyen kişiler de saç ekimi yaptıran kişilerde operasyon sonrası süreci takip edebilmek için saç ekimi öncesi sonrası fotoğraflarını takip etmek istemektedir.

Ancak saç ekimi öncesi sonrası sürece geçmeden önce çok önemli olduğunu düşündüğümüz bazı bilgilere yer vereceğiz.

 • HER FOTOĞRAFA HEMEN İNANMAYIN. Saç ekimi öncesi sonrası fotoğrafları incelerken çok dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatırız. Günümüz teknolojilerinde photoshop gibi programlar kullanılarak yapılan saç ekimi öncesi sonrası fotoğrafları oldukça yanıltıcı olabiliyor.
 • UNUTMAYIN Kİ HER SAÇ EKİMİ KİŞİYE ÖZELDİR. Herkesin durumu farklıdır ve farklı sonuç verebilir. Saç ekimini etkileyen çok farklı faktörler vardır. Burada saç ekimi öncesi sonrası süreçte yaşanılabilen durumlara bir örnek olabilmesi ve sizi bekleyen süreci çok daha iyi anlayabilmeniz adına saç ekimi öncesi sonrası ile ilgili ayrıntılı bilgilere ve tek bir kişinin tüm bu süreci kapsayan fotoğraflarına yer veriyoruz.
 • SADECE FOTOĞRAFLARI REFERANS ALMAYIN. Saç ekimi merkezi seçerken dikkat edilmesi gereken birçok farklı nokta vardır. Sadece size gösterilen fotoğrafları referans almak yanıltıcı durumlar yaşamanıza neden olabilir.

Sac Ekimi Öncesi Sonrası Süreç

Saç Ekimi Öncesi Sonrası Süreç

Saç ekimi öncesi sonrası süreç, saç dökülmesinin saç ekimi için gerekli seviyeye gelmesinin ardından yapılan saç ekimi operasyonunu ve sonraki 1 senelik süreyi kapsamaktadır. Operasyon sonrasında ekilen saç köklerinin tamamen en doğal ve normal haline dönmesi 1 seneyi bulabilmektedir.

Saç ekimi öncesi sonrası fotoğraflarını incelerken;

  • Bu fotoğraflar saç ekimi sonrasında hangi gün ortalama olarak nasıl görüneceğinizi tahmin etmenize yardımcı olabilir ancak her kişinin metabolizması farklı olduğu için iyileşme süreçlerinde de farklılıklar olabileceğini unutmayın.
  • En çok merak edilen sorulardan olan, saç ekimi sonrası nasıl görünüyor? Yaralar ne zaman iyileşiyor? Saç ekimi yaptırdığım ne zaman anlaşılmamaya başlar? gibi sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.
  • Bu fotoğrafların “harika bir saç ekimi” kavramına örnek olmadığını belirtmekte fayda görüyoruz, bu sayfayı dikkatlice incelemek herhangi bir saç ekimi sürecini incelemenize yardımcı olacaktır.

Genetik kaynaklı saç dökülmeleri 20’li yaşlardan itibaren kendini gösterebilmektedir.

Saç ekimi için saç dökülmesinin belirli bir seviyeye gelerek durmuş olması ikinci bir saç ekimi gerekmemesi için oldukça önemlidir. Bu fotoğrafta ileri seviyeye gelen saç dökülmesi, saç ekimi için yeterince müsaittir.

Sac Ekimi Öncesi Sonrası Saç Ekimi Planlama Süreci

Saç Ekimi Öncesi Sonrası Saç Ekimi Planlama Süreci

Saç ekimi planlama, saç ekimi operasyon günü doktorun kontrolünden sonra saçlar tıraş edilir. Tıraş sonrasında hasta ile birlikte saç ekimi planlaması yapılır. Saç ekimi planlaması hangi bölgeye ne kadar greft ekimi yapılacağı ile ilgilidir. Ön saç çizgisinin şekli ve yeri de saç ekimi planlamasında belirlenir. Bu fotoğrafta doktorun saç ekimi operasyonu öncesinde yaptığı saç ekimi planlaması görünmektedir. Daha sonra kolaylıkla silinebilen bir kalem yardımı ile operasyonda hangi bölgeye kaç saç kökü ekimi yapılacağı belirlenmiştir.

Saç Ekimi Operasyonu Sonrası İlk Dakikalar

Saç ekimi operasyonu yaklaşık 4 ile 8 saat arasında sürmektedir.  Bu süreçten sonra donör alan bandajlanır. Ekim yapılan alan ise açıkta bırakılarak hasta eve gönderilir.

Saç ekimi sonrası ilk yıkamaya kadar yaklaşık 3 gün istirahat edilmesi önerilir.

Operasyondan hemen sonra saç kökleri bu şekilde görünmektedir.

Saç ekimi operasyonu sonrasında köklerin diplerinde mikro deri parçaları bulunmaktadır. Fotoğrafta görülmekte olan bu genel beyazlığın sebebi kanal açma ve saç ekimi esnasında ortaya çıkan çok küçük deri kalıntılarıdır.

MERAK ETMEYİN! Saç ekimi operasyonu gecesi bu şekilde görünen yeni ekilen saç kökleri sabahına çok daha normal bir görünüme kavuşacaktır. Operasyonun hemen ertesi saç köklerinin görünümü 2. gün fotoğrafındaki (sağda) gibidir.

Ekilen saç diplerinde zaman zaman çok hafif kanamalar olabilir. Aynı zamanda operasyon esnasında saç diplerine verilen bazı sıvılar ilk günler vücut tarafından saç diplerinden dışarı atılmaktadır.

Yavaş yavaş kabuklanmalar başlar. Bu iyileşmenin ilk göstergesidir. Bu süreçte saç köklerine ve kabuklanmalara asla dokunmayın.

 1. günden sonra saç ekimi merkezinde ilk yıkama gerçekleştirir. İlk yıkama sonrasında kabuklanmalar yavaş yavaş iyileşmeye başlamaktadır. Bu süreç içerisinden tamamen bandajlı olan donör bölge yıkama esnasında açılmaktadır. Genelde 3. günden sonra donör bölgenin iyileşmesi tamamlanmaktadır.

Saç Ekimi Öncesi Sonrası Fotoğrafları

Saç ekimi operasyonu sonrasında 3. gün yapılan yıkama ile birlikte yavaş yavaş kabuklanmalarda iyileşmeler görülür. 3. gün içerisinde kabuklanmalar yaşanan iyileşme gözle görülmektedir. 3. gün hala kan kırmızısı olan kabuklanmalar yerini koyu kahverengi bir görünüme bırakmıştır.

Bu saç ekimi öncesi sonrası fotoğraf aslında hepimizin zaman zaman yaşadığı kanayan bir bölgemizin kabuklanma ve iyileşme süreci ile eş değerdir ancak burada asla kabukları yolmamanız ve kabukların saç kökleriniz iyileştikten sonra kendiliğinden yavaş yavaş dökülmesini beklemeniz önemlidir.

 1. gündeki görünümün daha iyi anlaşılması adına yakın çekilmiş bir fotoğraf

Sizlerinde yakından hatırlayacağınız gibi, yaralarımızın kabuklanması sonrası iyileşme sürecinde kabuklar gün geçtikçe daha kahverengi hatta sarımsı bir renk alarak dökülürler. Saç diplerindeki iyileşme süreci de benzer bir şekilde işler. Ayrıca iyileşme sürecinde saç ekimi sonrası yapılan özel losyonlama yöntemi yıkamanın oldukça etkili olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası 7. ve 10. Gün

Aşağıdaki fotoğraflardan 7. gün ile 10 gün arasındaki farkta da yavaş yavaş bu iyileşme belirtilerinin arttığını görmek mümkün.

Saç ekimi öncesi sonrası 7. gün ile 10 gün arasındaki farklar

En çarpıcı örnek, 10 gün büyük ölçüde yerinden çıkmış olan kabuklanmaların 11 gün saç yıkamasından sonra tamamen temizlenmiş olan görüntüsüdür
Saç ekimi öncesi sonrası 10 gün ve 11 gün

ANCAK UNUTMAYIN! Her kişinin metabolizması ve hücre yenileme hızı farklıdır ayrıca iyileşme sürecini etkileyen (sigara kullanımı, beslenme.. vb) etmenlerde vardır. Bunlar dikkate alınarak saç ekimi sonrası iyileşmenin ilk 10-13 gün içerisinde gerçekleştiğini söylemek mümkündür.

Saç ekimi sonrası 12. gün saç köklerindeki kabuklar dökülür.Saç ekimi operasyonunun ardından ikinci hafta dolmadan ciddi bir iyileşme gerçekleşir.

Önce yaralar ardında da görüldüğü üzere kabuklanmalar ortadan kalkar.

Yeni ekilen saç kökleri yeni yerlerine alışmış ve birleşmiştir.

Ancak bu süreçte kimi hastalarda saç diplerinde kızarıklıklar devam edebilmektedir. Bu gibi farklar özellikle bünyeye göre değişmektedir. Kızarıkların yoğun olduğun durumlarda doktorunuza durumu bildirmenizde fayda vardır.

Sac Ekimi Öncesi Sonrası Ense Bölgesi

Saç Ekimi Öncesi Sonrası Ense Bölgesi

Saç ekiminde altın çağın yaşanmasına sebep olan FUE YÖNTEMİNİN temel özelliği ense bölgesinde iz kalmayacak şekilde yapılmasıdır. Günümüzde saç ekimi merkezlerinin çok büyük bir çoğunluğu saç ekimlerini FUE yöntemi ile yapmaktadır.

Fotoğraflarını incelediğimiz örnekte saç ekimi Micromotor FUE Yöntemi ile yapılmıştır. Dolayısıyla saç ekimi sonrasında FUT yönteminde olan kesik ya da dikiş izleri yoktur ve iyileşme çok daha hızlı gerçekleşir.

Saç ekimi sonrasında 3. gün pansumanı açılarak yıkanan ense bölgesinin görünümü resimde verilmiştir. Fue yöntemi ile yapılan ekimlerde ense bölgesinde 3. ya da 4. gün %90 oranında iyileşme gerçekleşmiştir.   Yine fotoğrafta görülen 10. gün resmine ise ense bölgesinde iyileşme gerçekleşmiş yalnızca saçların uzaması ve çevredeki saçlar ile eşit boyuta gelmesi beklenmektedir.

FUE Yöntemi ile yapılan saç ekimlerinde 20. günde ense bölgesi tamamen normal halini alabilmektedir. FUE yöntemi ile yapıldığında kesik ya da dikiş izi bulunmamaktadır. Saçların normal boyuta gelmesi ile birlikte saç ekimi öncesi sonrası arasındaki fark tamamen ortadan kalkar.

Bu dönemde ense bölgesinde ve ekim yapılan alanda zaman zaman uyuşukluklar meydana gelebilmektedir. Süreç içerisinde bu durum normale döner.

Şok Dökülme Süreci

Saç ekimi operasyonu sonrasında 2-3 hafta boyunca ekilen saç kökleri yeni yerlerine alışarak güçlenir. Daha sonra saç kökleri bu süreçten sonra dökülme sürecine girecektir. Saç ekiminde bu döneme “şok dökülme” denir. Aşağıdaki fotoğrafta şok dökülme süreci öncesi ve sonrası durum net olarak görülmektedir.

Saç ekimi sonrası Şok Dökülme ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için ilgili konumuzu okuyabilirsiniz. 
  • Şok dökülme süreci her kişide farklı yaşanabilir.
  • Şok dökülmede ekilen saç telleri 2 ay boyunca dökülmektedir.
  • Bu normal bir süreçtir ve kişiden kişiye göre değişmekle birlikte yaklaşık 1-2 ay sürebilmektedir.

Yeni ekilen ve iyileşen saç tellerinin şok dökülme sürecinde kaybediliyor olması saç ekimi yaptıran kişileri üzebiliyor ancak bilmelisiniz ki, operasyon sonrası yorgun düşen saç telleri dökülmesi yerlerine yeni güçlü ve sağlıklı saç tellerini çıkması anlamına gelmektedir.

Şok dökülme süreci sonrasında saç kökleri hızla büyümeye ve güçlenmeye başlar. Saç kökleri her gün normal saçların uzama hızında uzar ve yeni saç telleri büyütür.

Saç ekimi öncesi sonrasında özellikle şok dökülme sona erdikten sonra beslenme ve saçların bakımı oldukça önemlidir.

Kıvırcık Saç Sendromu

 1. ya da 5. ayda uzayan saç tellerinde kıvırcıklaşma dediğimiz yamukluklar görülebilmektedir. Bunun temel sebebi saç köklerinin hala orjinal güçlerinde olmamasıdır. Saçlardaki bu kıvrılma kırılma ve yamuk görünüm 1 sene içerisinde kendiliğinden kaybolacak saçlar doğal yapısına kavuşacaktır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.